Wśród dostępnych na rynku systemów klimatyzacji znajdziemy zarówno systemy split, jak i multi-split. Posiadają one zbliżone specyfikacje co do funkcjonalności czy też procesu montażu. Różni je ilość zastosowanych jednostek wewnętrznych. Który system klimatyzacji wybrać?

Klimatyzacja split oraz multi-split

Klimatyzacja split oraz multi-split jest rodzajem powszechnie stosowanego, centralnego systemu klimatyzacji. Najczęściej wykorzystywany jest w sytuacjach, kiedy w obrębie danego budynku nie ma możliwości wykonania kanałowej klimatyzacji w jego poszczególnych pomieszczeniach. Tradycyjne klimatyzatory typu split, składają się z jednej jednostki urządzenia wewnętrznego i odpowiadającej mu jednostki urządzenia zewnętrznego.

W przypadku klimatyzacji multi-split istnieje możliwość zastosowania wielu, nawet kilkudziesięciu jednostek wewnętrznych oraz jednej jednostki zewnętrznej. W przypadku tak dużej ilości jednostek urządzeń wewnętrznych, ich maksymalna ilość zależna jest od producenta oraz wymaga zastosowania odpowiedniej liczby rozdzielaczy.

Montaż klimatyzacji split oraz multi-split

Montaż systemu klimatyzacji typu multi-split nie różni się w zasadzie w żaden sposób od montażu systemu split. Urządzenia zewnętrzne systemu multi montowane są tak jak ma to miejsce w przypadku systemu split. Jeśli chodzi o montaż jednostek wewnętrznych, w systemie multi, łączone są one z tylko jedną jednostką zewnętrzną. W związku z tym, wszystkie połączenia, którymi przesyłany jest czynnik chłodniczy prowadzone są osobno lub w sposób częściowo połączony z użyciem specjalnych rozdzielaczy.

Bardzo ważnym jest tutaj, by zachować odpowiednią różnicę poziomów pomiędzy jednostkami wewnętrznymi, a jednostką zewnętrzną. Maksymalne odległości podawane są indywidualnie dla poszczególnych modeli klimatyzacji. Tylko w ten sposób zapewnimy optymalną wydajność i prawidłową pracę systemu. W kwestiach technicznych klimatyzację multi-split cechuje mniejsza ingerencja w konstrukcję budynku, niż w przypadku centralnej klimatyzacji kanałowej.

Dobór urządzeń w systemie split oraz multi-split

Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów zarówno w systemach split jak i multi-split można dobierać w zależności od wymaganej mocy chłodniczej czy też konstrukcji danego modelu. Rynek oferuje obecnie bardzo szeroki zakres klimatyzatorów zróżnicowanych także pod względem udogodnień w zakresie funkcjonalności i obsługi tego typu urządzeń. W przypadku klimatyzatorów multi-split istnieje możliwość łączenia jednostki zewnętrznej układu nie tylko z tradycyjnymi komponentami ściennymi, ale także podsufitowymi, podłogowymi, a nawet kanałowym czy kasetonowymi.

W  ten sposób poszczególne  jednostki możemy dobrać nie tylko pod względem mocy chłodniczej, ale również dopasowania pod względem estetycznym do poszczególnych pomieszczeń. Jeśli chodzi o dobór mocy chłodniczej, producenci również w tej kwestii pozwalają na dużą elastyczność wyboru. Urządzenia są bowiem dobierane tak, by suma mocy poszczególnych jednostek wewnętrznych wynosiła od 50% (w niektórych przypadkach nawet 35%) do 130% mocy jednostki zewnętrznej.

Klimatyzacja split czy multi-split?

Niezwykle bogate oferty klimatyzatorów oraz duża elastyczność w kwestiach doboru ich mocy chłodniczej oraz doboru wymaganych funkcji pozwala na optymalny dobór klimatyzatora do potrzeb i oczekiwań klientów. Dotyczy to zarówno klimatyzatorów typu split, jak i multi-split. Klimatyzatory typu multi-split doskonale sprawdzą się w większych mieszkaniach, domach czy też biurach, które mogą wymagać klimatyzacji kilku pomieszczeń niezależnie od siebie. Cechują się jednak bardziej wymagającym procesem ich montażu. Dobór odpowiedniego systemu zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika oraz rodzaju przestrzeni, w której ma zostać zamontowana klimatyzacja.

źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here