Ostatnimi czasy pojawiła się moda na ekologiczny styl życia, w tym na uprawę warzyw czy owoców z własnej grządki. Wiele osób chce wyhodować ekologiczne uprawy na własne potrzeby, jednak nie wie jak się za to zabrać. Warto poznać metody na uzyskanie wysokich plonów, bez konieczności wykorzystywania chemii i środków ochrony roślin.

Nawozy naturalne

Postawą udanej uprawy jest jakość gleby. Nawet najlepiej przygotowane stanowisko przy jałowym podłożu nie wróży wysokich plonów. W ekologicznych uprawach na własne potrzeby warto wykorzystywać naturalne nawozy, które coraz częściej można spotkać w sklepach ogrodniczych – wśród nich można wymienić obornik bydlęcy, koński, kurzy czy nawet owczy. Każdy z tych nawozów ma inne parametry i można stosować je naprzemiennie, praktycznie przez cały sezon ogrodniczy. Dobrym pomysłem jest także użyźnianie gleby kompostem – po co wyrzucać odpady organiczne, kiedy wystarczy kompostownik w ogrodzie. W ten sposób bez większych nakładów pracy i przy zerowych kosztach można uzyskać bogaty w składniki mineralne nawóz.

Odpowiednia pielęgnacja roślin

Jeśli zależy nam na ekologicznej uprawie, musimy zrezygnować ze stosowania środków chemicznych. W wyniku tego grządki będą wymagały częstego pielenia i spulchniania gleby, a rośliny warto chronić przed chorobami naparem ze skrzypu polnego czy z pokrzyw. Ekologiczna uprawa wymaga nieco poświęcenia i czasu, jednak przynosi zadowalające efekty. W końcu nic tak nie smakuje, jak warzywa czy owoce wyhodowane na własnej działce, co do których możemy mieć pewność, że nie zawierają szkodliwej chemii.

Tunel, grządki czy mini-szklarnia?

Metod ekologicznej uprawy jest naprawdę wiele – wcale nie trzeba posiadać własnej działki z grządkami lub tunelem, by cieszyć się własnymi warzywami. Wystarczy zakup mini-szklarni czy zwykłych skrzynek balkonowych, by zasadzić w nich sałatę, krzaczaste ogórki, paprykę lub pomidory. Trzeba mieć tylko nieco chęci i czasu, by zadbać nad uprawą. Oczywiście największe pole do popisu mają osoby, które posiadają miejsce do uprawy warzyw i owoców na własnej działce, gdzie plony mogą być znacznie bardziej efektowne niż przy uprawie doniczkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here