rzezby ogrodowe

Rzeźby ogrodowe to niezwykle stylowe i ponadczasowe ozdoby, która sprawiają, że przestrzeń zyskuje niepowtarzalny charakter. Chcąc zachować ich dobry wygląd przez długi czas, warto zainteresować się ich konserwacją, zwłaszcza zimą. Niskie temperatury, deszcz czy śnieg mogą mieć negatywny wpływ na rzeźby oraz powodować uszkodzenia na ich powierzchni, dlatego przed sezonem zimowym należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Dlaczego warto zabezpieczyć rzeźby przed zimą?

Zima to pora roku, kiedy figury ogrodowe narażone są na działanie niskich tempur czy mrozu, jednak również nadmiar wody jest niekorzystny dla ich wyglądu. Kropelki wody gromadzą się w szczelinach rzeźb, a po zamarznięciu poszerzają swoją objętość, co bardzo często przyczynia się do powstawania pęknięć. Chcąc zachować swoje ulubione rzeźby do ogrodu w dobrym stanie, warto odpowiednio wcześnie podjąć kroki mające na celu zminimalizowanie uszkodzeń. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest schowanie rzeźb w bezpiecznym miejscu, gdzie będą mogły spokojnie spędzić zimę. Taka opcja sprawdzi się świetnie w przypadku mniejszych elementów.

Jak zabezpieczyć duże rzeźby ogrodowe?

Małe figury ogrodowe z powodzeniem można na czas jesieni i zimy przenieść w cieplejsze miejsce, gdzie przeczekają niesprzyjające warunki pogodowe. Problem zaczyna się, kiedy w naszym ogrodzie znajdują się postawne posągi czy dużej wielkości rzeźbione fontanny. Przed każdym okresem ulewnych deszczów należy zadbać o odpowiednią czystość ogrodowych figurek. Warto w tym celu posłużyć się myjką ciśnieniową oraz odpowiednim detergentem. Pozwoli to na usunięcie z powierzchni rzeźby wszystkich większych i mniejszych zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest przykrycie figury ogrodowej za pomocą foli czy specjalnego płótna, której zabezpieczy ją przed kontaktem z wodą. Dobrym rozwiązaniem jest również oddzielenie rzeźb ogrodowych od podłoża za pomocą dowolnej podkładki.

Jak zabezpieczyć rzeźby z kamienia?

Kamień to jeden z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych w projektowaniu rzeźb ogrodowych. Na co dzień świetnie łączy się ze wszystkimi pozostałymi materiałami, umożliwiając osiągnięcie spójnej kompozycji aranżacyjnej, dlatego figurki ogrodowe przedstawiające zwierzęta leśne czy postacie mitologiczne tak często goszczą na naszych podwórzach.  Figury ogrodowe wykonane z kamienia narażone są zwłaszcza na działanie wody. Na powierzchni kamiennych rzeźb pojawiają się wykwity niszczące strukturę materiału. Aby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wody, należy rozważyć regularne stosowanie impregnatu. Przed samym procesem konserwacji powinno się również oczyścić rzeźbę ze wszelkich zabrudzeń i nieczystości.

Jak zabezpieczyć drewniane rzeźby ogrodowe?

Drewniane figurki ogrodowe ze względu na swoją strukturę wymagają dodatkowej ochrony przed zimnym powietrzem czy śniegiem. Sam proces zaczyna się od dokładnego przeglądu rzeźby, aby sprawdzić jej stan i usunąć ewentualne zniszczone jej części. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni oraz precyzyjne jej pokrycie wodoodporną bejcą do drewna. Warto zaaplikować ją również na dolne części figury, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów.

Podsumowanie

Rzeźby ogrodowe to często niezwykle cenne i wartościowe elementy dekoracyjne, które wymagają odpowiedniej troski i konserwacji, aby móc pozostać piękne przez długie lata. Tuż przed okresem zimowym warto poddać je gruntownemu przeglądowi oraz zabezpieczyć ich powierzchnie przed działaniem wody i niskich temperatur.

źródło: jurand.pl – fontanny ogrodowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here