Wybierasz sie na majowke Nie zapomnij o podlaniu swojego ogrodu!

Wybierasz się na majówkę i nie masz nikogo, kto mógłby zająć się twoim ogrodem? Rozwiązaniem tego problemu mogą być automatyczne systemy nawadniające ogród. Budowa i utrzymanie estetycznego, odpowiednio zadbanego ogrodu, wymaga sporo wysiłku oraz czasu, gdyż jest to zajęcie całoroczne. Szczególnie codzienne, regularne podlewanie może okazać się bardzo absorbującym zadaniem. Dla osób, które pasjonują się ogrodnictwem, obowiązki związane z plewieniem, nawożeniem czy podlewaniem roślin nie są męczące. Jednak co zrobić w przypadku wyjazdu?

Systemy nawadniające ogród

Automatyczne nawadnianie ogrodu staje się coraz bardziej powszechne w naszym kraju. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które często podróżują lub pracują zgodnie ze zmiennym grafikiem pracy, co uniemożliwia im systematyczne podlewanie roślin. Systemy nawadniające ogród, projektowane są w sposób, który pozwala na automatyczne wykonywanie prac związanych podlewaniem ogrodu. Najważniejszą ich zaletą jest oszczędność czasu, wygoda oraz wydajność. Stosując system nawadniania ogrodu, zamiast tradycyjnego węża ogrodowego, można bowiem znacznie zredukować ilość wykorzystywanej wody.

System nawadniania ogrodu – jak działa?

Istnieją różne rodzaje systemów nawadniających. Każdy z nich przeznaczony jest do podlewania innych obszarów ogrodu czy odmiennego typu roślin. Woda może być doprowadzona do ogrodu za pomocą kroplownika (bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny), zraszacza (sprawdza się przy nawadnianiu większych powierzchni), mikrozraszacza czy węża. Wszelkie systemy podłączone są do źródła wody w formie zwykłego kranu zewnętrznego czy studni wyposażonej w specjalną pompę. Czasami systemy tego rodzaju wykorzystują również deszczówkę, która jest gromadzona za pomocą tzw. kolektora.

Automatyczne systemy nawadniania – zalety rozwiązania

Automatyczne systemy nawadniające przede wszystkim znacznie ograniczają zużycie wody i są bardzo wygodne w użytkowaniu. Odpowiednio zaprogramowane, nawet w nocy czy podczas nieobecności właścicieli, dostarczają wodę w ilości, która zapewnia odpowiedni rozwój roślin. System nawadniania ogrodu jest ponadto łatwy w zaprojektowaniu, użytkowaniu i późniejszej konserwacji. W sytuacji, gdy w ogrodzie znajdują się altanki, kamienne ścieżki, skarpy czy oczka wodne, konieczne będzie skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Projektanci odpowiednio zaplanują i zamontują wszystkie elementy, tak aby nawadnianie roślin było równomierne, skuteczne i ekonomiczne. Aby ograniczyć koszty instalacji systemu i nie doprowadzić przydomowego ogródka do ruiny, warto zaplanować sposób nawadniania jeszcze na etapie projektowania domu i jego otoczenia.

Jeżeli dużo podróżujesz lub pracujesz w nieregularnych godzinach, ale chcesz cieszyć się zielonym trawnikiem, kwitnącymi kwiatami czy dorodnymi warzywami, koniecznie zdecyduj się na instalację systemu nawadniania ogrodu.

Inspirowane: irriga.pl – podlewanie pola

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here