USG Dopplera jest badaniem, które sprawdza prawidłowość funkcjonowania układu krążenia. I choć nie może on być zbadany na raz w całości, to badanie jego poszczególnych elementów pozwala na wykrycie, zdiagnozowanie i późniejsze leczenie wielu chorób. Poczynając od łagodnych i niegroźnych, aż po te bardzo poważne. Badanie dopplerowskie aorty brzusznej może uratować ludzkie życie. To również dowód na to, jak poważne schorzenia pozwala ono zdiagnozować, a następnie z sukcesem leczyć.

Czym jest badanie USG Dopplera

Badanie dopplerowskie opiera mechanizm swojego działania na dwóch zjawiskach. Po pierwsze, jak każde badanie ultrasonograficzne, wysyła ultradźwięki w głąb organizmu, a następnie na podstawie długości fal odbitych od narządów, które powróciły do urządzenia, odwzorowuje na monitorze strukturę, wielkość i budowę poszczególnych narządów. Badanie dopplerowskie to w rzeczywistości badanie USG, z wykorzystaniem przystawki dopplerowskiej. Umożliwia ona zbadanie także prędkości i przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, wykorzystując fale ultradźwiękowe. Różnica pomiędzy zwykłym USG a USG Dopplera jest taka, że temu drugiemu zawsze towarzyszy dźwięk. Jest to szum krwi przepływającej w naczyniach krwionośnych a lekarz przeprowadzający badanie, na podstawie tego dźwięku, jest w stanie określić czy występują zaburzenia w przepływie krwi, bądź czy jest on prawidłowy. Nowoczesne aparaty do badania dopplerowskiego posiadają również efekt kolorystyczny. Na podstawie zmian nasycenia kolorów na monitorze również można zaobserwować zmieniające się tempo i kierunek przepływu krwi.

Aorta brzuszna –  tajemniczy narząd

Aorta brzuszna nie jest narządem szeroko omawianym w programach o zdrowiu czy w różnego typu poradnikach. O ile można znaleźć w nich instrukcje na temat tego, jak dbać o układ pokarmowy, oddechowy czy o wiele poszczególnych narządów, o tyle na temat aorty brzusznej nie słyszymy zbyt często. Jest to narząd, a właściwie duży pień tętniczy, o który powinniśmy szczególnie dbać, ponieważ od jego stanu i dobrej kondycji zależy nie tylko nasze zdrowie, ale nawet życie.

Aorta brzuszna, jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowana jest w jamie brzusznej człowieka. Jak już wspomnieliśmy, jest to duży pień tętniczy, który pośrednio lub bezpośrednio zaopatruje wszystkie tkanki w krew tętniczą. Stanowi jednocześnie największą tętnicę w ludzkim organizmie a jej średnica wynosi około 28 mm. Najczęstszym schorzeniem dotykającym aorty brzusznej jest jej rozwarstwienie, nazywane również tętniakiem. Rozwarstwienie aorty brzusznej bez odpowiednio wczesnej diagnozy i leczenia chirurgicznego jest chorobą śmiertelną. Niestety co roku choroba ta zbiera ogromne, śmiertelne żniwo z powodu nieświadomości pacjentów i braku badań profilaktycznych.

Co pozwala wykryć badanie USG Dopplera aorty brzusznej

Badanie USG Dopplera służy do sprawdzania szybkości i kierunku przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. W przypadku aorty brzusznej jest to niezwykle ważne, ponieważ badanie dopplerowskie pozwala na wczesne wykrycie tętniaka, czyli rozwarstwienia aorty brzusznej. Schorzenie to niejednokrotnie pozostaje bezobjawowe lub objawy są niespecyficzne aż do momentu, kiedy na podjęcie leczenia operacyjnego jest już za późno. Z tego też powodu tak ważne jest przeprowadzanie badań profilaktycznych. Szczególnie zalecane jest profilaktyczne USG Dopplera u osób z grupy ryzyka, czyli z historią występowania tętniaków w rodzinie, nadużywających alkoholu oraz palaczy. Dodatkowo rozwojowi tętniaka aorty brzusznej sprzyja stres i wysokie tempo życia.

Wskazania do wykonania USG Dopplera aorty brzusznej

Istnieje szereg wskazań i symptomów, które powinny nas skłonić do zgłoszenia się na badanie USG Dopplera aorty brzusznej. Do objawów tych należą –  między innymi – atypowe bóle pleców, kręgosłupa oraz występujące w obrębie jamy brzusznej. Ponadto wskazaniem do wykonania badania jest także historia występowania tętniaka aorty w rodzinie oraz wcześniejsze jego wykrycie i skuteczne wyleczenie u ponownie zdiagnozowanego pacjenta. Profilaktyczne badanie dopplerowskie zaleca się wszystkim pacjentom powyżej 65 roku życia, nawet w przypadku niewystępowania żadnych objawów.

Źródło: https://www.gabinetusg.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here