Każdy kierowca powinien pamiętać o regularnej wymianie oleju w swoim pojeździe. Dzięki temu możemy nie tylko zapewnić odpowiednią pracę silnika, ale także chronić go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Warto pamiętać, że awarie silnika są stosunkowo srogie w naprawie i nie zawsze opłacają się w starszych samochodach, dlatego konieczności regularnej wymiany oleju nie można lekceważyć.

Jak często wymieniać olej?

Właściwie to dwie metody wymiany oleju są w pełni prawidłowe. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na zalecenia producenta naszego pojazdu – podaje on konkretny przebieg czy czas, które powinny występować pomiędzy wymianą oleju. Drugim sposobem są regularne wymiany w zależności od trasy, jaką pokonuje pojazd lub czasu od ostatniej wymiany. Olej samochodowy najlepiej jest wymieniać po przebyciu przebiegu wynoszącego około 10 tysięcy kilometrów lub jeśli od ostatniej wymiany mija rok. Jeżeli 10 tysięcy kilometrów kierowca jest w stanie pokonać w kilka miesięcy, wymiany oleju powinien dokonać nawet 2-3 razy w roku. Wymiana musi się odbyć nawet wtedy, kiedy pojazd nie pokonał tak dużego przebiegu, jednak olej był wymieniony ponad rok temu – z czasem traci on swoje właściwości i starzeje się, dlatego oszczędna jazda nie ma wpływu na częstotliwość wymiany tego płynu.

Dlaczego należy pamiętać o regularnej wymianie oleju?

Zanieczyszczenia, które powstają w oleju na skutek eksploatacji pojazdu przyczyniają się do powolnego uszkodzenia silnika. Olej ma na celu smarowanie silnika, regulowanie jego temperatury podczas pracy, neutralizowanie produktów spalania. Jeśli jednak olej jest stary lub zużyty, powoli traci swoje właściwości i nie stanowi dostatecznej ochrony dla delikatnych podzespołów silnika. Jego części mogą ulegać korozji czy szybkiemu zużyciu. Dotyczy to w szczególności pojazdów, które pokonują dalekie trasy oraz nie należą do najnowszych. Regularna wymiana oleju silnikowego nie należy do drogich, jednak może nas uchronić przed uciążliwymi naprawami, które mogą generować wysokie koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here