Oświetlenie w domu może stać się czymś więcej, niż tylko instalacją odpowiedzialną za oświetlenie pomieszczeń wieczorową porą. Wszystko za sprawą systemów Smart Home, które od pewnego czasu stają się coraz powszechniejsze.

Inteligentny dom pozwala na integrację wszystkich wykorzystywanych instalacji oraz urządzeń w jednym systemie. Dzięki temu możemy w sposób zdalny sterować ich pracą, a także łączyć je ze sobą poprzez tworzenie harmonogramów i scen. Będą wtedy uruchamiane oraz wyłączane w sposób automatyczny, bez naszego udziału. Wystarczy więc tylko wprowadzić interesujący nas program.

Oświetlenie i inne sprzęty są łączone za pomocą rozwiązań przewodowych lub bezprzewodowych. Całość komunikuje się z centralą, co pozwala nam w wygodny sposób wprowadzać interesujące nas ustawienia. Co najważniejsze, odbywa się to w sposób zdalny – przy użyciu pilotów, panelu sterowania lub aplikacji na urządzenia mobilne.

Inteligentne oświetlenie w domu, mieszkaniu lub w wielu innych budynkach (biurach, szkoła, hotelach etc.) może zostać połączone z co najmniej kilkoma instalacjami i urządzeniami. Wszystko po to, aby uruchamianie zdefiniowanych wcześniej scen odbywało się za sprawą tylko jednego polecenia.

Oświetlenie i czujniki ruchu

Włączanie oraz wyłączanie światła bez konieczności używania łączników to nie tylko ogromna wygoda, ale również oszczędność. Dlaczego? Każdy z nas nie raz ani nie dwa zapomniał wyłączyć światła w pokoju, gabinecie, kuchni czy łazience, przez co energia elektryczna była marnotrawiona, a rachunki rosły.

Inteligentne oświetlenie łatwo ten problem rozwiązuje. A wszystko poprzez połączenie oświetlenia z czujnikami ruchu. Ich wykorzystanie sprawi, że światło świecić będzie się tylko w przypadku wykrycia czyjejś obecności. Na tej samej zasadzie wykorzystywane są również czujniki zmierzchowe.

Oświetlenie i instalacja przeciwwłamaniowa

W tym przypadku łączone jest oświetlenie, czujniki ruchu, alarm i kamery. W sytuacji, gdy ktoś niepożądany znajdzie się w domu lub mieszkaniu, wszystkie te elementy są automatycznie uruchamiane – zyskujemy więc sygnalizację alarmową, a także wyraźny obraz kamer wchodzących w skład monitoringu domu.

Oświetlenie jest automatycznie uruchamiane także przed domem. Jeśli tam również zamontowaliśmy kamery, możemy być spokojni o jakość nagrań.

Sceny z wykorzystaniem oświetlenia

System inteligentnego domu zapewnia nam przede wszystkim niebywałą wygodę. W wielu przypadkach skraca i upraszcza on realizację niektórych czynności. Właśnie za sprawą łączenia różnych urządzeń i przygotowywania scen.

Wychodząc z domu, wybieramy program „wyłącz wszystko”, dzięki któremu możemy mieć pewność, że nie zostawimy włączonego telewizora, radia czy światła w kuchni. Wykorzystanie programatorów czasowych lub czujników zmierzchowych umożliwi także uruchomienie programu symulowania obecności (przydatnego podczas dłuższych wyjazdów). Kolejnym ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kolorowych żarówek LED do stworzenia oświetlenia dekoracyjnego, na przykład podczas świąt. Sceny okażą się przydatne również w ogrodzie.

Wiele osób lubi zaplanować sobie dzień od samego początku. Dzięki systemowi Smart Home nic nie stoi na przeszkodzie, aby obudziła nas ulubiona stacja radiowa, a po wejściu do kuchni światło załączyło się automatycznie. W podobny sposób wykorzystywany jest sprzęt grający, nagłośnienie czy też kino domowe.

Inteligentne oświetlenie to gwarancja większego komfortu życia – zarówno ze względu na możliwość sterowania poszczególnymi efektami w sposób zdalny, jak i wykorzystanie scen. To także sposób na oszczędność energii oraz poprawę poziomu bezpieczeństwa. Takie systemy jak F&Home RADIO oddają w nasze ręce mnóstwo opcji, z których warto skorzystać. Zwłaszcza, że wiele czynności jest wykonywanych automatycznie, bez naszej ingerencji. Często wystarczy jedynie utworzyć scenę, a następnie ją uruchomić.

Źródło: F&Home – zdalne sterowanie oświetleniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here