Kastracja psa i kota – za i przeciw

Kastracja kota, czy psa kojarzona jest przede wszystkim z wymogiem stawianym przez schroniska, osobom decydującym się na adopcję. Ma to na celu zapobieganie dalszemu rozmnażaniu się i rosnącemu poziomowi bezdomności czworonożnych przyjaciół człowieka. Zabiegi tego typu wykonuje obecnie każda lecznica weterynaryjna. Zawsze poprzedzone są one jednak szczegółowym wywiadem i kompleksowymi badaniami. W niektórych przypadkach kastracja może bowiem wywołać niepożądane skutki uboczne.

Kastracja psa i kota – przebieg operacji i kwalifikacja do zabiegu

Decydując się na przeprowadzenie kastracji zwierzęcia, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do weterynarza, w celu wykonania badań wstępnych. Pozwolą one zakwalifikować psa lub kota do przeprowadzenia zabiegu. Rozwiązanie to może być nietrafione w przypadku osobników z wadą serca, wątroby czy nerek bądź zwierząt zaawansowanych wiekowo.

Na 12 godzin przed zabiegiem należy bezwzględnie zaprzestać karmienia zwierzęcia. Dzięki temu organizm nie jest obciążony procesem trawienia, a działanie leków znieczulających nie jest zaburzone. Ponadto bezpośrednio po wybudzeniu, pies lub kot mógłby też nadmiernie wymiotować, co finalnie doprowadziłoby do ciężkiego odwodnienia organizmu.

Po wprowadzeniu w stan uśpienia, zwierzę zostaje podłączone przez weterynarza do urządzeń monitorujących podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddech czy tętno. Dzięki temu możliwe jest bieżące reagowanie na pojawiające się komplikacje (np. nietolerancja na niektóre leki, objawiająca się tzw. rzucawką).

W kolejnym etapie zabiegu lekarz poprzez nacięcie usuwa jądra (w przypadku samców) lub jajniki wraz z macicą (w przypadku samic). Zabieg kończy się w momencie zaszycia rany, jednak lecznica weterynaryjna zazwyczaj poddaje zwierzę obserwacji przez co najmniej kilka godzin od wybudzenia. Należy przy tym podkreślić, że obowiązkiem posiadacza psa lub kota jest odbycie kontroli pozabiegowej. Ponadto konieczna jest obserwacja gojącej się rany.

Korzyści z przeprowadzenia kastracji

Kastracja kota oraz psa przeprowadzona u zdrowego osobnika (po badaniach kwalifikujących) przynosi mu szereg korzyści zdrowotnych:

  • redukcja ryzyka zapalenia napletka u samców,
  • eliminacja cieczek, ciąży urojonych oraz ropomacicza u samic,
  • obniżenie ryzyka wystąpienia raka bądź guzów,
  • zwiększenie gęstości sierści,
  • zmniejszenie ryzyka tendencji do wahań poziomu cukru we krwi,
  • redukcja agresji związanej z popędem płciowym.

Skutki uboczne kastracji

Kastracja psa, czy kota jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego w niektórych przypadkach może wywołać niepożądane skutki uboczne. Jedne z nich będą wymagać interwencji weterynarza, a inne zmiany sposobu pielęgnacji zwierzęcia.

Wśród możliwych, negatywnych skutków pozabiegowych warto wyróżnić:

  • spowolnienie metabolizmu zwierzęcia (większa tendencja do przybierania na wadze),
  • zmniejszenie masy mięśniowej,
  • nawracające problemy dróg moczowych.

Na kastrację psa i kota decyduje się coraz więcej posiadaczy zwierząt, ale nie w każdym przypadku jest ona wskazana. Aby mieć pewność, że pupil kwalifikuje się do bezpiecznego przeprowadzenia kastracji, konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie szczegółowych badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here