Schody kręcone - idealne rozwiązanie w niewielkiej przestrzeni

Schody spiralne są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na klasyczne schody jedno- lub dwubiegowe. Schody kręcone w zależności od ich formy dzielimy na schody okrągłe – ukształtowane na planie koła oraz schody skonstruowane na planie kwadratu.

W zależności od materiału, z jakiego są wykonane, wyróżniamy schody kręcone drewniane i schody kręcone metalowe. Schody drewniane kręcone doskonale sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, współgrając z nimi wizualnie. Schody spiralne metalowe będą idealnym rozwiązaniem w przestrzeniach nowoczesnych, minimalistycznych, z loftowym charakterem.

Schody kręcone drewniane oraz metalowe

Schody metalowe kręcone wykonane są z metalowych prętów oraz blachy – jakość użytych materiałów będzie miała znaczący wpływ na cenę zestawu. Wszystkie elementy metalowe powinny być polakierowane proszkowo, co zwiększy żywotność schodów i zapewni nieskazitelny wygląd przez wiele lat – nawet pomimo intensywnego użytkowania.

Schody kręte drewniane będą z kolei bardziej eleganckim i reprezentacyjnym rozwiązaniem niż schody okrągłe metalowe. Doskonale spełnią swoją rolę w niewielkich holach czy salonach – gdzie równie ważny jak funkcja jest również wygląd schodów. Schody spiralne drewniane mogą być wykonane z rodzimych, jak również egzotycznych gatunków drewna.

schody kręte drewniane

Ważne, by wybrać twarde drewno, które sprosta trudnym warunkom, jakim zwykle poddawane są schody. Dla trwałości i estetyki istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie ich powierzchni:  tu sprawdzi się twardy lakier, ale również dedykowany specjalnie do schodów olej lub wosk. Olej i wosk mają tę przewagę nad lakierem, że pozwalają na miejscową naprawę drobnych zarysowań, które powstały w trakcie użytkowania.

Schody drewniane okrągłe nie muszą być w całości wykonane z drewna. Bardzo częstym rozwiązaniem jest połączenie elementów drewnianych z metalowymi: np. proste, ascetyczne tralki sprawiają, że schody wyglądają bardziej nowocześnie, a kute, ozdobne elementy dodają schodom elegancji i wyrafinowania.

Schody kręcone do samodzielnego montażu

Schody spiralne kręcone są popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem, gdy trzeba stworzyć szlak komunikacyjny do wcześniej niezagospodarowanej części domu. Okrągłe schody na poddasze są tego najlepszym przykładem – bo to najczęściej poddasza są tymi przestrzeniami, które wraz z upływem lat i gromadzeniem coraz większej ilości rzeczy mają stać się dodatkową przestrzenią użytkową.

Tutaj w sukurs przychodzą gotowe schody kręcone – które z oczywistych względów będą tańszym rozwiązaniem aniżeli schody wykonywane na zamówienie.  Schody kręcone do samodzielnego montażu pozwalają zaoszczędzić nieco gotówki i przeznaczyć ją na inne cele.

schody spieralne metalowe

Kupując schody kręcone gotowe, należy zwrócić również uwagę na kierunek skrętu. Wyróżnić możemy schody prawoskrętne i lewoskrętne – co ułatwia wybór w zależności od potrzeb podyktowanych uwarunkowaniami technicznymi. Sklepy sprzedające schody umożliwiają skorzystanie z konfiguratorów schodów, w których wyszczególnić można swoje wymagania. Wybierając wysokość stopni, średnicę schodów czy ich kolor – często udaje się stworzyć schody wręcz idealnie dostosowane do konkretnego pomieszczenia.

Szczególną ostrożność należy zachować kupując schody kręcone używane: koniecznie trzeba mieć na uwadze podstawowe parametry takie jak wysokość stopni czy średnica całych schodów, by nie okazało się, że pieniądze wydane na zakup używanych schodów można było równie dobrze wyrzucić w błoto.

Schody kręcone zewnętrzne oraz wewnętrzne

W zależności od miejsca zastosowania wyróżniamy również schody kręcone zewnętrzne i kręcone schody wewnętrzne. Umiejscowienie schodów będzie sugerowało rodzaj zastosowanego materiału: o ile wewnątrz pomieszczeń doskonale sprawdzą się schody okrągłe drewniane, o tyle na zewnątrz znacznie lepszą opcją będą schody metalowe okrągłe.

Planując schody na zewnątrz domu należy mieć na uwadze niekorzystne warunku atmosferyczne, na jakie narażone będą schody. Dodatkowym wyzwaniem, któremu muszą sprostać schody spiralne zewnętrzne są kurz, piasek, ziemia i inne zabrudzenia – rozsądek podpowiada, że lepszym wyjściem są schody wykonane z metalu.

kręcone schody spiralne

Decydując się na schody kręcone, wymiary otworu w stropie należy dostosować do potrzeb konkretnego modelu. Kupując schody kręcone wymiary otworu powinien podać sprzedawca już w momencie zakupu – a te są przedstawione przez producenta w specyfikacji technicznej każdego modelu. Dzięki temu klient może przygotować otwór o odpowiedniej wielkości, co znacząco ułatwi i przyspieszy późniejszy montaż. Schody wewnętrzne cechuje prosta zależność: im większe pomieszczenie, tym większą i wygodniejszą średnicę można zamówić.

Wybierając schody spiralne, wymiary ich należy dostosować do wielkości pomieszczenia. Można mówić o szczęściu, gdy kupując schody kręcone, wymiary pomieszczenia są na tyle duże, że nie trzeba ograniczać się do najmniejszego modelu. Co prawda okrągłe schody wymagają niewielkiej przestrzeni do ich montażu (w przypadku najbardziej kompaktowych modeli wystarczy już otwór w stropie o wielkości 100cm, by móc z powodzeniem zamontować schody kręte), ale jednak znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu są schody o większej średnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here