Czujnik czadu i gazu – jak wybrac odpowiedni model, by czuc sie bezpiecznie

Urządzając mieszkanie, należy pamiętać nie tylko o nowych meblach, efektownych dekoracjach czy lśniących parkietach. Równie ważne jest wyposażenie domu w urządzenia, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Są to m.in. czujniki dymu, czadu oraz gazu. Jak wybrać odpowiedni model czujnika?

Czujnik czadu i gazu – właściwości

Na rynku dostępne są zarówno oddzielne czujniki czadu lub gazu, jak i czujniki dwufunkcyjne. Wykrywają one obecność czadu, gazu ziemnego czy LPG w powietrzu, chroniąc mieszkańców przed niebezpiecznym stężeniem tych substancji. Czujniki tego rodzaju są szczególnie przydatne w domach czy mieszkaniach, które wyposażone są w kominki, kotły czy podgrzewacze wody. Instalacja wspomnianego urządzenia będzie również niezbędna, jeśli do ogrzewania pomieszczeń i gotowania wykorzystujemy gaz lub gdy dany budynek charakteryzuje się niską jakością instalacji wentylacyjnej. Czujniki można zamontować także w garażu ze względu na uwalniające się spaliny (szczególnie jeśli posiadamy auto zasilane LPG).

Czujnik gazu i czadu zasadniczo posiada dwa sensory:

  • elektrochemiczny – wykrywający tlenek węgla,
  • półprzewodnikowy – wykrywający gaz.

Wykrywanie czadu

Czujnik czadu posiada sensor elektrochemiczny. Jeżeli w powietrzu obecny jest tlenek węgla, utlenia się on na elektrodzie ogniwa. W efekcie dochodzi do przepływu prądu proporcjonalnego do ilości czadu, który prowadzi do uruchomienia się alarmu. W pamięci mikroprocesora urządzenia zapisany jest algorytm, który ostrzega użytkownika przed sygnałem alarmowym wtedy, gdy w powietrzu zostanie wykryte niebezpieczne stężenie powyższych substancji. Czujniki czadu zwykle sygnalizują niebezpieczeństwo dopiero w sytuacji, gdy nadmierne stężenie tlenu węgla utrzymuje się przez określony czas. Okres, po jakim dochodzi do aktywacji alarmu, zależny jest od stężenia czadu – przy dużym nasyceniu uruchamia się on od razu, a przy mniejszym nawet po 2 godzinach.

Wykrywanie gazu

Gaz wykrywany jest za pomocą jednego z sensorów:

  • półprzewodnikowego, wykorzystującego zjawisko adsorpcji gazu na powierzchni sensora,
  • elektrochemicznego, który działa podobnie jak sensor wykrywający czad,
  • katalitycznego, w którym wykorzystywana jest egzotermiczna reakcja katalitycznego utleniania gazu,
  • absorpcyjnego w podczerwieni, który mierzy stopień pochłaniania promieniowania podczerwonego powietrza i na tej podstawie określa stężenie gazu.

Alarm włącza się zwykle przy stężeniu gazu wynoszącym 15%, które stanowi dolną granicę wybuchowości gazu.

Rodzaje czujników czadu i gazu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czujników, w tym:

  • czujniki połączone z systemem alarmowym domu,
  • czujniki o różnym zasilaniu – zasilane z sieci elektrycznej lub autonomiczne (na baterie),
  • czujniki z dodatkowym sensorem temperaturowym – zwiększającym dokładność wykrywania czadu.

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę także na kilka istotnych parametrów:

  • Certyfikację – wysokiej jakości czujnik powinien spełniać normy europejskie oraz posiadać odpowiedni certyfikat.
  • Temperatura i wilgotność, w której może pracować urządzenie – jeśli w pomieszczeniu może wystąpić ujemna temperatura (np. w garażu) warto zainwestować w czujnik o szerszym zakresie temperaturowym. Natomiast w przypadku montażu urządzenia w kuchni lub w łazience konieczny będzie model o większym zakresie wilgotności.
  • Okres gwarancyjny – najlepiej kilkuletni.
  • Głośność alarmu – powinna wynosić co najmniej 80 dbB.
  • Zasięg detektora – należy dobrać go do kubatury pomieszczenia, w którym planowana jest instalacja czujnika. Zasadniczo jego zasięg powinien wynosić ok. 20 m3.
  • Dodatkowe funkcje – sygnalizator świetlny oraz wyświetlacz LCD z pewnością zwiększą komfort użytkowania sprzętu.

Czujnik czadu i gazu jest podstawowym elementem wyposażenia domu czy mieszkania, który poprawia bezpieczeństwo jego mieszkańców. Warto inwestować w certyfikowane urządzenia o dużym zasięgu, które zachowują swoją funkcjonalność niezależnie od temperatury czy wilgotności panującej w danym pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here