Dlaczego trzeba wykonywac regularne badania sluchu u dziecka

Wychowując swoje dzieci, każdy z rodziców chce dla nich jak najlepiej. Dbamy o ich edukację, zapewniamy wszystko, co najpotrzebniejsze, dajemy dostęp do rozrywki i staramy się przekazać nasze wartości. Niestety, wielu z rodziców zapomina o kontrolowaniu bardzo ważnego zmysłu dziecka, jakim jest słuch. Według statystyk już co szóste dziecko w Polsce zmaga się z problemami ze słuchem. Jednak jeszcze bardziej martwiące jest to, że większość z tych przypadków, nie jest wynikiem wrodzonej wady tylko zaniedbania. Problem ten przedstawia się jeszcze gorzej w skali światowej. Trudno przeprowadzić dokładną statystykę, jednak według Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie żyje obecnie około miliarda osób z problemami słuchowymi. Dzięki postępowi medycznemu i wykorzystaniu nowych technologii w aparatach słuchowych, większość tych osób może prowadzić normalne życie.

Dlaczego badanie słuchu u dzieci jest takie ważne?

Słuch to jeden z pięciu zmysłów, które odpowiadają za kontakt człowieka z otaczającym światem. Obok zmysłu wzroku, uznawany jest za główny sposób poznawania rzeczywistości przez małe dziecko, dlatego jego uszkodzenie może prowadzić do poważnych opóźnień w rozwoju. Pierwsze badania słuchu u dzieci wykonuje się, gdy są jeszcze noworodkami. Przeprowadzane wtedy przesiewowe badania słuchu pozwalają na wykluczenie wrodzonej wady. Ważniejsze jest jednak to, jak rodzice podejdą do regularnych kontroli na późniejszym etapie rozwoju dziecka.

Badaniami słuchu zajmują się profesjonalnie przeszkoleni protetycy, którzy w przypadku dzieci mogą wykonać nieinwazyjne badania słuchu. Najpopularniejsza z nich, otoskopia, polega na obejrzeniu ucha wewnętrznego za pomocą otoskopu, co pozwala odkryć ewentualne uszkodzenia fizyczne błony bębenkowej. Innym badaniem, wykonywanym na celu sprawdzenia stanu słuchu pacjenta jest tympanometria. Polega ona na zbadaniu wychyleń błony bębenkowej ucha z użyciem sondy akustycznej i pompki, która zwiększa ciśnienie w wewnętrznej części ucha. Mając do czynienia z nieco starszym dzieckiem, lekarze badają je za pomocą audiometrii. Wymaga ona reakcji pacjenta, dlatego nie są poddawani jej pacjenci, którzy mają mniej niż 3 lata. Badanie to wykonywane jest w specjalnie wyciszonej komorze, w celu sprawdzenia skali ubytku słuchu. Zadanie pacjenta, który ma założone na uszy specjalistyczne słuchawki, jest naciskanie guzika, za każdym razem, kiedy usłyszy dźwięk. Badanie to, podobnie jak w przypadku dorosłych, trwa około 40 minut i pozwala w najlepszym stopniu ocenić rzeczywisty stan słuchu pacjenta.

Co zrobić, gdy okaże się, że dziecko ma problem ze słuchem?

Przyczyny, dlaczego dziecko ma problemy ze słuchem są różne. Najczęściej spotykanymi z nich są: przebywanie w głośnym środowisku, nadmierny hałas, złe nawyki głośnego słuchania muzyki lub oglądania telewizora, urazy głowy lub choroby. Na szczęście, dzięki obecnemu postępowi, rozwiązaniem takich problemów może być zastosowanie aparatu słuchowego.

Najnowocześniejsze aparaty są znacznie bardziej praktyczne niż ich starsze odpowiedniki. Rodzice mogą zdecydować się na wybór aparatu słuchowego wewnętrznego, który jest niemal niewidoczny. Istnieją również aparaty, które pozwalają na swobodne uprawianie sportu, a nawet pływanie. Zdiagnozowanie wady słuchu nie jest więc czynnikiem umożliwiającym normalne funkcjonowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here