Chirurgiczne usuwanie zebow – w jakich przypadkach bedzie niezbedne

Chirurgia stomatologiczna to jedna z gałęzi medycyny, zajmująca się operacyjnym leczeniem zębów i jamy ustnej wraz z przyległymi jej okolicami. Dzięki tego typu zabiegom możliwe stało się usuwanie zębów w sytuacji, gdy tradycyjna ich ekstrakcja nie jest możliwa lub niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań. Przed poddaniem się tego typu zabiegom warto jednak starannie wybrać lekarza specjalistę, który nie tylko przeprowadzi zabieg, ale również zapozna nas z jego specyfiką i przebiegiem oraz omówi ewentualne przeciwwskazania. W ten sposób zyskamy gwarancję tego, że chirurgiczne usunięcie zęba będzie skuteczne, bezbolesne i bezpieczne dla naszego zdrowia.

Na czym polega chirurgiczne usuwanie zębów?

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie to w dzisiejszych czasach dla lekarzy stomatologów swego rodzaju ostateczność, w sytuacji, gdy nie ma szans na skuteczne wyleczenie zęba. Niestety istnieją przypadki, w których zwyczajna ekstrakcja nie jest możliwa, lub po prostu ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia pacjenta powikłań nie jest zalecana. W takiej sytuacji wykonywany jest zabieg chirurgicznego usuwania zębów. Polega on na nacięciu dziąsła oraz oddzieleniu zęba od otaczających go tkanek, a następnie wyciągnięciu zęba z zębodołu przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Gdy ząb zostanie w całości usunięty, chirurg szczękowy oczyszcza i zszywa ranę. Cały zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, ale zdarzają się także sytuacje, w których pacjenci są poddawani znieczuleniu ogólnemu.
Aby proces gojenia się miejsca poddanego zabiegowi był jak najbardziej skuteczny, pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. Zwykle obejmują one powstrzymanie się od spożywania gorących napojów oraz posiłków w ciągu doby od zabiegu. Zawsze zalecana jest również właściwa higiena zoperowanego miejsca w celu uniknięcia namnażania się bakterii i drobnoustrojów utrudniających prawidłowe gojenie się rany. W celu zminimalizowania dolegliwości bólowych rekomendowane są zimne okłady oraz środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym.

W jakich przypadkach chirurgiczne usuwanie zębów jest niezbędne?

Chirurgiczne usuwanie zębów przeprowadza się w sytuacjach, w których tradycyjna ekstrakcja jest niemożliwa, bądź też ryzykowna dla zdrowia pacjenta. Główną przesłanką do zabiegu jest:

  • sytuacja, w której ząb pozbawiony jest korony (składa się jedynie z korzeni),
  • przypadek, w którym korzenie zębów są mocno zakrzywione,
  • schorzenie określane jako ząb zatrzymany (zęby są wykształcone w całości, ale nie są widoczne w jamie ustnej, dlatego mogą powodować poważne wady zgryzu).

O konieczności przeprowadzenia takiego zabiegu decyduje nie tylko standardowe badanie stomatologiczne, ale głównie diagnostyka radiologiczna, dzięki której chirurg szczękowy jest w stanie bardzo dokładnie zaplanować przebieg usuwania zęba oraz dobrać rodzaj znieczulenia do indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg chirurgicznego usuwania zęba nie zawsze jest możliwy do wykonania. Niektóre choroby oraz stany fizjologiczne organizmu uniemożliwiają bowiem jego przeprowadzenie. Do najczęstszych przeciwwskazań należy:

  • białaczka,
  • choroby oraz zaburzenia rytmu serca,
  • szczękościsk,
  • opryszczka,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadczynność tarczycy,
  • cukrzyca,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • niektóre typy nowotworów (zwłaszcza jeżeli ząb znajduje się w guzie nowotworowym, bądź jego bliskim sąsiedztwie),
  • choroby zakaźne.

Ponadto zabiegu chirurgicznego usuwania zębów nie wykonuje się u kobiet będących w ciąży, w okresie karmienia piersią czy podczas menstruacji. Dzięki temu, iż chirurgia stomatologiczna to bardzo rozwinięta dziedzina medycyny, powikłania po przeprowadzonych zabiegach należą do rzadkości. Do najczęściej występujących dolegliwości należy ból i opuchlizna, które zazwyczaj ustępują już po kilku dniach.

Obecny stan wiedzy oraz zaawansowane i nowoczesne technologie pozwalają świadczyć usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej na bardzo wysokim poziomie. Zabieg jest zatem bezpieczny, skuteczny oraz niemal całkowicie bezbolesny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here