Błędy popełnione podczas wznoszenia dachu skutkują nie tylko obniżeniem walorów estetycznych całego budynku. Poważnymi konsekwencjami błędów wykonawczych jest osłabienie konstrukcji dachu i powstawanie mostków termicznych. Usterki wpływają też na bezpieczeństwo użytkowników domu. Co zatem zrobić w przypadku wykrycia wad konstrukcyjnych w poszyciu dachowym? Czy w takim przypadku możemy liczyć na pomoc rzeczoznawcy budowlanego? 

Błędy budowy dachu – zły projekt 

Jednym z podstawowych błędów wykonawczych podczas wznoszenia dachu, który generuje kolejne usterki, jest źle przygotowany projekt lub nieumiejętne dostosowanie się do niego. Z błędów powstałych na etapie projektowym mogą wynikać poważne wady konstrukcji dachu, np. niedopasowanie konstrukcji więźby dachowej do geometrii dachu i stopnia jego nachylenia. Nierzadko także ekipy wykonawcze nie potrafią dobrać odpowiedniego rodzaju drewna do specyfiki dachu, co skutkuje kurczeniem się zbyt mokrych belek lub uginaniem się więźby, a w przyszłości – pękaniem dachówek i ścian. Niestety błędy projektowe i wykonawcze często są błędami, których nie da się w prosty sposób naprawić, szczególnie jeżeli prace na dachu zostały już zakończone. W wielu przypadkach jedynym sposobem rekompensaty względem inwestora jest wypłata odszkodowania przez nierzetelnego wykonawcę. Pomóc nam w tym może ekspertyza budowlana sporządzona przez rzeczoznawcę budowlanego. 

Wznoszenie dachu – błędy wykonawcze 

Kolejnym błędem popełnianym przez ekipy wykonawcze odpowiedzialne za prace na dachu są błędy montażowe. Niedokładne wykończenie elementów dachu sprawia, że konstrukcja więźby jest osłabiona i nie tak wytrzymała jak w przypadku dobrej jakości robót. Dokładność w przygotowaniu więźby jest dodatkowo istotna ze względu na stabilność dachu. Jeżeli więźba nie jest usztywniona, a wiązary nie są ze sobą połączone, podczas pracy dachu, np. w czasie silnych wiatrów, może dochodzić do przesunięć i pękania dachu. Z takim samym problemem będziemy mieli do czynienia w przypadku niedokładnego wypionowania wiązarów i ich niedbałego przycięcia. Jeżeli zauważymy, że podczas użytkowania domu dochodzi do pęknięć ścian lub sufitu, możemy podejrzewać, że podczas prac wykończeniowych ekipa odpowiedzialna za wykonanie dachu popełniła błędy. Często usterki da się jeszcze naprawić. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z naprawą usterek wykonawczych, możemy zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej. Na jej podstawie rzeczoznawca budowlany będzie mógł zobligować nierzetelnego wykonawcę do naprawy szkód w dachu 

Błędy wznoszenia dachu – drewno złej jakości 

Jednym z błędów popełnianych podczas wznoszenia dachu jest nieprawidłowy dobór drewna. W przypadku dachu oszczędności na materiale nie mają większego sensu, ponieważ tylko dobrej jakości drewno zapewni nam pełną ochronę przed wilgocią i zimnem. Prawidłowo przygotowane drewno na dach musi mieć odpowiednią grubość i wilgotność. Deski i bale nie powinny też być zanieczyszczone pleśnią i zgnilizną i obowiązkowo okorowane. Dzięki temu unikniemy problemów z próchnicą drewna. Drewno wykorzystywane do budowy dachu nie może też być zbyt mocno wysuszone, ponieważ to generuje dodatkowe pęknięcia. Bardzo ważne też jest, żeby gotowe już belki były dostatecznie zaimpregnowane. W tym przypadku zalecana jest impregnacja ciśnieniowa, która dostatecznie chroni drewno przed zawilgoceniem i ogniem. 

Odpowiednia wilgotność drewna na więźbę to 18% w przypadku konstrukcji dachowych, które będą zakryte i 23% w przypadku tych części dachu, które będą zlokalizowane na zewnątrz. Jeżeli drewno na dach będzie niedostatecznie wysuszone, będzie nie tylko narażone na działanie grzybów, ale i będzie wysychało na gotowym już poszyciu. Nie powinniśmy do tego dopuścić, ponieważ wilgotne drewno będzie wysychało w więźbie dachowej nawet kilkanaście miesięcy, a w tym czasie będzie się nieustannie kurczyło, powodując luzowanie się drewnianych elementów więźby. Szczególnie problematyczne będzie to w przypadku użytkowanych poddaszy. Jeżeli zatem po zakończeniu prac wykonawczych zauważymy, że nasz dach pracuje zbyt intensywnie, a na sufitach pojawiają się zawilgocenia lub pęknięcia, możemy poprosić o pomoc rzeczoznawcę budowlanego, który w sposób fachowy zweryfikuje jakość wykonanych prac. Jeśli ekspertyza budowlana wykaże, że poszycie zostało położone w sposób błędny, a wykonawca dopuścił się rażących błędów, rzeczoznawca będzie miał prawo wyegzekwować od niego naprawę szkód lub wypłatę odszkodowania.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy Budowlane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here