Prawdopodobnie każdy miłośnik domowej zieleni doświadczył kiedyś sytuacji, w której piękne drzewko bez wiadomej przyczyny nieodwracalnie zmarniało. Niestety, wiele roślin wymaga bardzo specyficznych warunków i pielęgnacji, a niespełnienie nawet jednego czynnika może powodować ich obumieranie. Na szczęście brak czasu czy ręki do roślin nie oznacza, że dom musi być pozbawiony zieleni. Poniżej 3 propozycje, które nie mają dużych wymagań i będą rozwijać się w każdym mieszkaniu.

Grubosz owalny aka drzewko szczęścia

Grubosz owalny to wywodząca się z Afryki roślina o wysokiej odporności na gorąco i okresy suszy. Charakteryzuje się owalnymi, mięsistymi listkami o zaróżowionych brzegach. Jak każdy sukulent, jest wyposażona w mechanizmy magazynujące wodę – w tym przypadku w liściach i łodydze. Grubosze nie mają dużych wymagań, ale najchętniej rosną na parapetach z dostępem do światła słonecznego (ale nie bezpośredniego). Podlewa się je dopiero wtedy, kiedy ziemia wokół jest już przesuszona, a przycinanie co jakiś czas pozwoli drzewku pięknie się zagęścić.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny to roślina pochodząca z Tanzanii, osiągająca z czasem całkiem spore rozmiary. Jej znakiem szczególnym są błyszczące, mocne, ciemnozielone liście. Zamiokulkas najlepiej czuje się w półcieniu, choć poradzi sobie także w ciemniejszych miejscach. Podobnie jak gruboszy, nie należy go zbyt często podlewać ani wystawiać na bezpośrednie promienie słoneczne.

Fikus tępy aka fikus ginseng

Fikus tępy to prosta w uprawie alternatywa dla drzewka bonsai. Charakteryzują go podłużne, zaokrąglone na końcach listki oraz wystający ponad powierzchnię korzeń. Choć drzewko można przycinać, nie jest to konieczne. Roślinie wystarcza najczęściej jasne miejsce oraz umiarkowane podlewanie – gleba powinna być wilgotna, ale nigdy zbyt mokra. Nie ma też specjalnych wymagań co do gleby, choć na wiosnę warto dostarczyć fikusowi wieloskładnikowego nawozu.

Poszukując nieangażujących w uprawie roślin, warto pamiętać także o wszelkich kaktusach i sukulentach, które występują w niezliczonych kształtach, kolorach i rozmiarach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here