Spedycja to dziedzina usług zajmująca się organizacją translokacji dóbr materialnych. Działające obecnie na rynku firmy spedycyjne proponują szeroki zakres usług spedycyjnych, które realizowane są przy użyciu jednego środka przewozowego lub kilku pochodzących z różnych gałęzi komunikacji. Wybór środka transportu zależy od rodzaju, rozmiaru przewożonego ładunku i czasu w jakim towar ma dotrzeć do odbiorcy. Znaczenie ma również cena usługi.

Spedycja samochodowa

Spedycja samochodowa jest wykorzystywana zarówno przez małe, jak i duże firmy, korzystają z niej także osoby prywatne. Sprawdza się na niewielkich odległościach – wszędzie tam, gdzie infrastruktura drogowa jest dobrze rozwinięta. Jest idealna w przypadku mniejszych ładunków liczących 1-2 kontenery. Jej atutem jest możliwość indywidualizacji usług dla konkretnego klienta, częstotliwość dostaw i terminowość, pozwala ona na dostarczenie przesyłki wprost „pod drzwi” odbiorcy. Jednak spedycja samochodowa ma pewne wady. Jest uzależniona od warunków atmosferycznych, stanu dróg, a na jej cenę ma wpływ cena paliwa.

Spedycja kolejowa

Usługa transportu kolejowego polega na przewozie ładunku transportem szynowym. Ten rodzaj spedycji cieszy się rosnącą popularnością, szczególnie odkąd intensyfikuje się ruch na Nowym Jedwabnym Szlaku. Pociągami transportowymi przewozi się niemal każdy rodzaj ładunku. Nadają się do translokacji produktów płynnych, sypkich, wielkogabarytowych. Fracht kolejowy jest droższy od frachtu morskiego, i zdecydowanie tańszy od transportu lotniczego. Stanowi on bardzo ekonomiczne rozwiązanie, w sytuacji zlecenia przewozu dużej ilości ładunków na duże odległości. Zaletą tego typu transportu jest odporność na wpływ niesprzyjających warunków atmosferycznych, poza tym, zapewnia on punktualność dostawy do stacji docelowej. Przewóz koleją jest dostępny przez cały rok i całą dobę, a jego szybkość nie zależy od stanu dróg.

Spedycja lotnicza

Spedycja lotnicza jest idealna dla klientów, którzy mają potrzebę natychmiastowego dostarczenia określonych towarów. Samolotami przewożone są kwiaty, leki i żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia. Sprawdza się wtedy, gdy zachodzi konieczność przewożenia ładunku nawet w bardzo odległe miejsca. Transport samolotowy zajmuje z reguły od kilku do kilkudziesięciu godzin. Ten rodzaj usługi gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Pod tym względem przewyższa transport drogowy. Niestety spedycja drogą powietrzną ma również wady. Skrócenie czasu przewozu ma wpływ na cenę usługi, jest ona zdecydowanie wyższa, niż w przypadku transportu kolejowego czy samochodowego.

Spedycja morska

Spedycja morska polega na przewozie statkami morskimi ładunków z towarami w większej ilości. Polecana jest ona osobom i firmom, którym nie zależy na szybkim dostarczeniu ładunku. Podróż drogą morską jest znacznie dłuższa, niż np. samolotem czy koleją. Transport przez morza i oceany odbywa się za pomocą kontenerowców, semikontenerowców, rorowców. Statki te pozwalają na przewóz m.in. produktów spożywczych, sprzętu elektronicznego, artykułów gospodarstwa domowego, a nawet zwierząt. Atutem spedycji morskiej jest możliwość transportu towarów ponadgabarytowych i o nieregularnym kształcie. Na transport kontenerowcami decydują się również osoby nie dysponujące pokaźnym zapleczem finansowym.

Spedycja multimodalna

W sytuacji, gdy najlepszym rozwiązaniem jest przewóz towarów przez co najmniej dwa rodzaje transportu polecany jest transport multimodalny. Odbywa się on przy użyciu jednostek ładunkowych (takich jak kontener, nadwozie wymienne, pojemniki specjalistyczne), samochodów ciężarowych posiadających ciągnik siodłowy i naczepę kontenerową, wagonów kolejowych, statków, samolotów, na podstawie jednego dokumentu przewozowego. Najczęściej wybieranymi rodzajami transportu multimodalnego są przewozy lądowo-wodne (lądowo-promowe) i przewozy szynowo-drogowe. Ten rodzaj spedycji wykorzystuje do przewozu wagony kontenerowe, bądź wagony platformowe, umożliwiające załadunek towarów wielkogabarytowych. Decydując się na transport multimodalny jesteśmy w stanie zoptymalizować wydatki.

Źródło: https://symlog.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here