Kurz w mieszkaniu

Walka z kurzem może przypominać walkę z wiatrakami. Nie widać, kiedy się pojawia, a jest nieustannie gościem w naszych mieszkaniach. Gościem nieproszonym, rzecz jasna. Nikt przecież nie chce żyć w jego otoczeniu. Nie jest to ani przyjemne, ani zdrowe, bo może prowadzić do rozwoju alergii. Co zrobić, by skutecznie rozprawić się z kurzem? Jak się go pozbyć? Przede wszystkim trzeba mieć plan działania i odpowiednie środki.

Narzędzia do walki z kurzem – bez nich nie wygrasz

Aby pozbyć się kurzu, potrzebne Ci narzędzia, czyli najprościej mówiąc wszystko to, co pomoże Ci w sprzątaniu. Sięgnij po profesjonalne środki czystości. Wybór jest ogromny, na pewno znajdziesz coś satysfakcjonującego. Bez problemu znajdziesz płyny do czyszczenia dobrane do konkretnych nawierzchni np. drewnianej podłogi czy blatu kuchennego. Do zbierania kurzu z podłogi przyda się odkurzacz z filtrem HEPA. Coraz popularniejsze są też odkurzacze wodne, które jeszcze dokładniej rozwiązują problem kurzu gromadzącego się na podłodze. Warto mieć pod ręką też mop, dzięki któremu pielęgnacja podłogi będzie szybka i skuteczna. Z kolei do czyszczenia mebli, półek i blatów przydadzą się ściereczki do kurzu. Wybór jest ogromny. Znajdziesz m.in. ściereczki nie pozostawiające smug idealne do mycia okien, na których osadza się bardzo dużo kurzu. Są też ściereczki antybakteryjne i antywirusowe, które genialnie zbierają zabrudzenia. Z kolei ścierki codziennego użytku mają wysoką chłonnością wody. Wszystkie te cechy są istotne w kontekście dbania o porządek w mieszkaniu.

Gdzie gromadzi się najwięcej kurzu?

Nie jest tajemnicą, że kurz kocha tkaniny. Osadza się na nich najszybciej. Dlatego jeśli nie chcesz, by gromadził się w mieszkaniu, ogranicz ilość tekstyliów. Im mniej poduszek, zasłon, dywanów, tym łatwiej pozbędziesz się kurzu i utrzymasz otoczenie w czystości. W mieszkaniach, w których nie ma zasłon czy firan, pył gromadzi się na podłodze. Warto pamiętać o częstym myciu okien, bo na nich również osadza się kurz. Podobnie jest w przypadku karniszy. Jeśli lubisz się otaczać tekstyliami po prostu pamiętaj, by bardzo często czyścić je z kurzu. Wystarczy trzepać je na świeżym powietrzu, odkurzać i prać. Kurz uwielbia się gromadzić również na książkach czy bibelotach, dlatego warto trzymać je w przeszklonych witrynach. To ograniczy mu dostęp do Twoich rzeczy. Bardzo dużo pyłu i roztoczy zalega wysoko na meblach zarówno w pokojach, jak i w kuchni. Jeśli istnieje taka możliwość, warto rozważyć zamontowanie maskownicy aż po sufit. Problem rozwiąże się sam.

Kurz nie lubi sprzątania i wietrzenia mieszkania

Sprzątanie to nieodłączny element naszego życia. Nie da się go wyeliminować, bo kurz tworzy powstaje przez wiele czynników: od ludzkiego naskórka poprzez pyłki roślin aż po dym papierosowy. Pochodzi on również z zanieczyszczeń, które przez okna dostają się do mieszkań i domów. Istotne jest dbanie o dobrą cyrkulację powietrza w miejscu zamieszkania. Trzeba kontrolować stan kratek wentylacyjnych. Jeśli są zabrudzone, to przydadzą się ściereczki do kurzu. Należy je zamoczyć w odpowiednim środku czystości i przemyć nimi zabrudzone nawierzchnie. Nie wolno zapominać o tak istotnym wietrzeniu mieszkania. W ten sposób również można się pozbyć kurzu, który osiada na meblach czy ścianach. Pamiętajmy, że roztocza lubią wysoką temperaturę, dlatego nie warto przegrzewać mieszkania. Pomocne mogą być również oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA.

Pamiętaj, kurz da się…wykurzyć. Trzeba tylko regularnie sprzątać i mieć do tego odpowiednie narzędzia, jak chociażby wspomniane wcześniej ściereczki do kurzu czy profesjonalne środki czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here