Atak woreczka żółciowego - objawy

Pęcherzyk żółciowy jest organem w kształcie gruszki umieszczonym pod wątrobą. Zatrzymuje żółć tzn. płyn tworzony przez wątrobę, który pomaga trawić tłuszcze. Pęcherzyk żółciowy i kilka przewodów używanych do transportu płynu nazywane są układem żółciowym. Gdy żołądek i jelita trawią pokarm, pęcherzyk żółciowy wydziela żółć przez wspólny przewód żółciowy. Ten przewód łączy woreczek żółciowy i wątrobę z jelitem cienkim. Wiele osób cierpi na zapalenie woreczka zółciowego, które jest związane z tworzeniem się kamieni żółciowych.

Choroba kamieni żółciowych: jeden lub więcej twardych, podobnych do kamyków substancji, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym. Istnieją dwa rodzaje kamieni. Najczęstsze kamienie cholesterolowe powstają głównie z cholesterolu stałego. Mogą być małe jak ziarnko piasku lub duże jak piłka golfowa. Kamień woreczka żółciowego to mały ciemny złóg powstały z odpadów. Gdy dochodzi do gromadzenia się kamieni w woreczku żółciowym atak kolki może pojawić się w każdej chwili.

Atak woreczka żółciowego – objawy

Objawy woreczka żółciowego są często określane, jako atak woreczka żółciowego, ponieważ objawy pojawiają się nagle. Ataki kolki żółciowej często następują po tłustych pokarmach i mogą wystąpić w nocy. Typowy atak woreczka może prowadzić do:

  • Ból pęcherzyka żółciowego to stały ból w prawej górnej części brzucha, który szybko nasila się i trwa od 30 minut do kilku godzin.
  • Ból pleców między łopatkami.
  • Ból pod prawym ramieniem.

Jeśli ktoś uważa, że miał atak pęcherzyka żółciowego powinien skontaktować się z lekarzem. Chociaż te ataki często kończą się, gdy kamień żółciowy przesuwa się lub wychodzi, woreczek żółciowy może zostać zainfekowany i pęknąć, jeśli blokada będzie się utrzymywać.

Osoby z którymkolwiek z poniższych objawów powinny natychmiast skonsultować się z lekarzem:

  • Gdy zainfekowany jest woreczek żółciowy ból może trwać dłużej niż 4 godziny
  • Nudności i wymioty
  • Dreszcze i gorączka
  • Żółtawe odbarwienie skóry lub białek oka
  • Jasnobrązowe odchody.

Inne niepokojące objawy pęcherzyka żółciowego to ból, ale nie zawsze występuje.

Jak boli woreczek żółciowy – objawy?

Najczęstszym objawem choroby pęcherzyka żółciowego jest kolka żółciowa, która jest intensywnym tępym bólem w górnej części brzucha, który pojawia się w wyniku wejścia kamienia żółciowego do przewodu żółciowego. Kolka żółciowa często, (ale nie zawsze) pojawia się w wyniku jedzenia tłustych potraw i ma charakter epizodyczny, to znaczy ból pojawia się i znika. Oprócz bólu woreczka żółciowego objawy towarzyszące to gorączka i zwiększona liczba białych krwinek.

Oprócz bólu woreczka żółciowego inne potencjalne objawy choroby pęcherzyka żółciowego obejmują:

  • Żółtaczka
  • Zmęczenie
  • Swędzenie
  • Wzdęcia.

Czy mogę dostać ataku woreczka żółciowego – forum?

Ataki pęcherzyka żółciowego są również nazywane atakiem żółciowym, ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub kolką żółciową. Jeśli masz ból w prawej górnej części brzucha, może to być spowodowane chorym pęcherzykiem żółciowym. Jeśli miałeś atak pęcherzyka żółciowego, istnieje większe ryzyko wystąpienia kolejnego. Ból po ataku pęcherzyka żółciowego zwykle różni się od innych rodzajów bólu w żołądku. Możesz mieć objawy chorego woreczka żółciowego takie jak:

  • Nagły i ostry ból trwający od kilku minut do kilku godzin
  • Tępy lub skurczowy ból, który gwałtownie nasila się w prawym górnym brzuchu
  • Ostry ból pośrodku brzucha, tuż poniżej mostka
  • Silny ból, utrudniający siedzenie
  • Ból, który nie pogarsza się ani nie zmienia podczas ruchu
  • Tkliwość brzucha.

Trzeba pamiętać, że niezbędna jest odpowiednia dieta przy kamieniach w woreczku. Nieprawidłowe odżywianie może nasilać się objawy i prowadzić do ostrych ataków kolki żółciowej.

Ile trwa atak kolki żółciowej?

Atak kolki żółciowej związany jest z bólem w prawym podżebrzu i w dołku podsercowym, najczęściej trwa on od kilku do kilkunastu godzin. Atak pęcherzyka żółciowego może prowadzić do powikłań, które mogą powodować inne objawy, na przykład problemy z wątrobą. Wynika to z faktu, że niedrożność kanału może wspomagać żółć w wątrobie. Może to wywołać żółtaczkę – zażółcenie skóry i białek oczu.

Czasami kamienie żółciowe mogą blokować drogę do trzustki. Trzustka wytwarza również soki trawienne, które pomagają rozkładać żywność. Blokada może prowadzić do powikłań zwanych żółciowym zapaleniem trzustki. Objawy są podobne do ataków pęcherzyka żółciowego. Można również odczuwać ból w lewym górnym brzuchu.

Jaka dieta przy chorym woreczku żółciowym?

Można wprowadzić pewne zmiany stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych i ataku pęcherzyka żółciowego.

  • Schudnąć. Otyłość lub nadwaga zwiększa ryzyko.
  • Ćwiczenia. Siedzący tryb życia lub zbyt długie siedzenie zwiększa ryzyko zapalenia woreczka żółciowego.

Osiągnięcie bardziej zrównoważonego stylu życia jest powolne. Zbyt szybkie odchudzanie zwiększa ryzyko powstania kamieni żółciowych. Jest tak, ponieważ szybka utrata masy ciała powoduje, że wątroba wytwarza więcej cholesterolu. Zalecana jest dieta przy kamieniach żółciowych i obejmuje ona unikanie niezdrowych tłuszczów oraz słodkich lub skrobiowych pokarmów. Trzeba jeść więcej produktów, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

Obejmuje to pokarmy bogate w błonnik, takie jak:

  • Świeże i mrożone warzywa (dynia, boćwina, marchew, papryka, brokuły, cykoria)
  • Świeże, mrożone i suszone owoce (śliwki, wiśnie, morele, brzoskwinie, czarne jagody, nektarynki)
  • Chleb pełnoziarnisty i makaron
  • Brązowy ryż
  • Soczewica, fasola
  • Komosa ryżowa, kuskus.

Należy wyeliminować z diety produkty tłuste takie jak: smalec, słonina, boczek. Ponadto nie należy spożywać żółtka jaj, ponieważ mogą powodować silne skurcze pęcherzyka żółciowego.

Zdarza się, że nie dają o sobie znać latami. Czasem wątroba chwilę zaboli po ciężkostrawnym posiłku, jednak – jako, że u wielu ludzi zdarza się to rzadko – nie budzi to większego niepokoju. Złogi, popularnie zwane kamieniami żółciowymi dopadają jednak sporą liczbę ludzi. Często stają się przyczyną usunięcia całego pęcherzyka żółciowego.

Kto jest najbardziej narażony na kamienie żółciowe?

Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś miał w rodzinie osoby z kamicą żółciową, musi liczyć się z tym, że i on może jej doświadczyć – mówimy tu o genetycznym obciążeniu. W takich przypadkach złogi w woreczku żółciowym mogą pojawić się i u dość młodych osób. Statystyki pokazują, że kamienia żółciowa zdarza się częściej u kobiet – najczęściej w trakcie ciąży lub menopauzy. U osób starszych ryzyko tej przypadłości wyrównuje się u obu płci. Ponad to sprzyja jej niezdrowy tryb życia i dieta oraz nadwaga.

Objawy kamicy żółciowej

Do najczęstszych objawów należą: mdłości, ucisk w prawym boku, zwłaszcza po obfitych i tłustych posiłkach, wzdęcia oraz bolesne kolki. Jeśli dochodzi do tzw. ataku woreczka żółciowego, wtedy ból sięga pleców i to aż lewej łopatki.

Co robić – wycinać, czy nie?

Przeciwnicy wycinania pęcherzyka żółciowego podkreślają, że złogi żółciowe można rozpuścić środkami dostępnymi choćby w sklepach zielarskich. Jest to jednak proces bardzo długotrwały i nie kończy się trwałym sukcesem. Pacjent musi co kilka miesięcy robić badanie USG, by sprawdzać, czy złogi znikły lub czy się nie odtworzyły.

Niestety, jedynym wyjściem dającym trwały efekt, jest operacyjne wycięcie woreczka żółciowego. Dzisiaj można w tym celu poddać się laparoskopii, po której pacjent bardzo szybko dochodzi do siebie. Później trzeba zachować odpowiednią dietę, jednak unika się ryzyka:

  • kolejnych ataków woreczka (są bardzo bolesne, bywają nieoczekiwane, a powodują je zbyt obfite posiłki, a często też stres i zdenerwowanie)
  • nowotworu pęcherzyka żółciowego – tu niestety statystyki wskazują, że ten rodzaj nowotworu bywa następstwem wieloletniej kamicy.

Woreczek żółciowy trzeba bezwzględnie wyciąć, jeśli widać w jego budowie zmiany zapalne, jak choćby trwale pogrubione ścianki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here