Jeżeli zależy nam na tym, aby schody wywoływały zachwyt odwiedzających nas gości, warto zastanowić się nad wyborem schodów dywanowych. Dlaczego? Wewnętrzne schody dywanowe są oryginalne, estetyczne i skutecznie przykuwają wzrok swoim niebagatelnym kształtem, co sprawia, że są jednym z bardziej dekoracyjnych typów schodów.

Schody dywanowe, czyli design w nowoczesnym wydaniu

Schody dywanowe to schody samonośne, które łączą w sobie funkcjonalność, minimalizm i nowoczesny design. Najczęściej występują w postaci schodów jednobiegowych lub dwubiegowych, choć coraz częściej inwestorzy decydują się na mocno dekoracyjne schody dywanowe wachlarzowe lub zabiegowe. Chociaż schody dywanowe, ze względu na swoją specyficzną budowę, zajmują trochę więcej miejsca niż schody np. schody ażurowe, są zabudowane i mają pełne stopnie i podstopnie oraz solidną balustradę, to jednak wyglądają bardzo atrakcyjnie i dobrze wyeksponowane, mogą stanowić jedną z głównych ozdób naszego domu.

Schody dywanowe – informacje techniczne

Schody dywanowe są schodami samonośnymi, a więc nie są wzmacniane przez dodatkowe konstrukcje, jak to wygląda chociażby w przypadku pełnych schodów jednobiegowych. W związku z tym schody dywanowe, aby mogły utrzymać ciężar i nacisk, który wytwarza się podczas ich użytkowania, muszą być odpowiednio sztywne (aby nie uginały się pod obciążeniami), mocne, wytrzymałe i solidnie przymocowane do podłogi i stropu. Jeżeli decydujemy się na schody odsunięte od ściany, musimy pamiętać, że dodatkowa balustrada będzie działała w tym przypadku jak dodatkowe wzmocnienie – balustrada obustronna podwieszona u stropu będzie swojego rodzaju kratownicą, do której przymocowane będą schody. Jeśli jednak nasze schody dywanowe będą umiejscowione przy jednej ze ścian nośnych, będzie ona działała jako dodatkowe zbrojenie, w którym zakotwione będą metalowe wsporniki przytrzymujące konstrukcję schodów. Wtedy do ich zabezpieczenie wystarczy tylko jednostronna balustrada.

Drewno, stal czy beton? Co wybrać?

Schody dywanowe wykonuje się najczęściej z trzech rodzajów materiałów – solo lub w połączeniu – drewna, stali lub betonu. Do wykonania schodów dywanowych drewnianych używa się jednak zazwyczaj nie drewna w postaci naturalnej, ale drewna klejonego z mniejszych kawałków, finalnie lakierowanego lub olejowanego, które może przyjmować dużo większe obciążenia i jest podatne na wszelkiego rodzaju odkształcenia i odgniecenia. Zazwyczaj jest to drewno o wilgotności do 12%, tj. buk, jesion, dąb i drewno egzotyczne. Drewniane elementy schodów dywanowych mają grubość około 10 cm i tworząc jednakowe stopnie i podstopnie, są skręcane dodatkowymi śrubami. Całość, podobnie jak w podobnych konstrukcjach, musi być zakotwiona w podłodze i stropie. Popularnym materiałem stosowanym w produkcji schodów dywanowych jest stal (lub – w przypadku lżejszych schodów dywanowych – blacha stalowa). Schody wykonane ze stali zbudowane są z profili, które umiejscowione są w środku biegu schodów i są zakotwione w podłodze oraz stropie. W profilach umieszczone są otwory, do których mocuje się okładzinę przykręcaną do konstrukcji ukrytymi elementami mocującymi. Dzięki temu powierzchnia schodów pozostaje gładka. Schody żelbetowe, podobnie jak inne konstrukcje dywanowe, mocuje się do podłogi oraz stropu (w wersji przyściennej – również do ściany nośnej). W tym przypadku musimy jednak pamiętać o solidnym przygotowaniu podłoża – schody żelbetowe potrzebują nie tylko odpowiedniej ramy, ale zbrojenia ze stalowych prętów o grubości minimum 12 mm zakotwionych w podłodze i stropie. Z uwagi na materiał, którego używa się do wykonania tego typu schodów, w przypadku schodów dywanowych żelbetowych wydłuża się czas oczekiwania na gotowy do użycia produkt – beton schnie i dojrzewa nawet 5 tygodni. Schody żelbetowe można pokryć tylko mikrocementem lub żywicą do posadzek, ale najczęściej wykańcza się je z każdej strony drewnem. W związku z tym jest to też jedno z droższych rozwiązań – za schody dywanowe żelbetowe obłożone dobrego gatunku drewnem możemy zapłacić nawet 10 tys. zł.

Z balustradą czy bez?

W przypadku schodów dywanowych balustrada jest dodatkowym zabezpieczeniem i wzmocnieniem całej konstrukcji, dlatego warto zadbać o to, aby był to element zrobione z mocnych i odpornych materiałów. Najczęściej jest to mocne drewno, szkło lub stalowe profile. W przypadku schodów dywanowych przysuniętych do ściany i w niej zakotwionych wystarczy balustrada umiejscowiona z jednej – wolnej – strony. Kiedy jednak bieg schodów jest wolny, balustrada musi okalać je z dwóch stron.

Źródło: KOBAMET – producent balustrad nierdzewnych, schodów oraz unikatowych wyrobów ze stali

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here