Kinezjotaping – interdyscyplinarna, skuteczna metoda terapeutyczna czy zwykle placebo

Kinezjotaping to jedna z odmian tapingu, czyli oklejania wybranych części ciała specjalnymi plastrami. Wiele osób nie wierzy jednak w skuteczność plastrów w przypadku poważnych dolegliwości zdrowotnych. Czy kinezjotaping to rzeczywiście wymysł wykorzystujący efekt placebo, czy może skuteczna metoda fizjoterapii?

Czym jest kinezjotaping?

Kinezjotaping zwany jest inaczej plastrowaniem dynamicznym. Metodę tą opracował dr Kenzo Kase w latach 70. w Japonii. Właściwe stosowanie kinezjotapingu wymaga połączenia wiedzy medycznej, a także umiejętności fizjoterapeutów czy masażystów. Kinezjotaping polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi plastrami Kinesio Tex. Są to kolorowe plastry o wysokiej elastyczności sięgającej 140% i strukturze zbliżonej do ludzkiej skóry. W żadnym stopniu nie ograniczają zatem ruchów pacjenta. Plastry wykonane są z bawełny oraz kleju akrylowego, są obojętne dla organizmu, w pełni wodoodporne i przepuszczające powietrze. W tapingu stosowane są również sztywne, białe plastry, które mają właściwości stabilizujące.

Przy jakich schorzeniach skuteczny będzie kinezjotaping?

Kinezjotaping może być skuteczny w leczeniu różnych urazów narządu ruchu oraz schorzeń związanych ze stawami i mięśniami. Plastry stosowane w kinezjotapingu łagodzą ból, poprawiają krążenie, wspomagają pracę mięśni przez zmniejszenie ich napięcia i zmęczenia, a także korzystnie wpływają na funkcje stawów, zwiększając zakres ich ruchu oraz regulując właściwe ustawienie.

Plastrowanie posiada szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny: ogólnej, estetycznej, wewnętrznej, ortopedii, chirurgii, neurologii, a także w kosmetologii. Kinezjoterapia może pomóc w szczególności osobom cierpiącym na:

  • bóle: pourazowe, pooperacyjne, reumatyczne, kręgosłupa i głowy,
  • skurcze łydek,
  • obrzęki limfatyczne, obrzęki nóg,
  • nadwyrężone, osłabione lub nadmiernie napięte mięśnie (np. w wyniku stresu, po zdjęciu gipsu),
  • wady postawy,
  • urazy, np. zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia stawów,
  • zapalenia ścięgien,
  • haluksy.

Plastry są szczególnie popularne wśród sportowców, gdyż zapobiegają kontuzjom. Kobiety stosują natomiast plastry, aby zmniejszyć widoczność rozstępów i zmarszczek.

Jak działa kinezjotaping?

Kinezjotaping daje widoczne i trwałe rezultaty, tylko wtedy, gdy plastry są poprawnie naklejane. Do właściwego przeprowadzenia zabiegu konieczna jest specjalistyczna wiedza na temat kinezjotapingu oraz anatomii człowieka oraz odpowiednie dopasowanie techniki leczenia. Plastrowanie może działać na zasadzie przejmowania części funkcji mięśni, co je odciąża, rozluźnia i wspomaga ich pracę. Może także wzmacniać mięśnie. Ponadto plastry stabilizują stawy, poprawiają krążenie i odprowadzanie limfy oraz redukują odczucia bólowe. Warto zaznaczyć, że nie zawierają one żadnych leków czy naturalnych substancji leczniczych, a działanie przeciwbólowe uzyskiwane jest poprzez zmniejszenie napięcia receptorów bólowych w skórze.

Plastry stosowane w kinezjotapingu nie zawierają żadnych substancji leczniczych i oddziałują na ciało mechanicznie. Stabilizują stawy, jednocześnie zwiększając zakres ich ruchu. Ponadto wspomagają pracę mięśni i korygują nieprawidłowe ustawienie skóry, powięzi, mięśni i stawów. Cena zabiegu nie jest wysoka więc warto na własnej skórze przekonać się o efektach takiego zabiegu.

Inspirowane: rehabilitacja-mw.pl – rehabilitacja Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here