Jak dziala czujnik magnetyczny

Czujnik magnetyczny to urządzenie, które reaguje na zmiany w polu magnetycznym. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie, np. do procesów produkcyjnych czy kontrolnych, ale też w systemach alarmowych czy nawigacji samochodowej. W jaki sposób działa czujnik magnetyczny i jakie są jego rodzaje?

Czym jest czujnik magnetyczny?

Czujnik magnetyczny to urządzenie, które służą do wykrywania zmian i zakłóceń w polu magnetycznym pod kątem czynników, takich jak:

  • natężenie,
  • indukcja,
  • przenikalność magnetyczna.

Niektóre rodzaje tego typu urządzeń mogą dodatkowo mierzyć parametry związane z ciśnieniem, temperaturą oraz promieniowaniem widzialnym (światłem). Czujniki magnetyczne dzieli się ponadto na te służące do obliczenia całkowitego pola magnetycznego lub jego składowych wektorowych. Elementy te obejmują poszczególne punkty, dzięki czemu możliwe jest stosowanie różnych technik związanych z elektroniką i fizyką do wytwarzania czujników magnetycznych.

W jaki sposób działa czujnik magnetyczny?

Jednym z najważniejszych elementów czujników magnetycznych, który decyduje o działaniu urządzenia, jest chip MR z komponentem magnetorezystywnym. Jego podstawowym zadaniem jest wykrywanie danego wektora magnetycznego i magnesu do jego polaryzacji.

Chip z komponentem magnetoryzystywnym sprawia, że czujnik magnetyczny może wykryć zmianę w wektorze, który ma wpływ na zachowanie ciała o własnościach magnetycznych. Prościej rzecz ujmując urządzenia te reagują na przestrzeń, w której działają siły magnetyczne.

Za każdym razem, kiedy dojdzie do polaryzacji wektora indukcji magnetycznej, czujnik wykrywa tę zmianę i powoduje działanie wewnątrz chipa magnetorezystywnego.

Rodzaje czujników magnetycznych

Czujnik magnetyczny można podzielić na kilka typów w zależności od tego, na jaki rodzaj pola magnetycznego reagują. Biorąc pod uwagę tę klasyfikację, wyróżnia się urządzenia wykrywające i reagujące na:

  • pole magnetyczne o niskiej częstotliwości – wykorzystywane do wykrywania niezwykle niskich wartości, jak np. 1 uG, czyli 0,01 T. Często spotykane w branżach związanych z branżą medyczną czy energetyką jądrową;
  • ziemskie pole magnetyczne – zakres wykrywalności pola tych czujników wynosi od 1 uG do 10 G (od 0,01 do 10000 T). Wykorzystywane np. w systemach nawigacyjnych i do lokalizowania pojazdów;
  • odchylenia pola magnetycznego – wykrywają bardzo duże wartości, powyżej 10 Gaussów. Mogą być stosowane w przemyśle, w połączeniu z magnesem trwałym jako źródło zauważonego pola magnetycznego. Ich przykładem są jest np. czujnik magnetyczny kontaktronowy, Halla czy GMR.

Czujnik magnetyczny i jego zastosowanie

Czujnik magnetyczny to wszechstronne urządzenie, które wykorzystuje się w wielu branżach, nie tylko tych związanych stricte z przemysłem. W zależności od danego rodzaju, mogą być elementem zabezpieczeń (np. domowych systemów alarmowych), układów sterowania czy automatyki.

Niekiedy użycie czujników magnetycznych to jedyny sposób na detekcję obiektów w trudnych warunkach, gdzie inne rodzaje urządzeń wykrywających nie spełnią tego zadania. Oprócz tego znajdują swoje zastosowanie także w medycynie, motoryzacji, turystyce, nowych technologiach związanych z urządzeniami mobilnymi (smartfony) i wielu innych branżach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here