Growbox – akcesoria

Growbox to doskonały sposób na hodowlę roślin w każdych warunkach, namiot do uprawy roślin pozwala zadbać o zdrowy wzrost z dala od naturalnych warunków uprawy danego gatunku. Nawet we wnętrzu własnego domu możesz stworzyć temperaturę, wilgotność i oświetlenie odpowiednie dla poszczególnych gatunków. Korzystanie z growboxa może jednak wiązać się z pewnymi niedogodnościami dla lokatorów i sąsiadów. Jak zminimalizować hałasy i zapachy dobiegające z growboxa?

Tłumik akustyczny

W każdym growboxie muszą być zainstalowane wentylatory zapewniające optymalny przepływ powietrza wewnątrz domowej plantacji. Jest to niezbędne, aby do wszystkich roślin docierały tlen i dwutlenek węgla potrzebne do ich zdrowego wzrostu. Niestety pracujące właściwie 24 godziny na dobę wentylatory są często źródłem hałasu. Z tego względu kupując wentylator, warto zwrócić uwagę na poziom generowanego przez nie dźwięku: niektóre firmy oferują wentylatory charakteryzujące się cichą pracą. Gdy szum urządzenia wentylującego powietrze wewnątrz growboxa staje się uciążliwy, zaopatrz się ponadto w tłumiki akustyczne. Urządzenia te skutecznie zagłuszają dźwięki wydawane przez wentylatory.

Folia lustrzana zatrzymująca światło i ciepło

Ważnym aspektem dbałości zarówno o zdrowy wzrost roślin, jak i komfort hodowcy jest zapobieganie wydostawaniu się ciepła i światła na zewnątrz growboxa. Rośliny egzotyczne potrzebują dużego natężenie światła: w ciągu dnia powinny mieć zapewniony analogiczny poziom naświetlenia, jaki miałyby pod wpływem słońca w warunkach naturalnych. Wydostające się przez ścianki namiotu do upraw jaskrawe światło nie jest jednak mile widziane.  Aby uniknąć tego problemu, można obłożyć lub obkleić ścianki growboxa światłoszczelną folią odbijająca światło. Folia refleksyjna powoduje, że całe światło i ciepło wygenerowane przez lampy zainstalowane wewnątrz namiotu lub szafy do upraw roślin egzotycznych pozostaje w ich wnętrzu. W ten sposób hodowcy jest łatwiej utrzymać pożądaną temperaturę i jasność, a on sam nie cierpi z powodu ciepła i blasku generowanego z miejsca hodowli. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnych growboxów, nieprzepuszczających światła.

Neutralizacja zapachów

Hodowla roślin egzotycznych łączy się niejednokrotnie z intensywnym zapachem wydzielanym przez sadzonki. W celu zminimalizowania jego wydostawania się poza growbox warto zainwestować w profesjonalne neutralizatory zapachów. Są one dostępne pod różnymi postaciami: można kupić neutralizator do plantacji w formie żelu, spreju, dysku lub bloku zapachowego. W celu uzyskania długotrwałych rezultatów najlepiej jest zastosować blok lub dysk, który działa na dużych powierzchniach przez okres nawet 30 dni. Innym rozwiązaniem jest wybór specjalnych wentylatorów wyposażonych w filtr węglowy: taki filtr skutecznie pochłania niechciane zapachy, a przy okazji oczyszcza powietrze wewnątrz plantacji z nadmiaru dwutlenku węgla, wilgoci i różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Uprawiając rośliny egzotyczne, warto nie tylko zaopatrzyć się w profesjonalny growbox do domowej hodowli, ale i zakupić dodatkowe akcesoria zapewniające optymalne warunki dla roślin oraz zmniejszające uciążliwość hodowli dla mieszkańców, sąsiadów i gości. Należą do nich tłumiki hałasu, neutralizatory zapachu i folie odbijające światło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here