Muzyka na poprawe humoru

Powszechnie wiadomo, że muzyka, której słuchamy na co dzień, wpływa na to, jak postrzegamy naszą rzeczywistość oraz jaki mamy nastrój. Chcąc dodać sobie energii wybieramy melodie rytmiczne i skoczne. Gdy odczuwamy przygnębienie, słuchamy muzyki nostalgicznej, a nawet smutnej. Jeśli towarzyszy nam stres, wybieramy melodie spokojne i wyciszające. Zapominamy o tym, że piosenka może nas również bawić.

Piosenka kabaretowa sposobem na poprawę nastroju

Tym, co skutecznie wywoła uśmiech na naszych twarzach i pozwoli zapomnieć o zmartwieniach dnia codziennego, jest piosenka kabaretowa. Jest to rodzaj muzyki komponowanej i wykonywanej najczęściej przez solistów lub grupy profesjonalnie zajmujące się rozśmieszaniem ludzi poprzez występy sceniczne. Do głównych elementów charakterystycznych dla piosenki kabaretowej należą co do zasady pogodna, nieskomplikowana melodia oraz zabawny, często satyryczny tekst. Tematyka tego typu utworów jest bardzo zróżnicowana. Mogą one traktować o życiu codziennym, miłości i relacjach międzyludzkich, ale także problemach natury społecznej lub politycznej. Ważne, aby tekst w danym utworze był przystępny i zrozumiały dla odbiorców, ponieważ tylko wtedy może zostać prawidłowo zinterpretowany i dzięki temu spełnić swoją rolę.

Klasyka piosenki kabaretowej

Kabaret Starszych Panów to niekwestionowana legenda polskiej sceny komediowej. Pomimo jego stosunkowo krótkiej działalności, jego założyciele Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora stworzyli wiele utworów, a ich występy na stałe zapisały się w świadomości wielu pokoleń Polaków.

Piosenki Kabaretu Starszych Panów od A do Z” to album wydany w 2014 roku jako reedycja wydawnictwa z 2008 roku. Na albumie znajduje się 186 utworów znanych z serii programów telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów. Piosenki (z których 43 nigdy wcześniej nie zostały opublikowane) zostały tu wykonane przez aktorów, którzy byli u szczytu sławy w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Są to między innymi: Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka, Wiesław Michnikowski, Kalina Jędrusik, Irena Kwiatkowska i Barbara Krafftówna. Krążek do nabycia oferuje sklep z płytami CD prowadzony przez Polskie Radio.

„Starsi Panowie Chórem” to kolejna obowiązkowa pozycja dla entuzjastów piosenki kabaretowej. Album ten został wydany w 2017 roku dzięki inicjatywie i środkom poświęconym przez fanów Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Utwory autorstwa tego legendarnego duetu zostały wykonane i nagrane przez Chór Kameralny „Collegium Musicum” Uniwersytetu Warszawskiego pod przewodnictwem Andrzeja Borzyma. Do albumu dołączona została książka, w której zawarto historie dotyczące powstawania piosenek oraz wywiad z dyrygentem Andrzejem Borzymem, który jednocześnie był inicjatorem tego projektu. Zestaw „Starsi Panowie Chórem” również oferuje sklep z płytami online Polskiego Radia.

Piosenka kabaretowa współcześnie

Do znanych i cenionych artystów kabaretowych występujących w dzisiejszych czasach bez wątpienia należy zaliczyć Artura Andrusa – prezentera radiowo-telewizyjnego, aktora, pisarza, autora tekstów i piosenkarza. W latach 1994-2017 był on dziennikarzem Programu Trzeciego Polskiego Radia. Dzięki temu w muzycznym studiu „Trójki” nagrał on w 2012 roku swój pierwszy album zatytułowany „Myśliwiecka”. Nazwa płyty pochodzi od ulicy, na której znajduje się siedziba radia. Album ten zawiera piosenki takie jak popularne „Piłem w Spale, spałem w Pile” czy „Królowa nadbałtyckich raf”, a także niepublikowane jeszcze „Dam ci ptaszka” oraz „Glanki i pacyfki”. Inne warte uwagi krążki tego twórcy dostępne w sklepie z płytami CD Polskiego Radia to „Cyniczne Córy Zurychu” z 2015 roku oraz „Sokratesa 18” wydana trzy lata później.

Wszystkie powyższe albumy są bez wątpienia ważnymi pozycjami w historii polskiej piosenki kabaretowej. Każdy miłośnik tego typu muzyki powinien posiadać je w swojej audiotece. Słuchając zawartych na nich utworów, można nie tylko prześledzić historię sceny kabaretowej w Polsce, ale także z pewnością uda nam się poprawić swój nastrój i niejednokrotnie szczerze się uśmiechnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here