Kierowcami samochodów ciężarowych najczęściej zostają pasjonaci. Nie ma się czemu dziwić. Wykonywanie obowiązków wymaga dużej dawki motywacji, odpowiedzialności oraz dyscypliny. Poza tym należy spełnić szereg innych wymóg, aby w ogóle móc wykonywać pracę w tym charakterze..
Motywacja
Jak w każdym zawodzie, również w przypadku kierowców konieczna jest motywacja. Jej brak sprawia, że stajemy się mało efektywni. Prędzej czy później praca zaczyna nas nudzić, a w końcu przytłaczać. W niektórych zawodach potrzeba jej znacznie więcej niż w innych.
Odpowiedzialność
Praca kierowcy wymaga poczucia odpowiedzialności. Przewożąc towary, kierowca odpowiada za to, by transport odbył się terminowo i bez szkody. Dodatkowo musi mieć świadomość, że jest uczestnikiem ruchu drogowego. Brak rozwagi może doprowadzić do poważnego wypadku.
Dyscyplina
Praca kierowcy samochodu dostawczego oparta jest w dużej mierze na terminowości. Często umowy pomiędzy producentem towaru a jego odbiorcą obarczone są karami umownymi. Kierowca nie może więc pozwolić sobie na przestoje. Każdego dnia powinien wykonać odcinek trasy zaplanowany przez spedytora.
Koncentracja i opanowanie
W czasie trzeba pozostawać skupionym przez wiele godzin, ponieważ może dojść do wypadku w ułamku sekund. Łączy się to z opanowaniem, które jest niezbędne w takich właśnie sytuacjach, panika nigdy nikogo nie uratowała tylko spokój.
Oczywiście jeśli ktoś nie posiada ww. cechy, nie znaczy to że nie zostanie kierowcą ciężarówki, będzie mieć po prostu trudniej w niektórych momentach niż inne osoby.
Wymagania formalne
Kandydat na kierowcę musi posiadać prawo jazdy kategorii C. Uprawnia ono do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W innym wypadku może to być również prawo jazdy kategorii C1, które uprawnia do prowadzenia pojazdów od 3,5 do 7,5 tony. Do tego potrzeba zdobyć uprawnienie do prowadzenia zestawu pojazdów (ciągnik, naczepa itd.), czyli kategorii C+E lub C1+E. Kolejny krok to zdobycie świadectwa kwalifikacji zawodowej, które upoważnia do zawodowego przewożenia towarów.
Kurs na przewóz rzeczy
Osoby, które nie ukończyły 21 lat muszą odbyć szkolenie trwające 280 godzin z czego teoria wynosi 260 godzin, reszta to praktyka. Natomiast ci, którzy przekroczyli 21 lat, odbywają kurs skrócony w wymiarze 140 godzin. Ostatnim krokiem jest zdanie egzaminu w formie testu. Kursy dostępne są w wielu formach:
- Kwalifikacji wstępnej
- Kwalifikacji wstępnej przyspieszonej
- Kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej
- Kwalifikacji wstępnej uzupełniającej
Do ceny kursów należy doliczyć badania psychologiczne oraz orzeczenie lekarskie w wysokości 350 zł.
Szkolenia okresowe
Należy przechodzić je co 5 lat. Średnia cena za szkolenie to około 500 zł, do tego wymagana jest wymiana prawa jazdy na nowe (koszt 100 zł) w celu wpisania w nim tzw. kodu 95, który potwierdza uprawnia do wykonywania zawodu. Do tego należy odnowić badania lekarskie i psychologiczne.
Podsumowanie
Osoby posiadające wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Ze względu na specyfikę pracy, nie jest to jednak zawód dla wszystkich.
Źródło: adr-help.pl – uprawnienia adr