Modem a router – czy znasz roznice

Gdy do polskich mieszkań i domów dotarł internet (najpierw kablowy potem bezprzewodowy), a w ślad za nim pojawiła się telewizja kablowa i telefonia komórkowa większość użytkowników została zmuszona do przejścia szybkiego kursu nowych technologii. Do domów zawitały anteny internetowe, routery i modemy, bez których sprzęt wymagający podłączenia do internetu nie mógłby prawidłowo funkcjonować. W ostatnich latach nazwy: router i modem, stały się bardzo powszechne, czy jednak wiemy, jak działają te urządzenia, a przede wszystkim, jakie są między nimi różnice?

Modem a router – czym się różnią?

Modem jest urządzeniem, które daje nam możliwość korzystania z internetu w naszych domach i mieszkaniach. Jego zadaniem jest przetworzenie sygnału pozyskiwanego od dostawcy internetu na sygnał odbierany przez urządzenia w domu. Zatem najprościej mówiąc, sygnał internetowy zostaje dostarczony z zewnątrz do domowego modemu i przetransformowany w taki sposób, aby domowe urządzenia były w stanie z niego korzystać.

Zadaniem routera jest natomiast rozdzielenie sygnału internetowego na poszczególne urządzenia IT w domu, które otrzymują indywidualne adresy IP. Dzięki temu powstaje odrębna sieć dla danej lokalizacji, z której korzystają wszystkie urządzenia danego użytkownika.

W jaki sposób odróżnić zatem modem od routera? Modem odbiera sygnał internetowy od dostawcy i dostarcza go wyłącznie do jednego odbiornika. Natomiast router umożliwia dostęp do internetu wielu urządzeniom jednocześnie. Jeszcze do niedawna modem i router stanowiły całkowicie niezależne od siebie urządzenia, ale rozwój technologii sprawił, że obecnie wykorzystywane są sprzęty, które łączą obie funkcje.

Modem internetowy

Modem internetowy posiada swoją wersję bezprzewodową. Oznacza to, że posiadacz takiego modemu może łączyć się z siecią bezprzewodową emitowaną przez dostawcę internetu w sposób automatyczny, gdy tylko dostępny jest sygnał. Modem WiFi działa na takiej samej zasadzie, jak modem przewodowy, czyli emituje sygnał analogowy i zamienia go w cyfrowy i odwrotnie.

Anteny internetowe

Gdy stacja bazowa emitująca sygnał internetowy jest znacząco oddalona od urządzenia, zaleca się zastosowane anteny internetowej. Montaż anteny internetowej pozwala zwiększyć komfort użytkowania internetu poprzez wzmocnienie sygnału, ale wymusza również transmisję danych pomiędzy stacją bazową oraz modemem.

Wybierając antenę zewnętrzną, należy uprzednio sprawdzić parametry sygnału odbieranego przez modem. W tym celu niezbędna jest aktywacja panelu diagnostycznego dostępnego w oprogramowaniu modemu lub routera oraz porównanie parametrów przesyłu z wartościami charakterystycznymi dla sygnału emitowanego przy pomocy anteny zewnętrznej.

Po zainstalowaniu zewnętrznej anteny jakość oraz prędkość przesyłu znacząco się poprawia. Tego rodzaju anteny stosuje się również w lokalach piętrowych oraz takich, w których urządzenia IT korzystające z tej samej sieci lokalnej, są od siebie mocno oddalone.

Modem i router to urządzenia, które znacząco się od siebie różnią. Modem dostarcza bowiem sygnał internetowy do jednego odbiornika, a router zapewnia dostęp do sieci kilku urządzeniom jednocześnie. W niektórych przypadkach dla wzmocnienia sygnału stosowane są również anteny internetowe.

Inspirowane: montazanten.warszawa.pl – montaż anten Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here