Pacjenci z choroba onkologiczna – czy wymagaja wsparcia ze strony psychologow

Diagnoza wskazująca na nowotwór wywołuje przerażenie zarówno u pacjenta, jak i u jego rodziny. Choroba pociąga za sobą silną potrzebę wsparcia, opieki i wzajemnej ochrony. Najskuteczniejszym sposobem na walkę z negatywnymi emocjami jest pomoc psychologiczna.

Czy pacjenci onkologiczni potrzebują pomocy psychologicznej?

Lęk wiążący się z chorobą nowotworową jest bardzo dotkliwy nie tylko dla pacjenta, ale także dla jego bliskich. Słysząc wstrząsającą diagnozę, która większości kojarzy się z najgorszym, rodzi się potrzeba dogłębnego poznania specyfiki choroby i metod jej leczenia. Rzetelna wiedza przekazana przez lekarza prowadzącego, często nie wystarcza choremu i jego rodzinie. Pacjenci szukają dalszych informacji o nowotworach we wszystkich istniejących źródłach, tj. internet, prace naukowe czy poprzez rozmowy z innymi osobami dotkniętymi chorobą.

Rodzina pragnie pomóc choremu, często nie zdając sobie sprawy, że sama potrzebuje wsparcia. Bliscy w psychologii nazywani są „pacjentami drugiego rzutu”, ponieważ zmagają się z podobnymi emocjami co chory, tj. ze strachem, smutkiem, gniewem, złością i przede wszystkim poczuciem bezradności. Wiele osób dotkniętych problemem, stara się samotnie uporać z negatywnymi myślami. Prowadzi to często do jeszcze większego rozgoryczenia i zagubienia. Niestety, leczenie nowotworów łączy się z długotrwałą walką, do której trzeba się emocjonalnie przygotować.

Co daje pomoc psychologiczna i czy warto z niej skorzystać?

Aby skutecznie przetrwać ciężki okres leczenia onkologicznego, pacjent wraz z rodziną powinien skorzystać z pomocy psychologa medycznego. Specjalista ten okazuje wsparcie zarówno emocjonalne, jak i informacyjne. Pomoc emocjonalna to nauka radzenia sobie z silnymi emocjami towarzyszącymi chorobie. Ucząc się z nimi walczyć, udaje się uspokoić i zredukować stres, który jest nieodzownym elementem całego procesu leczenia. Wsparcie informacyjne dotyczy z kolei fachowego wyjaśniania zagadnień związanych z nowotworem, terapią, to również gotowość do udzielania odpowiedzi na inne pytania nurtujące chorego i jego bliskich. Najczęściej dotyczą one sposobów motywowania się do walki z chorobą. Bliscy z kolei pragną się dowiedzieć, jak mają rozmawiać z chorym o jego problemach i jak reagować na jego zmienne stany emocjonalne.

Psychologia medyczna to połączenie psychologii klinicznej oraz medycyny. Zadaniem psychologów medycznych jest okazanie wsparcia oraz pomocy choremu i jego bliskim w trudnym doświadczeniu choroby. W wielu krajach za granicą studia o takim charakterze są bardzo popularne. Wynika to z włączenia psychologii medycznej do profilaktyki zdrowotnej. W Polsce dyscyplina ta dopiero raczkuje – tylko niektóre uczelnie oferują studia na kierunku psychologia medyczna lub pokrewnych.

Podsumowanie

Zdiagnozowanie nowotworu jest szokiem dla pacjenta i jego najbliższych. Diagnoza ta i długotrwałe, wyniszczające organizm leczenie może prowadzić do negatywnych stanów emocjonalnych. Złość, lęk i bezradność to negatywne emocje, z którymi pacjenci onkologiczni muszą mierzyć się każdego dnia. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychologów. Osoby, które chciałyby świadczyć pomoc psychologiczną chorym, mogą uzyskać niezbędną wiedzę i kwalifikacje, podejmując studia na kierunku psychologia medyczna.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here