5 cech, na ktore warto zwrocic uwage przy zakupie mieszalnika

Postęp technologiczny przeobraża obecnie wszystkie dziedziny życia. Znajomość najnowszych rozwiązań i orientacja w możliwościach ich zastosowania to ważny aspekt decydujący o powodzeniu przedsięwzięć. Jednak ze względu na szybko rozwijające się technologie,
łatwo o błąd w wyborze podzespołów i urządzeń usprawniających produkcje. Problemy te dotykają także branże przemysł farmaceutycznego i kosmetycznego. Kluczowy jest tu wybór odpowiedniej technologii mieszalnika. Na jakie cechy zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia?

Mała maksymalna pojemność mieszalnika

Niektórzy producenci zapewniają o efektywności mieszalników o dużej pojemności nawet przy niewielkiej skali produkcji. Twierdzą, że nawet przy wykorzystaniu 10% pojemności, produkt zachowa jednorodność, stabilność i powtarzalność. Nie jest to prawdą. Przy zbyt małej masie mieszanki może w takim przypadku dojść do zjawiska kawitacji. Jest ono niekorzystne zarówno dla urządzenia, jak i dla stabilności wytwarzanego produktu. Dlatego jeśli zależy nam na niewielkiej ilości produktu, lepszym wyborem będzie mieszalnik o mniejszej pojemności maksymalnej, np. 5 lub 2 litry.

Urządzenie dostępne w różnych wielkościach – scale-up

Opracowanie receptury określonego specyfiku w którymś momencie doprowadzi nas do szczęśliwego finału. Po fazie testów mały mieszalnik laboratoryjny może być niewystarczający. Jeśli już decydujemy się na zakup mieszalnika z myślą o późniejszej produkcji przemysłowej, powinniśmy wybierać urządzenia zaprojektowane zgodnie z zasadą scale-up. Umożliwią one zwiększenie produkcji przy zachowaniu powtarzalności procesu wytwarzania substancji.

Odpowiednie mieszadło

Dostępne na rynku urządzenia do produkcji kosmetyków lub farmaceutyków, wykorzystują różne rodzaje mieszadeł. Skąd wiedzieć, które będzie najlepsze? Na rynku znajdziemy urządzenia wyposażone np. w mieszadła kotwicowe. Pozwalają one na optymalne uśrednienie produktu niezależnie od jego lepkości.

Wykonanie i sterylność

Przy zakupie mieszalnika powinniśmy zwrócić baczną uwagę na materiały, z którego został wykonany. Powinny one cechować się odpowiednią wytrzymałością na substancje, które zamierzamy poddać procesowi homogenizacji. Najlepsze będą urządzenia wykonane ze stali kwasoodpornej. Niezwykle istotne jest również zastosowanie w nich technologii, które umożliwiają zachowanie mieszalnika w bezwzględnej czystości, tak by nie wpłynęły na parametry przy kolejnej produkcji.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego mieszalnika do produkcji kosmetyków lub farmaceutyków musi być oczywiście zgodny z przeznaczeniem urządzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na omówione wyżej cechy. Jeśli urządzenie nie umożliwia rozpoczęcia produkcji na skalę przemysłową lub nie zapewnia odpowiedniej sterylności procesu, nie warto wydawać na nie pieniędzy. Przy zakupie trzeba natomiast zwrócić uwagę na to, czy mieszadło pozwoli nam uzyskać odpowiednią jakość i uśrednienie produktu.

Inspirowane: Urlinski.com.pl – producent mieszalników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here