Oświetlenie w kuchni - praktyczny poradnik

Oświetlenie powinno być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do poszczególnych stref użytkowych w danym wnętrzu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku źródeł światła, stosowanych w kuchni. Bardzo ważne jest właściwe oświetlenie blatów kuchennych, stołu, czy wyspy. Co więcej, możesz zastosować oświetlenie centralne, zadaniowe i opcjonalnie dekoracyjne.

Oświetlenie kuchni – jakie wybrać?

Bardzo ważnym elementem w każdej kuchni jest stół, blat roboczy, a także wyspa kuchenna. Każdy z nich wymaga zastosowania odpowiedniego oświetlenia, w zależności od przeznaczenia. Do oświetlenia blatów, doskonale sprawdzą się lampki punktowe LED, bądź listwa LED, umieszczona pod szafkami wiszącymi. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie neutralnej barwy światła, gdyż odzwierciedla ona rzeczywiste barwy i kształty, co znacznie ułatwi przygotowanie posiłków.

Oświetlenie kuchenne – funkcjonalne rozwiązania nad stołem

Kolejnym ważnym elementem kuchni jest stół. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie nad nim lamp wiszących. Świetną opcją będą Aqform Pet, czy Azzardo Baroco, dostępne w sklepie Kolory Światła. Ponadto ciekawym i oryginalnym pomysłem jest umieszczenie kilku lamp, w równych odstępach od siebie nad stołem. Takie rozwiązania nada wnętrzu charakteru, a oświetlenie będzie ciekawą formą dekoracji.

Oświetlenie do kuchni – oświetlenie dekoracyjne

Oprócz powyższych źródeł światła, warto zastosować także oświetlenie dekoracyjne. Nada ono klimatycznego nastroju wnętrzu i jeszcze bardziej poprawi widoczność. Co więcej, za pomocą takich źródeł światła masz możliwość wyeksponować poszczególne części pomieszczenia. Takie oświetlenie jest nie tylko doskonałą opcją dekoracyjną, ale także stanowi funkcjonalny element w kuchni.

Oświetlenie w kuchni – ciepła czy zimna barwa światła?

Bardzo ważna jest także barwa światła, jaka powinna być zastosowana w kuchni. Tutaj istotną rolę odgrywa umiejscowienie takiego pomieszczenia. Do kuchni, która przez większość dnia oświetlona jest promieniami słonecznymi, doskonale sprawdzi się światło o zimnej barwie, natomiast w pomieszczeniu użytkowanym zazwyczaj przy sztucznym oświetleniu, lepszą opcją będzie stanowić ciepłe światło. Poza tym barwę światła warto dopasować także do poszczególnych stref użytkowych. Wówczas najlepiej będzie spełniać swoje zadanie.

Oświetlenie kuchenne – najlepsze rozwiązania

Warto pamiętać, że oświetlenie zastosowane w kuchni, powinno nie tylko stanowić element dekoracyjny, ale także być funkcjonalne. W ten sposób korzystanie z tego pomieszczenia, o każdej porze będzie komfortowe. Co więcej, warto zwrócić uwagę także na natężenia światła. W przypadku braku szafek wiszących doskonałą opcją do oświetlenia blatów roboczych, będą stanowić kinkiety ścienne. Takie oświetlenie to świetne rozwiązanie do szafek umieszczonych przy oknie.

Właściwie dobrane oświetlenie w kuchni pełni bardzo wiele, ważnych funkcji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że powinno być ono funkcjonalne. W ten sposób korzystanie z takiego pomieszczenia będzie komfortowe, niezależnie od pory dnia. Barwę światła należy dopasować do poszczególnych stref użytkowych, a także do umiejscowienia kuchni w domu, czy mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here