Astronomiczna wiosna już się rozpoczęła, a przyroda zaczęła budzić się do życia. Każdy, kto posiada ogród wie, że wkrótce konieczne będzie pierwsze koszenie. Każdy właściciel trawnika pragnie, aby ten prezentował się jak najlepiej i tym samym cieszył nas swoim wyglądem. Aby tak było konieczna jest kosiarka. Może się jednak zdarzyć, że ta, którą pielęgnowaliśmy nasz trawnik w ubiegłym sezonie odmawia nam posłuszeństwa lub przestała spełniać nasze oczekiwania. Jaką więc wybrać kosiarkę, aby nasz trawnik nas zadowalał oraz nasz koszenie sprawiało nam przyjemność?

Rodzaje kosiarek

Wpierw należy dokonać kategoryzacji kosiarek ze względu na ich sposób zasilania.

Kosiarki ręczne — najtańszy rodzaj kosiarek. Najmniej komfortowe, gdyż wymagają używania siły naszych mięśni. Pozytywnym aspektem użytkowania kosiarki ręcznej jest niska emisja dźwięków, brak wpływu na środowisko oraz niskie koszta eksploatacji.

Kosiarki spalinowe — napędzane benzyną lub olejem są szczególnie polecane, gdy trawnik zajmuje dużą powierzchnię. Nie są one ograniczone kablem, zawdzięczamy temu dużą swobodę przy koszeniu. Do ich wad zaliczamy duży ciężar, dużą ilość generowanych dźwięków oraz emisję szkodliwych dla środowiska spalin.

Kosiarki elektryczne — jak sama nazwa wskazuje, są zasilane energią elektryczną. Powoduje to konieczność podłączenia kosiarki do gniazdka elektrycznego kablem, co w konsekwencji ogranicza swobodę naszego ruchu. Są one optymalnym wyjściem, jeżeli nie chcemy kosiarki mechanicznej oraz spalinowej.

Efektywność koszenia

Po poznaniu typów kosiarek warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które przybliżą nas do najbardziej optymalnego wyboru. Zakup kosiarki powinien być uzależniony od wielkości naszego trawnika. Jeżeli zajmuje dużą powierzchnię, a nam zależy na efektywności, to należy wybrać kosiarkę spalinową. Również z powodu efektywności należy zwrócić uwagę na szerokość koszenia. Szersza kosiarka przedkłada się bezpośrednio na długość trasy, jaką musimy pokonać, aby skosić trawnik. Należy też wziąć pod uwagę jak ukształtowany jest nasz trawnik. Jeżeli nie jest równy, rosną na nim krzewy i drzewa to wybranie kosiarki zwrotnej, której koła są mocno skrętne jest rekomendowane. Oszczędzi to czas i nerwy koszącego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here