Drzewko bonsai

Jedną z najpiękniejszych naturalnych dekoracji, jaką można posiadać również we własnym domu, jest drzewko bonsai. To niezwykle efektowna ozdoba, która wymaga troskliwej i regularnej pielęgnacji. Podpowiadamy, czym tak naprawdę jest drzewko bonsai, czy warto hodować je w swoim domu i jak prawidłowo o nie dbać.

Bonsai pielęgnacja

Ta niezwykła roślina nie jest jednym gatunkiem- tak naprawdę, do stworzenia bonsai mogą służyć różne gatunki roślin, jednak niektóre cieszą się szczególną popularnością ze względu na efektowny wygląd i podatność do formowania. Przykładem jest bonsai ficus retusa, inaczej zwany też ficus microcarpa ginseng, który jest stosunkowo łatwy w hodowli, dzięki czemu z powodzeniem może stanowić piękną dekorację domu. Ta popularna odmiana fikusa wyróżnia się grubymi, podkręcanymi korzeniami, które robią wyjątkowe wrażenie. Ficus ginseng dobrze znosi zabiegi kształtowania, przycinanie oraz drukowanie, co czyni go idealnym kandydatem na bonsai.

Ficus bonsai jest wdzięczną rośliną, która lubi ciepło oraz wilgoć, dlatego nie nadaje się do uprawy na zewnątrz. Wymaga regularnego podlewania, najlepiej dwa razy w tygodniu, a zimą nawet raz w tygodniu. Roślina ta lubi stać w jasnym miejscu, ale nie powinna też być wystawiona bezpośrednio na słońce.

Drzewo bonsai w domu- co jest niezbędne do hodowli?

Moda na drzewka bonsai sprawiła, że wiele osób kupuje uformowane już roślinki z nadzieją, że będą one ładnie się prezentowały przez cały czas. W rzeczywistości, bez regularnego przycinania roślinka szybko utraci swój unikalny, piękny kształt i będzie wyglądała na zaniedbaną.

Jakie doniczki do bonsai są odpowiednie? Warto zauważyć, że drzewko bonzai stanowi razem z doniczką stylową całość, dlatego powinny być do siebie dobrze dopasowane. Świetnie sprawdzą się w tej roli doniczki o postarzonym wyglądzie, inspirowane naturą. Doniczka bonsai nie powinna być duża, aby korzenie rośliny nie miały zbyt wiele przestrzeni do rozrastania się. Dzięki temu, drzewko pozostanie w miniaturowej formie i będzie łatwiejsze do kształtowania. W specjalistycznych sklepach dostępny jest duży wybór stylowych, płaskich doniczek o różnych formach, które świetnie nadadzą się do hodowania domowego bonsai.

drzewko bonzai

Wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza ziemia do bonsai. Należy pamiętać o tym, że większość roślinek, które służą do tworzenia bonsai, w tym fikusy, to gatunki pochodzące z ciepłych krajów o wilgotnym klimacie. Dlatego należy zapewnić im odpowiednie warunki, aby mogły dobrze się rozwijać. Drzewko bonsai domowe lubi ziemię wilgotną, ale nie mokrą, dlatego niezmiernie ważne jest regularne podlewanie umiarkowaną ilością wody.

Ziemia do drzewka bonsai powinna być lżejsza niż ta, która przeznaczona jest do zwykłych roślin doniczkowych. Powinna zapewniać świetny drenaż i dobre napowietrzenie, musi być również bogata w składniki odżywcze. W przypadku większości odmian, świetnie sprawdza się gotowa mieszanka dedykowana drzewko bonsai, którą można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Składa się ona między innymi z ziemi kompostowej, lawy wulkanicznej, gliny oraz piasku. Taką mieszankę można wykonać też samodzielnie, jednak jest to bardziej czasochłonne.

Kwiat bonsai – żywy, czy sztuczny?

Drzewko bonsai żywe to wspaniała dekoracja, która potrafi zrobić niesamowite wrażenie. Trzeba jednak przyznać, że pielęgnacja takiej roślinki nie zawsze jest prosta. Zaraz po zakupie, drzewko bonsai prawdziwe prezentuje się świetnie. Niestety, brak doświadczenia i niewłaściwa pielęgnacja często prowadzą do tego, że ta żywa dekoracja szybko traci formę i obumiera. W takim przypadku, świetnie może się sprawdzić sztuczne drzewko bonsai. Chociaż nie zastąpi ono prawdziwej rośliny, także może stanowić ciekawą i przyciągającą wzrok dekorację!

Domowe drzewka bonsai to ciekawy element wystroju wnętrza. Nadają mu przytulny charakter i wyjątkowy, niepowtarzalny styl. Małe drzewko bonsai świetnie wygląda w nowoczesnym salonie, przedpokoju lub sypialni. Ta niezwykła roślina sprawia, że wnętrze od razu wydaje się cieplejsze i milsze dla oczu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here