Ulamane lub ukruszone siekacze – czy dentysta bedzie w stanie rozwiazac Twoj problem

Przewrócenie się podczas jazdy na rowerze, potknięcie o wystającą płytę chodnikową czy po prostu nieszczęśliwy wypadek – o złamanie lub ukruszenie siekaczy wcale nie jest tak trudno, jak mogłoby się wydawać. W odróżnieniu do pozostałych zębów, defekty przedniego odcinka uzębienia często wprawiają nas nie tylko w zakłopotanie, ale mogą także utrudniać znacząco jedzenie, picie czy nawet mówienie. Czy stomatolog może rozwiązać ten problem?

Kiedy udać się do dentysty?

Uszkodzić siekacze można na różne sposoby. Pęknięcie szkliwa lub płytkie i niewielkie rysy nie stanowią poważnego zagrożenia dla estetyki uśmiechu, a często nie powodują nawet dolegliwości bólowych. Jednak ułamanie czy ukruszenia znacznej części zęba, zwłaszcza to kierujące się pionowo w stronę jego korzenia, wymaga natychmiastowej pomocy stomatologa. Jeśli nie udamy się z problemem do dentysty, możemy nawet stracić ząb.

W jaki sposób dentysta może odbudować pękniętą lub ukruszoną jedynkę?

Metod stomatologicznych na odbudowę zęba jest kilka; wybór zależeć będzie od ogólnego stanu uzębienia, jak i stopnia zniszczenia zębów przednich. Zwykle wykorzystywane przez dentystów metody to:

  • Licówki – są to cienkie porcelanowe lub kompozytowe płytki mocowane z przodu zęba w taki sposób, by stały się jego przedłużeniem. Mogą służyć przez wiele lat i są niezwykle uniwersalne, ponieważ dopasować można zarówno ich kolor jak i kształt czy długość. Nie jest to niestety metoda natychmiastowa, z założeniem licówki właściwej będziemy musieli poczekać do drugiej wizyty, wykonuje się je bowiem na zamówienie w laboratorium protetycznym. Efekt estetyczny będzie jednak zadowalający.
  • Korony – zakłada się je wtedy, gdy uszkodzenie zęba jest znaczne. Koronę zakłada się na zęba celem jego wzmocnienia i ochrony, nadania lepszego kształtu lub koloru. Przed założeniem tej właściwej, zakładana jest korona tymczasowa. Pozwala to na przygotowanie docelowej korony w laboratorium protetycznym. W przeciwieństwie do licówek, które przymocowuje się do przedniej powierzchni zęba, korony nakłada się z jak czapeczkę na oszlifowany wcześniej ząb.
  • Implanty stomatologiczne –.stosowane wtedy gdy ząb uległ takiemu urazowi , że wymaga usunięcia . Implant mocowany jest w kości szczęki – tytanowa śrubka zastępuje korzeń, a na jego podstawie mocuje się uzupełnienie protetyczne. Jeśli odpowiednio zadbamy o higienę jamy ustnej, implant może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat.

Ułamanie lub ukruszenie siekaczy nie skazuje nas na życie z nieestetycznym uśmiechem. Zależnie od stopnia uszkodzenia, stomatolog dobierze odpowiednią metodę, która pozwoli nam z powrotem cieszyć się pięknym uśmiechem i komfortem podczas jedzenia lub picia. Choć niektóre metody wydawać mogą się radykalne, to odpowiednio dobrana rozwiązanie pomoże nam uchronić się przed całkowita utratą siekacza, infekcją lub próchnicą. Jeśli dojdzie do zdarzenia, które zakończy się uszkodzeniem przednich zębów, trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here