Zdrowy jadlospis – wskazowki, ktore pomoga Ci zaplanowac zbilansowane posilki

Planowanie jadłospisu z wyprzedzeniem ma szereg zalet. Pozwala nam racjonalnie zarządzać naszym sposobem odżywiania się, rozwiązuje codzienny problem z zakupami czy podjęciem decyzji, co ugotujemy na obiad. Wcześniejsze przygotowanie planu żywieniowego na tydzień umożliwia również urozmaicenie diety i dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Jak układać zdrowy jadłospis?

Istnieją pewne uniwersalne wskazówki, które pomagają zaplanować swój jadłospis tak, aby był on zrównoważony, a przez to korzystny dla naszego organizmu. Przede wszystkim powinniśmy zdecydowanie unikać oraz wykluczyć ze swej diety produkty mocno przetworzone oraz poddane dużej obróbce chemicznej. Możemy zdecydować się tutaj na wybór jednej z prozdrowotnych diet, które wyznaczą nam ramy dla naszego odżywiania. Dobrym przykładem może być dieta paleo, która unika produktów wysoko przetworzonych.

Jadłospis oparty na produktach naturalnych – kluczem do zdrowia oraz szczupłej sylwetki

Jedząc produkty naturalnego pochodzenia o wysokiej zawartości dobrze przyswajalnego białka, zdrowych tłuszczów oraz cennych składników odżywczych, a także unikając nadmiaru soli oraz węglowodanów i cukrów prostych, jesteśmy w stanie nie tylko zyskać piękną i szczupłą sylwetkę, lecz także w znaczącym stopniu poprawić swoje samopoczucie oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu chorób – głównie nowotworowych. Racjonalnie zaplanowany jadłospis pomoże nam urozmaicić naszą dietę, ale ułatwi również podejmowanie decyzji zakupowych.

Jak ułożyć zdrowy jadłospis?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ułożyć zdrowy jadłospis:

  • W zdrowej diecie powinniśmy się kierować takim doborem produktów oraz składników pokarmowych, aby były one jak najbardziej naturalne oraz nieprzetworzone. Doskonałym rozwiązaniem jest  spożywanie dużych ilości ryb, surowych warzyw i owoców, a także orzechów.
  • Niezwykle ważnym w układaniu zdrowego i pozwalającego pozbyć się nadmiaru kilogramów jadłospisu jest zachowanie właściwej równowagi pomiędzy poszczególnymi składnikami pokarmowymi, czyli białkiem, tłuszczami oraz węglowodanami. Warto oprzeć swoją dietę na wysokiej zawartości dobrze przyswajalnego białka, a zdecydowanie ograniczyć ilość spożywanych w ciągu dnia węglowodanów (zwłaszcza cukrów prostych oraz niezdrowych tłuszczów nasyconych).
  • Doskonałym źródłem wartościowego białka jest dziczyzna oraz owoce morza, których zawartość wynosi najczęściej około 80% białka oraz 20% tłuszczów. Niezdrowe tłuszcze można zastąpić tymi wartościowymi – jedno oraz wielonienasyconymi, które znajdziemy w orzechach czy awokado.
  • Dziczyzna oraz owoce morza to produkty, które nie są powszechnie dostępne dla każdego z nas, jednak z powodzeniem zastąpić je można chudym mięsem pochodzącym z piersi kurcząt – najlepiej jest wybierać te z ekologicznych hodowli.
  • Unikać należy przetworzonych wyrobów mięsnych takich jak kiełbasa, golonka, parówki, mielonki, w których zawartość mięsa jest znikoma. Zamiast węglowodanów warto natomiast swoją dietę oprzeć na dużych ilościach sezonowych warzyw i owoców, jednak z pominięciem tych o wysokiej zawartości skrobi.
  • Zaleca się pić duże ilości niegazowanej lub źródlanej wody w ciągu dnia, która nie tylko zadba o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, ale także zredukuje uczucie głodu pomiędzy posiłkami oraz sprawi, że proces usuwania toksyn z organizmu będzie się odbywał o wiele sprawniej i szybciej.
  • Zaleca się spożywanie kilku niewielkich porcji w dosyć krótkich oraz regularnych odstępach czasowych w ciągu całego dnia, na przykład od pięciu do sześciu (co zdecydowanie lepiej wpłynie na tempo przemiany materii oraz metabolizm) niż zjadanie trzech dużych posiłków w trakcie trwania doby.

Układając swój jadłospis, warto także bacznie obserwować organizm oraz to jakie są jego reakcje na wprowadzane zmiany żywieniowe, dzięki czemu będziemy mogli mieć pewność, iż nowa dieta została przez niego dobrze przyjęta.

Inspirowane: paleocatering24.pl – catering dietetyczny bezglutenowy Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here