Czy mozg moze uczyc sie w kazdym wieku – nauka angielskiego dla doroslych

„Języków należy uczyć się za młodu”, „W moim wieku jest już za późno na naukę nowych rzeczy” – takie opinie są bardzo powszechne wśród osób, które mają już za sobą szkołę średnią czy studia. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę z faktu, że są to mity i frazesy, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Kursy języka angielskiego coraz częściej dedykowane są bowiem osobom dorosłym. Znajomość języków obcych na wysokim poziomie to nie tylko atrakcyjna pozycja w naszym CV. Rozwijanie umiejętności językowych sprzyja również utrzymaniu dobrej kondycji mózgu do później starości, zwiększa zdolności poznawcze oraz ułatwia koncentrację.

Czy mózg może uczyć się w każdym wieku?

Badania z zakresu psychologii rozwoju człowieka potwierdzają, że w naszym życiu istnieją okresy, które szczególnie sprzyjają nauce (tzw. okna czasowe). Ludzki mózg jest jednak nieustannie aktywny, co oznacza, że może on uczyć się przez całe życie. Ponadto proces powstawania neuronów, który jest najintensywniejszy w okresie dorastania, może występować nawet w później starości. Im więcej bodźców i stymulantów dociera bowiem do mózgu, tym więcej neuronów jest on w stanie wytworzyć. Z tego powodu kursy języka angielskiego polecane są nie tylko osobom w kwiecie wieku, ale również ludziom starszym. Ponadto naukowo dowiedziono, że nauka języków może skutecznie zapobiegać chorobie Alzheimera.

Naukowy punkt widzenia

Naukowcy z Montrealu specjalizujący się w psychologii w klinikach geriatrycznych poddały badaniu osoby, które nie potrafiły mówić po hiszpańsku. Grupa ludzi w różnym wieku została poproszona o naukę 100 hiszpańskich słów. Uczestnicy badania na realizację zadania otrzymali 3 tygodnie. Rezultaty badania były zaskakujące – osoby starsze uzyskiwały efekty zbliżone do osób młodych. Wynika z tego, że zdolności poznawcze i wydajność uczenia się nie są zależne od wieku.

Osobowość i motywacja kluczem do sukcesu

Nauka języków obcych opóźnia starzenie się mózgu, a kluczową rolę w tym przypadku odgrywa osobowość i motywacja, a nie wiek. Skąd więc powszechna opinia, że szkoła języków obcych to miejsce jedynie dla ludzi młodych? Prawdopodobnie wynika to z tego, że osoby dojrzałe ucząc się nowych rzeczy zawsze porównują bieżące rezultaty do swoich wcześniejszych doświadczeń i starają się je dopasować do tego, co już opanowali. Podejście tego typu sprawia, że proces poznawczy się wydłuża i powstaje wrażenie, że tempo nauki jest wolniejsze.

Nauka angielskiego dla dorosłych wymaga więc przede wszystkim entuzjazmu i motywacji. Niewskazane są próby dostosowania procesu poznawczego do sztywnych ram, do których jesteśmy już przyzwyczajeni.

Kursy języka angielskiego w szkole języków obcych

Szkoły języków obcych oferują specjalne kursy angielskiego dla osób dorosłych, które pozwolą rozwinąć umiejętności czytania, pisania, rozumienia ze słuchu oraz mówienia w obcym języku. Zazwyczaj oprócz kursów ogólnych dostępne są również kursy gramatyczne, biznesowe, konwersacyjne czy przygotowujące do egzaminów. Kurs języka angielskiego będzie odpowiedni zarówno dla osób rozpoczynających naukę, jak i dla tych, które zamierzają ją kontynuować.

Nieprawdą jest, że dorośli uczą się języków wolniej niż osoby młode, gdyż największą rolę odgrywa w tym przypadku motywacja. Ponadto poszerzanie umiejętności językowych, prowadzi do powstawania nowych neuronów w mózgu i opóźnia proces starzenia oraz daje możliwość swobodnej komunikacji z ludźmi z całego świata i poprawy swojej pozycji na rynku pracy. Kursy języka angielskiego oferowane przez renomowane szkoły dostosowane są do trybu życia osób dorosłych oraz ich obowiązków zawodowych i osobistych.

Źródło badania, o którym wspomniano w tekście: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/alice-latimier-mozg-moze-sie-uczyc-w-kazdym-wieku-na-nauke-nigdy-nie-jest-za-pozno/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here