Uprawa dyni - jak i kiedy sadzić?

Dynia to rodzaj rośliny jednorocznej. Coraz częściej uprawiana jest w ogródkach przydomowych. Dzieje się tak ze względu na jej szczególne właściwości. Warzywo to cechuje się wysoką zawartością składników odżywczych. Dynia to przede wszystkim źródło wielu witamin i minerałów, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jak zacząć uprawę dyni i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jaką dynię wybrać do uprawy?

Na rynku istnieje wiele odmian dyni. Dynia zwyczajna należy do rodziny dyniowatych, w której składzie znajduje się także kabaczek, dynia piżmowa i dynia olbrzymia. Warto wiedzieć, że dynia może wydawać owoce pokaźne, ale także bardzo malutkie, wszystko to uzależnione jej od jej odmiany. Niektóre odmiany dyni potrzebują wiele przestrzeni. Jednakże dla posiadaczy mniejszych ogrodów, doskonale sprawdzą się mniejsze odmiany tego warzywa.

Jak zacząć hodować dynię z nasion?

Ze względu na długi okres wegetacji, nasiona dyni należy wysiać w pomieszczeniu na początku roku. Oczywiście nasiona można także wysiać bezpośrednio do gruntu w połowie maja, a także w czerwcu. Dynie lubią przestrzeń, dlatego też należy zachować odstęp pomiędzy nimi. Co więcej, nasiona najlepiej sadzić na głębokości około 2,5 cm. Rośliny te potrzebują ciepła do wzrostu. Pamiętaj także, że dynie do prawidłowego rozwoju potrzebują żyznego podłoża. Dlatego też przed ich sadzeniem, należy odpowiednio przygotować ziemię. Do tego doskonale sprawdzi się kompost lub dobrze zgniły obornik. Nasiona warzyw, a także płotki ogrodowe plastikowe znajdziesz w sklepie Egarden.

Jak pielęgnować dynie?

Aby dynia rozwijała się w prawidłowy sposób, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Ważne jest przede wszystkim właściwe nawodnienie. Dynie należy podlewać raz w tygodniu, natomiast w przypadku gorących i suchych dni-dwa razy w tygodniu. Przy nawadnianiu dyni, zwróć uwagę, aby podlewać glebę, nie liście. W ten sposób minimalizujesz ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Ponadto w okresie, w którym pojawią się owoce, należy zadbać o odpowiedni nawóz. Najlepszym rozwiązaniem będzie taki o dużej zawartości potasu; tutaj możesz wybrać nawóz do pomidorów.

Kiedy zbierać dynię i na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy zbiorach warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Owoce powinny dojrzewać jak najdłużej, w ten sposób będą mieć pyszny smak. Jeżeli jednak roślina jest zagrożona wystąpieniem przymrozków, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Doskonale sprawdzi się do tego tektura i słoma. Kiedy zbierać owoce? Aby sprawdzić, kiedy owoce będą dojrzałe, możesz delikatnie w nie postukać. Jeżeli będę brzmieć głucho, wówczas są gotowe do zebrania.

Dynia to warzywo, które z całą pewnością powinno znaleźć się w przydomowym warzywniaku. Posiada wiele właściwości odżywczych, a także jest źródłem minerałów i witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też dynia jest bardzo często uprawiana w przydomowym ogródku. Ponadto stanowi pyszny składnik wielu, różnych dań. Jeśli nie masz zbyt wiele przestrzeni w ogródku, możesz postawić na mniejsze odmiany dyni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here