Gruntowne pranie dywanow na mokro – jak przebiega taki proces w profesjonalnej pralni dywanow

Czysty, zadbany dywan, orientalny chodnik czy wykładzina to elementy wystroju, które ładnie prezentują się w naszych domach. Zarówno w salonie, sypialni, jak i przedpokoju przyjemnie jest po nich chodzić bosymi stopami. Niestety tekstylia tego typu z czasem ulegają zabrudzeniom, stają się szorstkie, mało błyszczące i wyblakłe. W takim przypadku z pewnością konieczne będzie gruntowne pranie dywanów.

Domowe sposoby czy profesjonalna pralnia dywanów?

Samodzielne pranie dywanów wymaga dużego wysiłku fizycznego oraz zakupu odpowiednich preparatów. Ręczne pranie najczęściej sprowadza się do spryskania powierzchni dywanu zakupionym w drogerii środkiem i energicznego szorowania przy pomocy szczoteczki lub gąbki. Niestety w ten sposób brud z góry dywanu zostaje rozpuszczony, a następnie wtarty w głębsze jego warstwy. Ponadto w warunkach domowych nie ma możliwości dokładnego wypłukania detergentów, które pozostawione na włóknach dywanu przyspieszają jego ponowne zabrudzenie. Kolejną kwestią jest nadmierne przemoczenie i nieumiejętne suszenie wypranego dywanu. Wiele dostępnych na rynku produktów to dywany klejone, które na skutek przemoczenia mogą się rozklejać, a ich spodnia warstwa ulegać skurczeniu i sfałdowaniu. Dokładne wysuszenie dywanu domowymi sposobami może być bardzo problematyczne, a wielogodzinne utrzymywanie się wilgoci zwykle skutkuje stęchnięciem, brzydkim zapachem i rozwojem mikroorganizmów wewnątrz dywanu.

Aby uniknąć ciężkiej pracy, która prawdopodobnie nie da zadowalających efektów, najlepiej zdecydować się na gruntowne pranie dywanów na mokro w profesjonalnej pralni dywanów. Tego rodzaju firmy dysponują bowiem wykwalifikowanymi pracownikami, dużym doświadczeniem, odpowiednim sprzętem oraz środkami do wyczyszczenia zabrudzeń różnego typu. Oddanie dywanu do profesjonalnej pralni daje pewność, że usunięte zostaną nie tylko widoczne zabrudzenia, ale także roztocza, bakterie i mikroorganizmy żyjące w strukturze materiału. Techniki prania i suszenia z pewnością zostaną dopasowane do konkretnego rodzaju zabrudzeń oraz typu włókien, tak aby dywan nie uległ zniszczeniu, a kolory pozostały żywe.

Pranie dywanów na wskroś – etapy

Pierwszym etapem przygotowującym do prania dywanu na wskroś, czyli w kąpieli wodnej, jest dokładna analiza składu dywanu i określenie rodzaju zabrudzeń. Jest to potrzebne, aby dobrać odpowiednie preparaty czyszczące.

Następny etap to pozbycie się kurzu, piasku, sierści oraz innych zanieczyszczeń stałych. Odbywa się to za pomocą specjalnej mechanicznej trzepaczki, która jest znacznie skuteczniejsza od tradycyjnych. Potem następuje dokładne odkurzanie runa i osnowy.

Gruntowne pranie dywanów na mokro polega następnie na umieszczeniu tekstyliów w specjalnym basenie z wodą. Po zmoczeniu runo czyszczone jest szorowarkami jednocześnie w wielu kierunkach. Na tym etapie podawany jest także uprzednio dobrany detergent.

Po dokładnym wyszorowaniu dywany trafiają do kolejnego basenu, gdzie są płukane. Detergent w tym procesie jest całkowicie usuwany i nie stanowi zagrożenia dla alergików.

Kolejnym etapem gruntownego prania dywanów na mokro jest wirówka dywanowa, która usuwa 90-95% wody nagromadzonej w naszych dywanach po poprzednich zabiegach. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia dalszy proces suszenia trwa tylko kilka godzin. Dywany dosuszane są w pozycji pionowej, w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności, z wydajną wentylacją. Na koniec odbywa się czesanie runa i dywan jest gotowy do odbioru.

Pralnie dywanów oferują często także dodatkowe usługi jak ozonowanie, które dezynfekuje i neutralizuje zapachy czy impregnowanie, które tworzy ochronną osłonkę wokół włókien dywanu, aby zapobiegać przyszłym zabrudzeniom. Niektóre firmy oferują również odbiór i dostarczenie dywanu do wyznaczonego miejsca zaraz po wykonaniu usługi.

Gruntowne pranie dywanów na mokro w profesjonalnych pralniach jest najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Korzystając z tego rodzaju usług, zyskujemy pewność, że otrzymamy dywan czysty, pachnący, suchy i bez roztoczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here