Fotowoltaika to technologia, która odznacza się wieloma zaletami. Przede wszystkim ma pozytywny wpływ na ekologię, ponieważ nie wykorzystuje paliw kopalnych.  Daje możliwość cieszenia się energią elektryczną, która w 100% pochodzi z niewyczerpalnej energii słońca.

Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już w XIX wieku

Fotowoltaika narodziła się w pierwszej połowie XIX wieku. Nastąpił wówczas rozwój  nauk traktujących o sposobach wykorzystania energii słonecznej. Wielu ówczesnych naukowców zauważyło pewne zjawiska fizykochemiczne polegające na pochłanianiu promieni słonecznych przez niektóre materiały oraz konwertowaniu energii promieniowania na energię elektryczną. W 1839 roku, Francuz A.E. Becquerel odkrył, że przewodnictwo elektrod zwiększa się wraz z wystawieniem ich na działanie strumienia światła. Tym samym odkrył efekt fotowoltaiczny. 

Pierwsze próby stworzenia fotowoltaiki odbyły się w 1876 roku. Anglicy W.G. Adams i R.E. Day spostrzegli, że do wytworzenia energii elektrycznej wystarczy wyeksponowane na słońce ogniwo stałe – selen w połączeniu z platyną. Niestety, miało ono znikomą sprawność i generowało duże straty energii w postaci temperatury. Ich badania stały się jednak podwaliną do dalszych eksperymentów.   

Przełom w technologii – lata 50-te XX wieku

Milowym krokiem w rozwoju fotowoltaiki było zastosowanie krzemu, dzięki któremu efektywność energetyczna ogniw wzrosła. Stało się to początkiem gwałtownego rozwoju technologii solarnej. W 1954 roku amerykańskie Laboratoria Bell stworzyły pierwszy moduł krzemowy, który mógł generować prąd elektryczny. Technologia ta nie mogła być wtedy rozpowszechniona ze względu na zbyt wysoki koszt wytwarzania. Wiele instytucji naukowych na całym świecie zaczęło badać te rozwiązania oraz produkować coraz lepsze i wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne. Dopiero dekadę później zaczęto je wykorzystywać do celów kosmicznych, a w latach 70. udało się zmniejszyć cenę jednego wata pozyskanej energii ze 100$ do 20$. Rozpoczęto produkcję modułów na skalę masową, dzięki czemu mogły one trafić do większych i mniejszych przedsiębiorstw. 

Panele PV od ostatniej dekady XX wieku

W latach 90. ubiegłego wieku wiadomym stało się, że ogniwa fotowoltaiczne posiadają niemal nieograniczone wykorzystanie. Nastąpił wówczas wysyp prac naukowych, które przedstawiały możliwość wykorzystania fotowoltaiki w przedsiębiorstwach, w rolnictwie i w prywatnych domach. 

Lokalni dostawcy energii elektrycznej wyszli naprzeciw nowoczesnym rozwiązaniom i postanowili pomóc osobom posiadającym elektrownie solarne. Obecnie coraz więcej firm skupuje energię pochodzącą z fotowoltaiki. Pozwala to na ewentualny biznes, dający realne korzyści w dłuższej perspektywie czasu. 

W 1999 roku suma mocy zainstalowanych baterii słonecznych na świecie osiągnęła 1000MW. Dzięki znacznemu obniżeniu kosztów, w 2017 roku łączna moc wzrosła 100-krotnie i osiągnęła ponad 100GW. 

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką sprawił, że podjęto próby eksperymentowania z innowacyjnymi surowcami i związkami chemicznymi. Zaczęto zastanawiać się nad wprowadzeniem do budowy modułów arsenku, galu czy też kadmu tellurku.

Fotowoltaika stała się możliwością otrzymywania zielonej energii, pozbawionej czynnika degradującego ekosystem.  Panele stają się coraz powszechniejszym elementem krajobrazu, który można podziwiać na dachach wielu budynków.  

Źródło: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here