Otylosc a uklad limfatyczny – wszystko o leczeniu niewydolnosci limfatycznej

Obrzęk limfatyczny jest skutkiem wadliwego funkcjonowania układu limfatycznego i prowadzi do zastoju płynu śródtkankowego (limfy) w skórze i tkance podskórnej. Głównym zadaniem układu limfatycznego (chłonnego) jest pobieranie toksyn gromadzących się w organizmie i odprowadzanie ich do węzłów chłonnych. Ponadto system ten zapewnia równowagę płynów ustrojowych oraz chroni organizm przed bakteriami i wirusami. Czy otyłość ma wpływ na zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu limfatycznego?

Obrzęk limfatyczny – statystyki lekarskie

Obrzęki limfatyczne najczęściej dotyczą kończyn dolnych. Opuchlizna sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie zewnętrzną oznaką poważnych schorzeń. Statystyki pokazują, iż pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza z obrzękami żylnymi (prawie 75% chorych). Obrzęki limfatyczne diagnozowane są natomiast statystycznie u co piątej osoby. Najmniejszy odsetek stanowią osoby (ok. 5%), u których puchnące nogi są objawem problemów z krążeniem czy chorób nerek.

Obrzęki limfatyczne u ludzi otyłych

W wielu przypadkach otyłość jest główną przyczyną występowania zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu limfatycznego. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej skutecznie utrudnia leczenie, a połączona z niską aktywnością fizyczna prowadzi do nasilania się choroby. Zbyt duże nagromadzenie limfy, skutkuje tzw. uczuciem ciężkich nóg oraz zaburzeniem prawidłowego kształtu kończyn (nogi wyglądem zaczynają przypominać toporne kolumny). Obrzęk limfatyczny nóg powoduje również, że skóra staje się stwardniała, pojawiają się wybrzuszenia czy grudkowate narośla. Poruszanie nogami jest utrudnione, a niejednokrotnie również bardzo bolesne.

W celu zapewnienia efektywności leczenia, niezbędne są prawidłowe wskaźniki masy ciała, które w przypadku osób otyłych zazwyczaj są bardzo niekorzystne.

Sposoby leczenia obrzęków limfatycznych

Wśród metod leczenia obrzęków limfatycznych, które dają najlepsze rezultaty, warto wymienić:

  • Kompresjoterapię, która wykorzystuje bandaże i specjalne ubrania uciskowe, które ułatwią przepływ limfy i poprawią pracę mięśni. W tym przypadku na odkażoną i natłuszczoną kończynę nakłada się pończochę bawełnianą, a następnie opaski z waty lub gąbki, po czym mocuje się bandaż niskoelastyczny, w taki sposób, by zapewnić jak największy ucisk w miejscu obrzęku.
  • Masaż usprawniający drenaż limfatyczny, czyli przesunięcie chłonki do obszaru, z którego łatwiej może się ona wchłonąć.
  • Rehabilitację ruchową.
  • Ochronę skóry, która w miejscu obrzęku jest nadwrażliwa i skłonna do podrażnień. Zalecane jest systematyczne stosowanie delikatnych kremów i emulsji nawilżających, które zapewnią osłabionym tkankom odpowiednią ochronę przed infekcjami.

Jak na co dzień wspomagać układ limfatyczny?

W leczeniu objawów obrzęku limfatycznego kluczowe znaczenie ma stopień zaawansowania schorzenia. W niektórych przypadkach zmiany mają niestety nieodwracalne skutki. Dobór odpowiedniej terapii przez lekarza specjalistę z pewnością będzie pomocny w powrocie do zdrowia pacjenta. Jednak leczenie powinno być także wspomagane zmianą stylu życia, szczególnie w zakresie żywienia. Bardzo istotne jest również włączenie do codziennego harmonogramu dnia ćwiczeń, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz usprawnią pracę układu limfatycznego. Szczególnie zalecane są wszelkie zajęcia w wodzie, spacery, nordic walking czy aktywność na rowerze. Lekarze stanowczo odradzają natomiast ćwiczenia o dużej intensywności, gdyż mogą one nasilać obrzęk.

Nieleczony obrzęk limfatyczny, poza obniżeniem komfortu życia chorego, w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do amputacji kończyny. Z tego powodu nie można lekceważyć nawet drobnych objawów, bezwzględnie poddać się terapii oraz zadbać o zmianę swoich nawyków związanych z żywieniem i aktywnością fizyczną.

Inspirowane: Centrumflebologii.pl – skleroterapia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here