Kiedy i dlaczego trzeba podawac roslinom CO2

Jak wszyscy pamiętamy z lekcji biologii, rośliny do życia potrzebują dwutlenku węgla – w procesie fotosyntezy zużywają ten związek pobrany z powietrza, produkując w zamian tlen. Mamy więc z roślinami układ idealny – utylizują produkowany przez nas CO2, dostarczając nam niezbędnego do życia tlenu. Czy może się jednak zdarzyć, że roślina będzie miała za mało dwutlenku węgla? Jaki jest cel podawania go uprawianym roślinom i kiedy jest to niezbędne?

Kiedy podawać CO2?

Rośliny rosnące na zewnątrz – w ogrodzie, na balkonie czy nawet w pomieszczeniu – raczej nie będą potrzebować dodatkowego CO2, ponieważ w powietrzu jest go tyle, że ich zapotrzebowanie na ten związek jest spełnione. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy chcemy hodować rośliny w innym środowisku, np. w namiocie uprawnym, szklarni, growboxie czy akwarium. Takim roślinom należy zapewnić odpowiednie warunki, np. oświetlenie, temperaturę czy właśnie stężenie dwutlenku węgla. Szczególne znaczenie podawanie CO2 ma dla roślin akwariowych, ponieważ w wodzie ilość dwutlenku węgla jest dość mała. Jest on produkowany przez ryby i mikroorganizmy występujące w akwarium, a także przedostaje się do niej drogą dyfuzji z powietrza, jednak taka ilość może być niewystarczająca, gdy mamy w akwarium dużą ilość roślin lub silne oświetlenie.

Cel podawania roślinom CO2

Podawanie roślinom CO2 może sprawić, że będą one bujniejsze, będą szybciej rosły i się rozwijały, a także będą bardziej odporne na wysokie temperatury. Jednostką stężenia dwutlenku węgla w powietrzu jest ppm. W atmosferze stężenie tego związku wynosi 300-400 ppm – jest to wystarczające dla większości roślin, jednak mogą one spożytkować nawet większą ilość pierwiastka. Zwiększenie stężenia CO2 do 500-700 ppm może spowodować wzrost wydajności wzrostu rośliny o 20-30%, a do 1000 ppm nawet do 40-50%.

Jak dozować CO2?

Dwutlenek węgla dozuje się roślinom albo bezpośrednio z butli, albo przy użyciu różnych urządzeń. Jeśli zastosujemy pierwszą możliwość (przez wielu uważaną za najbardziej efektywną) należy zaopatrzyć się także w reduktor ciśnienia z elektrozaworem, pozwalający na ustalenie odpowiedniego przepływu gazu w celu otrzymania docelowego stężenia CO2. Najlepiej przy stosowaniu takiego rozwiązania użyć także monitora CO2 do ciągłego pomiaru tego związku po to, by stale kontrolować jego stężenie i ewentualnie modyfikować przepływ gazu. Dużym ułatwieniem będzie też elektroniczny sterownik, który będzie regulował to za Ciebie. Droższym sposobem dozowania CO2 jest zautomatyzowana linia wytwarzająca i kontrolująca poziom tego gazu. CO2 wytwarzany jest w tym przypadku np. z gazu ziemnego. Można się spotkać również z CO2 w tabletkach.

Zasady podawania CO2

Najważniejszą zasadą podawania roślinom CO2 jest dozowanie go w ciągu dnia lub przy włączonych światłach – wtedy rośliny przeprowadzają fotosyntezę, wykorzystując ten związek. Należy również pamiętać o zastosowaniu wentylacji w celu zapewnienia dyfuzji CO2. Najlepiej, by system wentylacji był zamknięty, aby nie usuwać zbyt szybko CO2 z obiegu obszaru uprawnego. Podając roślinom dwutlenek węgla, trzeba uważać, by nie przesadzić – nadmierne ilości CO2 mogą u roślin powodować niedobory innych składników odżywczych, jak np. azotu, a także w niektórych przypadkach spowolnienie fotosyntezy lub osłabienie zdolności obrony przed szkodnikami. Kiedy podajemy CO2 roślinom należy również pamiętać o tym, by wraz z dwutlenkiem węgla dostarczyć roślinom większe ilości wody. Należy również upewnić się, że używany przez nas dwutlenek węgla, jeśli został pozyskany ze spalaniu gazu ziemnego lub oleju opałowego, posiada jak najmniej zanieczyszczeń – w przeciwnym wypadku może tworzyć się szkodliwy dla roślin etylen, tlenki azotu lub czad.

Inspirowane: Growtent.pl – growbox

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here