Kiedy warto przeprowadzic ozonowanie w mieszkaniu

Ozonowanie pomieszczeń to skuteczny sposób na sterylizację mieszkania i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Należy jednak pamiętać, że ozon w większych stężeniach wykazuje właściwości biobójcze, dlatego też trzeba powierzyć to zadanie wykwalifikowanym specjalistom.

Czym jest ozon – właściwości

Ozon zbudowany jest z trzech atomów tlenu. Posiada właściwości antyseptyczne. Szacuje się, że jest 50 razy skuteczniejszy niż powszechnie stosowany chlor. W dużych stężeniach 9-20 mg/m3 jest toksyczny i może prowadzić nawet do śmierci.

Ozonowanie pomieszczeń – na czym polega?

Dzięki bakteriobójczym właściwościom, ozon można wykorzystać do dezynfekcji pomieszczeń, co pozwala na skuteczne i dokładne pozbycie się wszelkich mikroorganizmów takich jak: bakterie, roztocza, grzyby, pleśń i wirusy, a nawet insektów (pchły czy mrówki). Użycie ozonu w sterylizacji pozwala efektywnie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia.

Warto zdecydować się na ozonowanie mieszkania w przypadkach, gdy chcemy:

  • pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów po zakończeniu choroby,
  • usunąć roztocza, które wywołują alergie,
  • pozbyć się grzyba, powstałego w skutek zbyt dużej wilgotności powietrza,
  • pozbyć się insektów np. moli spożywczych,
  • dokładnie wyczyścić trudnodostępne miejsca.

Ze względu na toksyczne właściwości ozonu, mieszkańcy powinni opuścić pomieszczenia na czas ozonowania. Należy również zadbać o to, by zabrać z domu rośliny i zwierzęta. Warto zwrócić uwagę, że ozon jest silnie utleniający, więc jeśli w ozonowanych pomieszczeniach znajdują się cenne dzieła sztuki czy sprzęt elektroniczny, należy je odpowiednio zabezpieczyć.
Jeśli ozonowaniu poddane są ściany ze względu na występowanie grzyba, należy przed dezynfekcją oczyścić powierzchnię ściany preparatem grzybobójczym, ponieważ ozon działa wyłącznie powierzchniowo.

Kolejnym ważnym etapem jest dokładne uszczelnienie pomieszczenia, które polega głównie na szczelnym zamknięciu kratek wentylacyjnych, zabezpieczeniu wszelkich szczelin oraz szpar w oknach i w drzwiach. Jest to istotne, ponieważ pozwoli uniknąć wycieku na zewnątrz toksycznego ozonu i pozwoli na odpowiednie stężenie gazu we wnętrzu.

Do przeprowadzenia ozonowania pomieszczeń wykorzystuje się specjalne generatory, które przy wykorzystaniu mechanizmu opierającego się na podobieństwie do wyładowań atmosferycznych zmieniają cząsteczki tlenu w ozon. Nie należy stawiać generatora na podłodze. Ozon jest znacznie cięższy od tlenu dlatego generator umieszcza się na podwyższenie. W celu uzyskania równomiernego stężenia ozonu w dezynfekowanym pomieszczeniu można wykorzystać wentylatory.

Ile trwa ozonowanie mieszkania?

Proces ozonowania mieszkania uzależniony jest zarówno od stężenia ozonu wykorzystywanego do procesu, jak i od wielkości ozonowanego pomieszczenia. Im wyższe stężenie i mniejszy pokój, tym czas ozonowania jest krótszy. Zazwyczaj zabieg sterylizacji trwa od 1,5 do 12 godzin, przy czym, jeśli chodzi o pomieszczenia mieszkalne zazwyczaj jest to bliżej pierwszej wartości. Wykwalifikowany personel dobiera stężenie ozonu i czas procesu do konkretnego problemu.

Po zakończonym procesie dezynfekcji ozonem należy bardzo dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia. Przy czym należy pamiętać o odczekaniu około 30 minut, aby móc w pełni wykorzystać właściwości ozonu. Sam proces wietrzenia to 15-20 minut. Tyle czasu wystarczy, aby osiągnąć nietoksyczne dla ludzkiego organizmu stężenie ozonu (około 0,01 ppm). Jeśli przez dłuższy czas nikt nie będzie korzystał z pomieszczeń można zrezygnować z wietrzenia.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg ozonowania pomieszczeń jest w pełni bezpieczny i pozwala na skuteczną sterylizację. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu przebywają osoby, których dotyczy problem alergii. Ozonowanie pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów i usuwa problem chorobotwórczych drobnoustrojów. Bez względu na problem warto rozpatrzyć skorzystanie z zabiegu ozonowania, ponieważ to najskuteczniejsza z metod pozbywania się drobnoustrojów.

Inspirowane: Nord-help.com.pl – osuszanie Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here