Ochrona środowiska i oszczędzanie to dwa najgorętsze tematy, które są aktualne już od kilku lat. Obie te kwestie są dla nas niezwykle ważne i w każdym aspekcie życia staramy się łączyć je ze sobą, oczywiście o ile tylko to możliwe. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, to przez długie lata to, co było ekologiczne, najczęściej było także bardzo drogie a jeśli pozwalało oszczędzać – to z destrukcyjnym wpływem na środowisko. Jednak sytuacja uległa zmianie. Obecnie mamy do dyspozycji możliwość ogrzewania domu gazem propan, co jest jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Warto skorzystać z takiego rozwiązania!

Jak działa ogrzewanie propanem?

Gaz propan stosowany jako paliwo do ogrzewania domu jest bardzo łatwy w użyciu i prosty w działaniu. Gaz magazynowany jest w dużym zbiorniku zlokalizowanym poza domem, jednak na terenie posesji. Jest on połączony z piecem znajdującym się w domowej kotłowni. Piece na gaz propan są całkowicie zautomatyzowane, co czyni je niezwykle wygodnymi, dzięki ich bezobsługowości. Piec na gaz jest połączony z kaloryferami i w ten sposób zaopatruje cały dom w ciepło. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku innych metod ogrzewania i paliw grzewczych; sprawdza się doskonale również z ogrzewaniem podłogowym. Warto także wiedzieć, że zmiana metody ogrzewania i samego kotła na gaz propan jest mało kłopotliwa, co czyni ją bardzo chętnie wybieraną. Do tego ogrzewanie propanem jest niezwykle przyjazne dla środowiska a jednocześnie pozwala na duże oszczędności na ogrzewaniu, bez potrzeby rezygnacji z ciepła w domu.

Ekologia w ogrzewaniu gazem propan

Dlaczego ogrzewanie gazem propan jest tak ekologiczne? Wynika to z faktu, że w procesie spalania gazu propan nie są wytwarzane żadne szkodliwe spaliny. Czy to w ogóle możliwe? Spalanie gazu propan – podobnie jak każdy proces spalania – prowadzi do powstania nowych substancji, w tym gazów. Różnica polega na tym, że o ile spalanie węgla czy oleju opałowego prowadzi do powstawania węglowodorów aromatycznych, które wydzielane są do atmosfery i wchodzą w skład szkodliwej niskiej emisji, o tyle spalanie gazu propan prowadzi do powstania dwutlenku węgla. Ponadto efektami spalania gazu propan jest także czysta woda.

Zatem czy proces spalania może być mniej toksyczny? Trudno uwierzyć, by było to możliwe. A co z dwutlenkiem węgla? W końcu jego nadmierne wydzielanie również może być szkodliwe dla środowiska. Jednak ilości CO2, które powstają przy spalaniu gazu propan są tak niewielkie, że nie można nazwać ich szkodliwymi. Według badań dotyczących wpływu różnorodnych paliw opałowych na środowisko, spalanie oleju opałowego wydziela 20% więcej CO2 a spalanie węgla kamiennego daje aż 50% większą emisję CO2 niż spalanie gazu propan. Warto także wiedzieć, że gaz propan jest gazem czystym chemicznie, nietoksycznym i nie zawiera żadnych domieszek. A jak jest pozyskiwany? Propan to w zasadzie gaz powstający jako produkt uboczny wydobycia i rafinacji ropy naftowej. Nie jest on więc specjalnie wydobywany, produkowany czy uzyskiwany w inny sposób, co również stanowi zaletę z ekologicznego punktu widzenia.

Ekonomiczne ogrzewanie gazem propan

Oprócz dbałości o środowisko naturalne, ważne jest także, aby zatroszczyć się o domowy budżet. Stosując ogrzewanie gazem propan można pogodzić obie te kwestie. Gaz propan jest stosunkowo niedrogim paliwem, przykładowo – okazuje się nieporównywalnie tańszy, niż węgiel kamienny, olej opałowy a nawet ekogroszek. Do tego należy wziąć pod uwagę wydajność spalania propanu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych spalanie jest jeszcze bardziej efektywne a koszty ogrzewania domu dodatkowo spadają. Kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło z pary wodnej, która jest wydzielana w trakcie spalania i procesie kondensacji odzyskuje ciepło w niej zawarte, aby przekierować je w stronę instalacji i kaloryferów. Również samo przeprowadzenie inwestycji związanej z wyposażeniem domu w instalację na gaz propan nie jest obciążające finansowo. Dodatkowo biorąc pod uwagę dużo niższe koszty użytkowania, inwestycja zwraca się niebywale szybko. Co za tym idzie, w krótkim czasie oszczędności zostają w naszej kieszeni.

Źródło: http://lpgdirect.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here