Wozki inwalidzkie – historia powstania, rodzaje i wlasciwosci

W przeszłości osoby niepełnosprawne były skazane na ostracyzm ze strony społeczeństwa. Jednak wraz z upływem czasu wzrosła nasza świadomość dotycząca potrzeb tej grupy społecznej. Obecnie osoby niepełnosprawne mają bogate życie towarzyskie, rozwijają się na polu zawodowym, uprawiają sporty czy podróżują po świecie. Niejako wymusiło to powstanie specjalnych narzędzi ułatwiających niepełnosprawnym codzienne życie. Jednym z takich urządzeń jest wózek inwalidzki, który przebył bardzo długą drogę, zanim stał się niezastąpionym elementem życia wszystkich osób, które nie mogą poruszać się o własnych siłach.

Wózki inwalidzkie – historia powstania

Historia powstania wózka inwalidzkiego sięga VI wieku naszej ery. Pierwsze urządzenie tego typu powstało prawdopodobnie na terenie Chin lub Grecji, lecz do dziś nie znamy nazwiska jego konstruktora. Z pewnością nie należały one do najwygodniejszych i miały być ułatwieniem bardziej dla opiekunów aniżeli dla osoby niepełnosprawnej. Badania wykazały, iż pierwsze tego rodzaju konstrukcje były obsługiwane przez kilka osób. Pierwszy współczesny wózek inwalidzki najprawdopodobniej powstał w Hiszpanii i należał do króla Filipa II. Do dziś naukowcy zastanawiają się nad tym, czy władca cierpiał na jakąś przypadłość, czy też wynalazek był jedną z jego fanaberii. W 1655 roku powstał pierwszy samobieżny wózek inwalidzki, a jego konstruktorem był młody zegarmistrz. Urządzenie napędzane było siłą ludzkich rąk. Kolejne rewolucyjne rozwiązanie w kwestii wózków pojawiło się w wieku XVIII. Wymyślono wówczas metalowe felgi, za sprawą których osoby niepełnosprawne podczas kierowania wózkiem, nie musiały brudzić rąk. W wieku XIX skonstruowano natomiast pierwsze konstrukcje składane, które były bardzo lekkie i wygodne w użytkowaniu. Obecnie na rynku dostępne są specjalistyczne wózki elektryczne dostosowane do indywidualnych potrzeb swoich użytkowników.

Współczesne wózki inwalidzkie

Obecnie wózki inwalidzkie produkowane są masowo. Wykonane z najwyższej klasy materiałów i z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii pozwalają dostosować konstrukcję do potrzeb, preferencji i najczęstszych aktywności ich użytkowników.

Na rynku istnieją wózki z napędem elektrycznym dedykowane zwłaszcza osobom ze znacznym poziomem niepełnosprawności oraz wózki wielofunkcyjne, które umożliwiają pionizację osoby niepełnosprawnej. Natomiast tzw. rowery z napędem ręcznym umożliwiają rekreację na świeżym powietrzu. Wózki terenowe wyposażone są z kolei w szerokie koła ułatwiające przemieszczanie się po trudnym terenie. Powszechnie dostępne są również wózki sportowe, które pozwalają na samodzielne uprawianie rozmaitych sportów, takich jak koszykówka, taniec towarzyski, wyścigi szosowe czy jogging. Wypożyczalnie wózków inwalidzkich oferują także wózki inwalidzkie dla dzieci, których specjalistyczna konstrukcja zapewnia większą stabilność oraz umożliwia napędzanie go poprzez osobę towarzyszącą. Obecnie prowadzone są badania zmierzające do wprowadzenia na rynek wózków sterowanych przy pomocy specjalnych implantów wszczepianych do ludzkiej czaszki. Zapewne znacząco wpłynęłoby to na jakość życia osób całkowicie sparaliżowanych oraz dotkniętych czterokończynowym porażeniem.

Szeroki wybór wózków inwalidzkich pozwala niepełnosprawnym czerpać przyjemność z życia i aktywizuje ich na wielu polach. Osoby, które posiadają bardzo zróżnicowane zainteresowania, mogą skorzystać z oferty wypożyczalni wózków inwalidzkich i wypróbować nowy sprzęt. Eksperci wciąż doskonalą istniejące modele i pracują nad stworzeniem nowych, przełomowych rozwiązań.

Źródło: wzso.pl – ortezy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here