Schody młynarskie to rodzaj schodów wewnętrznych, które doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Są lekkie, ażurowe, wygodne i nie zajmują zbyt wiele miejsca, dlatego cieszą się dużym powodzeniem wśród posiadaczy małych mieszkań i domów. Czym są schody młynarskie i jakie są ich zalety?

Schody młynarskie, czyli właściwie jakie?

Schody młynarskie to najczęściej proste schody drewniane służące zazwyczaj do łączenia dwóch kondygnacji – kiedy brakuje nam miejsca na inny rodzaj schodów – albo jako połączenie z poddaszem lub strychem. Doskonale sprawdzą się także w mieszkaniach typu loft. Schody młynarskie swoją konstrukcją przypominają drabinę wyposażoną w poręcz – są ażurowe, lekkie i tanie, a ich konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana.

Zanim zainstalujesz – informacje techniczne

Schody młynarskie są polecane do małych pomieszczeń, jednak nie wyższych niż 3 metry. Belka, na której opierają się schody, nie musi być zbyt gruba – schody są bardzo lekkie – wystarczy taka o grubości 5 cm, wtedy będzie można zamontować w niej stopnice. Długość belki, przy założeniu, że pomieszczenie nie jest wyższe niż 3 metry, wynosi standardowo około 300 cm. Szerokość stopnic w przypadku schodów młynarskich jest zmienna i, w zależności od tego, jak dużych schodów potrzebujemy, wynosi od około 60 do 80 cm. Głębokość stopnic powinna wynosić co najmniej 15 cm, a ich grubość – około 3 cm.

Schody młynarskie są bardzo proste w konstrukcji i niewymagające większego nakładu sił do ich zainstalowania w naszym mieszkaniu – w przypadku najprostszych projektów schodów wystarczą jedynie dwie boczne belki nośne, pomiędzy którymi będą osadzone stopnice. Niewątpliwą zaleta schodów młynarskich jest fakt, że możemy odsunąć je od ściany – wtedy dużo łatwiej będzie nam operować nimi i dostosować je do naszego wnętrza. W przypadku schodów odsuniętych od ściany musimy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. To, pod jakim kątem zainstalujemy nasze schody, zależy od tego, jak dużą ilością wolnego miejsca dysponujemy i w jak wysokim pomieszczeniu je umieszczamy. Schody możemy regulować wysokością stopni oraz liczbą trepów, ale pamiętajmy, że przy wysokości stopni zbliżających się do 20 cm schody przestają być wygodne w użyciu. Optymalną wysokością, przy nachyleniu schodów wynoszącym około 35 stopni, są stopnie oddalone od siebie o 17 cm.

Schody młynarskie – zastosowanie

Schody młynarskie są bardzo uniwersalne i praktyczne, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego cieszą się one tak dużym zainteresowaniem. Jako schody zewnętrzne sprawdzą się jako wejście na poddasze garażu czy budynku gospodarczego. Znajdą też swoje zastosowanie w domkach działkowych czy altankach. Wewnątrz budynków będą z kolei dobrym rozwiązaniem w połączeniu kondygnacji lub piętra z poddaszem, szczególnie, jeśli umieścimy na nim np. pokój dziecięcy. W przypadku zastosowania wewnątrz budynku możemy je stosować zarówno w małych przestrzeniach, jak i tych o większych gabarytach. Wszystko zależy od naszej wygody oraz pomysłu aranżacji łączonych pomieszczeń. Schody młynarskie to także świetne rozwiązanie w mieszkaniach loftowych – nie zajmują zbyt dużo miejsca i mogą znakomicie podkreślić nowoczesny charakter loftu.

Schody młynarskie – rodzaje

Ze względu na kształt najczęściej spotykanym rodzajem schodów młynarskich są schody proste, ale równie popularne są schody kacze oraz schody zabiegowe. Proste schody młynarskie sprawdzą się przede wszystkim w minimalistycznych i nowoczesnych aranżacjach oraz wszędzie tam, gdzie nie musimy narzekać na brak przestrzeni. Schody młynarskie z zabiegiem będą z kolei dedykowane dość dużym pomieszczeniom, w których jednak brakuje miejsca na umieszczenie dużych schodów jednobiegowych. Schody młynarskie kacze zdadzą egzamin w pomieszczeniach, w których przestrzeń do zabudowania przez schody jest naprawdę bardzo mała. Schody tego typu, ze względu na oszczędność miejsca, mogą być niestety dość strome, ale niedogodność ta niwelowana jest przez wyprofilowanie stopni pod lewą i prawą nogę pod względem ich głębokości.

Schody młynarskie – zalety i wady

Ogromną zaletą schodów młynarskich jest to, że są uniwersalne, praktyczne i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Ponadto dzięki ażurowej formule sprawiają wrażenie lekkości i nie przytłaczają pomieszczenia, w którym się znajdują. Bez problemu także będziemy w stanie zagospodarować przestrzeń pod nimi. Schody młynarskie to też bardzo tanie, funkcjonalne i kompaktowe rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się jako tymczasowe wejście, np. podczas prac remontowych czy budowlanych. Niestety, dla wielu użytkowników tego typu schodów niedogodnością może być brak podstopnic. Rozwiązanie to nie sprawdzi się więc w domach, w których na co dzień ze schodów korzystają bardzo małe dzieci.

Źródło: Kobamet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here