Roślinność w tej części ogródka, do której nie dociera dużo światła słonecznego, nie może być wybrana przypadkowo. Czasem ustawienie działki wymaga, żeby zagospodarować jakoś kawałek terenu, który przez większość doby bywa w cieniu. Bywa też, że południowy płot jest bardzo masywny albo zaraz za nim znajduje się ściana domu sąsiada. Jednocześnie jest to spokojne i ciche miejsce, gdzie miło by było odpocząć od letniego skwaru.

Jak zagospodarować zacienione miejsce w ogrodzie?

W miejscach, które są zacienione, ziemia nawet latem wolniej się nagrzewa, natomiast wilgoć pozostaje dłużej. Dlatego rzadko kiedy efektowne, barwne rośliny mogą tam rosnąć. Wbrew pozorom jest sporo bujnie rosnących roślin, które są odpornie na niedobór promieni słonecznych. Zazwyczaj są to te, które kiedyś rosły w lasach. Można tutaj wspomnieć niskie roślinach zadarniające, jak też byliny o wielkich, efektownych liściach a także kwitnące krzewy i niskie drzewa. W cieniu można posadzić ciemierniówkę rozłogową, fiołek wonny, dziurawiec, konwalię majową, miodunkę plamistą, zawilca gajowego, wilczomlecz złoty, poziomkówkę indyjską i inne, o które można zapytać w sklepach ogrodniczych. Dobrze jest pamiętać o przebiśniegach, których cebulki sadzi się jesienią, a kwiaty można powitać już pod koniec lutego.

W zacienionym kącie ogrodu swoje miejsce znajdą też pnącza takie jak hortensja pnąca, bluszcz pospolity, przywarka japońska i powojniki. Z drzew i krzewów poleca się graba pospolitego, bukszpana, azalię japońską czy też barwinka pospolitego. To tylko niektóre z nich, bo propozycji może być więcej.

W cieniu mogą też z powodzeniem rosnąć iglaki. Można tu zaproponować choinę kanadyjską, żywotnik japoński lub cis pospolity.

Zacienione miejsce nie wyklucza też założenia ogródka skalnego. Tutaj najlepiej się sprawdzą rośliny, które zazwyczaj porastają północne zbocza gór i bardziej zacienione kotliny. Polecać tu można Orlika błękitnego, bylinę o kwiatach dwukolorowych lub Serduszka Wspaniałe, bardzo efektowną roślinę o kwiatostanie przypominającym rzędy małych serc. Na szczególne polecenie zasługuje jednak Ciemiernik biały, którego niektóre odmiany zakwitają już zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here