Po czym rozpoznac, że kawa jest swieza

Filiżanka świeżej, dobrze przygotowanej kawy to dla wielu osób obowiązkowy rytuał w ciągu dnia. Kto z nas nie lubi poczuć uwodzicielskiego aromatu kawy o poranku? Trzeba jednak pamiętać o jej właściwym przechowywaniu i kupowaniu tylko takiej ilości ziaren, którą możemy zużyć w dość krótkim czasie. Z biegiem czasu ziarna tracą bowiem swoje właściwości.

Co wpływa na świeżość kawy?

Aby kawa była dobra, musi być świeża, tzn. świeżo palona. Jest to produkt, który się bardzo szybko starzeje i traci swoje aromatyczne właściwości. Eksperci twierdzą, że po trzech miesiącach od procesu palenia ziarna kawy zaczynają tracić swoje walory smakowe i aromatyczne. Najlepsza kawa to taka, którą zaparzamy z ziaren palonych nie dawniej niż 3-4 dni do 3-4 tygodni temu. Taka kawa dostarczy nam pełnych wrażeń smakowych.

Na jakość wpływa także czas pomiędzy zbiorami a paleniem kawy. Koneserzy wskazują, że im świeższe ziarna poddawane są procesowi palenia, tym lepiej. Dlatego producenci dbający o jakość swoich wyrobów zwracają uwagę na sezonowość. Dzięki zbiorom w różnym czasie na różnych obszarach mamy na rynku ciągły dostęp do świeżych ziaren kawy.

Jak rozpoznać czy nasza kawa jest świeża?

Jeśli ziarna kawy są błyszczące, jakby oleiste, a nie matowe, mają intensywny aromat to są świeże. W przypadku wątpliwości można wykonać jeszcze tzw. test woreczka strunowego. Polega on na zamknięciu na noc kilku ziaren w szczelnym woreczku. Gdy kawa jest świeża wypełni opakowanie dwutlenkiem węgla wydobywającym się z ziaren, jeśli nie – woreczek pozostanie płaski. Taka kawa utraciła już swoje właściwości.

Jak utrzymać świeżość kawy?

Smak i aromat kawy zależy od jej świeżości. Warto na to zwrócić uwagę zarówno w czasie zakupu, jak i przechowywania. Jeśli chcemy poczuć pełnię aromatu w zaparzonej kawie, kupujmy ją w ziarnach i mielmy przed samym parzeniem. Oczywiście przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na datę palenia ziaren, nie powinna być starsza niż trzy miesiące. Kolejną ważną kwestią jest miejsce do przechowywania kawy. Powinno  być suche, o temperaturze pokojowej i bez dostępu promieni słonecznych. W tym samym miejscu nie powinno się przetrzymywać innych produktów o intensywnym zapachu, ponieważ kawa przechodzi innymi zapachami. Najlepszym opakowaniem do przechowywania kawy, jest to oryginalne, w którym kupiliśmy ziarna. Opakowania takie są metalizowane od wewnątrz i posiadają wbudowane wentyle ­– zapewnia to właściwe zachowanie świeżości i aromatu kawy. Nie powinniśmy przechowywać ziaren w szczelnie zamkniętych puszkach czy słoikach właśnie ze względu na brak wentylacji.

Źródłem wiedzy, zarówno dla osób, które chcą zająć się parzeniem kawy zawodowo, ale również dla amatorów tego napoju, są kursy dla baristów. Wiedza od ekspertów pozwala zapoznać się z różnymi gatunki kawy i uczy zasad właściwego parzenia uwielbianego przez wielu napoju. Decydując się na udział w kursie poznasz podstawowe gatunki kawy i nauczysz się, jak uniknąć typowych błędów przy parzeniu kawy. To wiedza praktyczna, przydatna na całe życie!

Inspirowane: msbis.com – kurs barmana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here