rodzaje gniazdek elektrycznych

Jeśli chcesz, żeby do pomieszczenia dochodził prąd elektryczny musisz zainwestować w kontakty elektryczne. Często właściciele mieszkań i innych lokali myślą o tym na bardzo późnym etapie aranżacji wnętrz, co może spowodować nie lada kłopoty z dopasowaniem liczby i sposobu rozmieszczenia gniazdek do sprzętów elektronicznych, które będą znajdować się w pomieszczeniach. Oprócz wcześniejszego zaplanowania położenia gniazdek, warto także zastanowić się nad tym, jakiego typu kontakty będą Ci potrzebne.  Dzięki poznaniu najważniejszych rodzajów gniazdek nie będziesz miał problemu z ich zakupem.

Jakie gniazdka są dostępne na rynku?

Choć wielu osobom może się wydawać, że wszystkie gniazdka elektryczne są takie same, to nie do końca prawda. Chociaż spełniają tą samą funkcję, to znaczy dostarczają prąd do urządzeń elektrycznych, mogą różnić się budową, sposobem montażu a nawet wyglądem, który może być istotny dla osób szukających niestandardowych rozwiązań. Jedną z firm która słynie z dostarczania osprzętu elektronicznego o stylowym wyglądzie jest Simon.

Gniazdka z uziemieniem oraz bez

Choć w większości sklepów uziemienie jest standardem w kontaktach elektrycznych, zdarzają się gniazdka, które go nie posiadają. Czym jest uziemienie? To wystający z kontaktu bolec, który chroni przed porażeniem prądem. Szczególnie zalecany jest w przypadkach, gdy do kontaktu podłącza się urządzenia o dużej mocy tj. sprzęt AGD czy komputer. Dzięki temu rodzajowi kontaktu zapobiegniesz ryzyku zetknięcia się z napięciem elektrycznym w przypadku uszkodzenia struktury gniazdka.

Gniazdka podwójne i pojedyncze

Gniazdka podwójne to rodzaj kontaktów, które w jednej obudowie mają dwa miejsca na wtyczki. Jeśli więc wiesz jakiego rodzaju sprzętów będziesz używał w pomieszczeniach, możesz dopasować typ gniazdek do zapotrzebowania na prąd. Jeśli przy zakupie, nie zdajesz sobie jeszcze sprawy ile kontaktów będzie ci potrzebnych, zawsze lepiej zdecydować się na opcję podwójną. Dzięki temu miejsc nie zabraknie, nawet w przypadku, gdy naraz trzeba będzie naładować wiele pomniejszych sprzętów.

Gniazda z wejściem standardowym oraz gniazda specjalne

Każdy wie, jak wygląda standardowe gniazdko, które składa się z dwóch okrągłych otworów. Ale na rynku dostępne są także specjalne kontakty, do których można bezpośrednio podłączyć kabel USB lub HDMI. Chociaż takie rozwiązania są jeszcze dość niszowe, są dużym ułatwieniem w przypadku braku odpowiedniej wtyczki. Dzięki gniazdom USB i HDMI można z łatwością podłączyć telefon, komputer czy konsolę.

Gniazda natynkowe i podtynkowe

Te gniazda różnią się rodzajem montażu oraz estetyką. Kontakty natynkowe całkowicie wystają ze ściany, dlatego do ich założenia nie jest potrzebne jej skuwanie. W przypadku takiego wyboru, gniazdka i przewody są dobrze widoczne, dlatego zazwyczaj montuje się je w zakładach przemysłowych i pomieszczeniach industrialnych, gdzie nie stanowi to problemu. Gniazda podtynkowe mają ukryte okablowanie i są schowane w ścianie, dlatego wybiera je większość konsumentów.

Gniazdka otwarte i zamknięte

W pomieszczeniach, gdzie istnieje szczególne ryzyko zalania kontaktu, zaleca się zamontowanie gniazdek ze specjalną ochroną w postaci klapek. Kontakty hermetyczne dobrze sprawdzają się w łazienkach, kuchniach i piwnicach, w których panuje wilgoć. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi szczelna uszczelka, która minimalizuje niebezpieczeństwo spięcia elektrycznego. Jak widać rynek gniazdek elektrycznych jest bogaty. Warto poznać wszystkie jego opcje przed dokonaniem zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here