Wynajac-czy-kupic-sprezarke

Wynajem i zakup to dwie opcje pozyskania sprężarki powietrza do zakładu. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak przy podjęciu decyzji o wynajmie lub zakupie najważniejsze nie powinny być indywidualne odczucia użytkownika. Dużo istotniejsze są natomiast obiektywne fakty na temat obu tych rozwiązań. Przedstawiamy najważniejsze za i przeciw przemawiające za wynajmem oraz zakupem sprężarki powietrza do zakładu.

Wynajem lub zakup — dwie opcje, ale czy dla każdego?

Sprężone powietrze na stałe wpisało się w produkcję, przemysł i usługi. Potrzeba wyposażenia zakładu w kompresor może pojawić się na różnych etapach działalności. Bywa, że już na samym początku, zaraz przy otwieraniu działalności przedsiębiorca staje przed koniecznością zaopatrzenia się w sprężone powietrze. W niektórych branżach taka potrzeba zachodzi dopiero w dalszych fazach działalności. Jednak niezależnie od etapu, na którym znajduje się firma, jej właściciel staje przed dylematem wynająć czy kupić sprężarkę powietrza. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. Warto więc się im przyjrzeć.

Kiedy zakup sprężarki jest lepszym rozwiązaniem?

Główną przyczyną dylematów przedsiębiorców pomiędzy możliwością zakupu i wynajmu kompresorów powietrza są względy finansowe. Każdy chciałby wybrać takie rozwiązanie, które będzie się najbardziej opłacać, czyli zapewni niezbędne medium do pracy, jakim jest sprężone powietrze i jednocześnie nie będzie źródłem nadmiernych kosztów. Decydując o tym czy kupić, czy wynająć sprężarkę powietrza należy zbadać, jakie jest zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na sprężone powietrze. Innymi słowy, które etapy cyklu produkcyjnego wymagają stosowania sprężonego powietrza oraz czy sprężarki użytkowane są w sposób ciągły przez cały okres funkcjonowania firmy, czy są potrzebne jedynie okresowo. Jest to również odpowiedź na pytanie, czy funkcjonowanie zakładu jest ściśle uzależnione od pracy kompresorów powietrza. Musimy więc rozważyć czy podejmowane zlecenia, prace i zadania zawsze i bezwzględnie wiążą się z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to jest to jednoznaczny sygnał, że zakup sprężarek jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Nie ma bowiem najmniejszego sensu płacić za całoroczny wynajem urządzeń. 

Wynajem może się sprawdzić w momencie, kiedy oczekujemy na dostarczenie zamówionej sprężarki, a zakład musi rozpocząć już pracę. Jednak jest to tylko rozwiązanie tymczasowe. Kompresor kupowany na własność powinien być dobrany pod kątem wymogów i potrzeb danego przedsiębiorstwa. Dotyczy to zarówno jego parametrów fabrycznych, jak i końcowej konfiguracji.

Wynajem kompresora — kiedy to się opłaca?

Nie zawsze zakup kompresora jest najbardziej opłacalny. W niektórych sytuacjach i dla niektórych przedsiębiorstw wynajem sprężarek jest wyjściem bardziej ekonomicznym i uzasadnionym. Specyfika współczesnego rynku wymaga od wielu firm elastyczności w działaniu. Również przedsiębiorstwa wykorzystujące sprężone powietrze nie zawsze robią to w sposób ciągły. Bywa, że kompresory wykorzystywane są jedynie okresowo w zależności od przyjmowanych zleceń czy aktualnie stosowanych metod pracy. Są to sytuacje, w których zakup kompresora jest całkowicie nieuzasadniony.

Jak więc pozyskiwać sprężone powietrze? Najlepiej jest zdecydować się na wynajem kompresorów powietrza. Pozwoli to zredukować koszty, a jednocześnie zagwarantuje sprzęt wysokiej jakości wytwarzający sprężone powietrze na potrzeby prowadzonej działalności. 

Coraz więcej firm sprzedających kompresory i świadczących usługi w zakresie ich konserwacji i naprawy proponuje również możliwość wynajmu sprężarek powietrza. Dotyczy to zarówno kompaktowych urządzeń mobilnych przeznaczonych do mniejszych warsztatów, jak i dużych kompresorów o wydajności przemysłowej. Ponadto w ofercie wynajmu jest również wyposażenie dodatkowe takie jak filtry, osuszacze, separatory cyklonowe, zbiorniki sprężonego powietrza. Można więc w bardzo atrakcyjnej cenie wynająć kompresor jedynie na czas, kiedy będzie on realnie potrzebny w firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here