Cellulit, czyli choroba cywilizacyjna naszych czasow

Cellulit jest jednym z najczęstszych problemów estetycznych, z którym zmagają się współczesne kobiety. Szybkie tempo życia, nieodpowiednia dieta oraz ciągły stres sprawiły, że tzw. skórka pomarańczowa stała się chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Niestety cellulit pojawiający się na udach, pośladkach czy brzuchu może powodować kompleksy i obniżać poczucie własnej wartości. Istnieje wiele, zarówno domowych, jak i specjalistycznych metod na walkę z cellulitem, jednak które z nich są najbardziej skuteczne?

Cellulit – właściwości i przyczyny powstawania

Skórka pomarańczowa jest schorzeniem, które dotyka obecnie nawet 80% kobiet na świecie. Dawniej cellulit kojarzony był przede wszystkim z okresem przekwitania oraz nadmierną otyłością. W dzisiejszych czasach zjawisko to jest powszechne wśród szczupłych, atrakcyjnych kobiet.

Cellulit pojawia się głównie w wyniku nierównomiernego rozkładania się tkanki tłuszczowej. Związany jest też z nieprawidłowym mikrokrążeniem organizmu. Schorzenie to objawia się powiększeniem podskórnych komórek tłuszczowych, które uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne. Ma to bezpośredni wpływ na pogorszenie krążenia i spowolnienie przemiany materii. W efekcie toksyczne resztki pożywienia i woda zalegają w tkankach, powodując rozrastanie się komórek tłuszczowych. Rozmiar i wygląd grudek widocznych pod skórą jest zależny od stopnia zaawansowania cellulitu.

Najczęstsze przyczyny powstawania cellulitu to:

  • nieprawidłowa dieta,
  • zaburzenia hormonalne (dojrzewanie, ciąża, menopauza),
  • brak ruchu i aktywności fizycznej,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań,
  • codzienny stres,
  • szybkie tempo życia,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Domowe sposoby na walkę z cellulitem

Skórka pomarańczowa nie wygląda zbyt estetyczne, dlatego wiele kobiet szuka sposobu na pozbycie się zmian skórnych, które pojawiają się najczęściej na udach i pośladkach. Na początek warto przetestować domowe metody.

Usuwanie cellulitu wymaga przede wszystkim wykonywania regularnych masaży. Umożliwiają one bowiem znaczne wzmocnienie tkanek, co przekłada się na poprawę jędrności skóry. Z pewnością warto również przyspieszyć krążenie krwi, stosując naprzemienny prysznic ciepłą oraz zimną wodą. Skuteczny może okazać się także starannie i regularnie wykonywany peeling kawowy. Podstawą w walce z cellulitem są oczywiście ćwiczenia, gdyż każda aktywność fizyczna jednocześnie przyśpiesza krążenie krwi oraz pomaga ujędrnić skórę. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się przysiady albo wykroki. Natomiast dieta powinna być bogata w owoce i warzywa oraz duże ilości wody. Powstawaniu cellulitu z pewnością sprzyja nadmiar cukru, soli oraz tłuszczów.

Specjalistyczne metody zwalczania cellulitu

W niektórych przypadkach mimo odpowiedniej pielęgnacji, regularnej aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, usuwanie cellulitu bywa problematyczne. Czasami zmiany są już w tak zaawansowanym stadium, że na skórze widoczne są duże wgłębienia i liczne grudki. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się profesjonalne zabiegi oferowane przez klinikę medycyny estetycznej. Profesjonalne usuwanie cellulitu polega przede wszystkim na efektywnym rozbiciu nagromadzonych komórek tłuszczowych poprzez zastosowanie masaży czy drenaży limfatycznych. Każda renomowana klinika medycyny estetycznej posiada w swojej ofercie zabiegi o działaniu przeciwobrzękowym, które pobudzają mikrokrążenie. Usuwanie cellulitu w specjalnych klinikach ma również korzystny wpływ na jędrność i wygładzenie skóry.

Chociaż na rynku dostępne są bardzo zaawansowane metody usuwania cellulitu, ich skuteczność uzależniona jest przede wszystkim od naszego trybu życia. Tylko odpowiednia dieta połączona z właściwą pielęgnacją skóry i regularną aktywnością fizyczną, pozwolą na zawsze pozbyć się pomarańczowej skórki.

Inspirowane: Klinikakrajewski.pl – dermatolog Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here