Uslugi prawne pro bono – co warto wiedziec

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z usług prawnych, wie, jak są kosztowne. Najlepsze kancelarie radców prawnych mają najwyższe stawki. Z tego powodu wiele osób nie może sobie pozwolić na pomoc prawną w trudnej sytuacji życiowej. Na szczęście wśród prawników istnieje tradycja usług świadczonych pro bono. Czy warto z nich skorzystać?

Dla dobra publicznego

Pro bono z języka łacińskiego to skrócona wersja pro publico bono, co dosłownie oznacza „dla dobra publicznego”. Są to usługi świadczone bezpłatnie dla osób, które nie mają wystarczających środków, aby za nie zapłacić. Podobna działalność była znana już w czasach starożytnych. W Stanach Zjednoczonych prawnicy mają wręcz zalecenie etyczne (wydane przez American Bar Association), aby poświęcać minimum 50 godzin rocznie na działalność nieodpłatną. Niektóre kancelarie radców prawnych traktują usługi pro bono jako misję związaną z poszerzaniem świadomości prawnej, a także traktują bezpłatne porady prawne jako możliwość obalenia wielu mitów na temat instytucji prawnych oraz możliwości skutecznego dochodzenia roszczeń. Taka pierwsza porada prawna jest niezwykle ważna dla prawidłowej oceny sytuacji i pozwala na obranie właściwego kierunku do rozwiązania problemu.

Jak wygląda działalność pro bono kancelarii w praktyce?

Porady prawne pro bono nie różnią się od tych udzielanych normalnie przez kancelarię. Z zasady różnica polega jedynie na braku opłaty. Zakres porad obejmuje wszystkie dziedziny, którymi dana kancelaria radców prawnych lub adwokatów się zajmuje. Jednocześnie kancelaria ma możliwość wyboru formy udzielania takich porad.

Jedną z nich jest dyżur radcy prawnego, który odbywa się w wybranym miejscu, na przykład w urzędzie gminy. Z uwagi na duże zainteresowanie poradami prawnymi, najczęściej kancelaria radców prawnych oferuje możliwość indywidualnego umówienia się na spotkanie.

Czy warto korzystać z porad pro bono?

Pamiętajmy, że porady prawne pro bono są równie wartościowe jak porady odpłatne. Jedyną niedogodnością może być czas oczekiwania na taką usługę, ponieważ osób potrzebujących jest sporo.

Weźmy jednak pod uwagę, że regulacje prawne są dość zawiłe i łatwo się w nich zgubić. Tymczasem jedną z głównych zasad prawnych jest: ignorantia iuris nocet, czyli „nieznajomość prawa szkodzi”. Oznacza to, że nie możemy tłumaczyć swojego niezgodnego z prawem postępowania brakiem znajomości przepisów. Wszelkie akty prawne są przecież publikowane i podawane do wiadomości ogólnej. Dlatego właśnie, w przypadku wątpliwości, naprawdę warto skorzystać z porady prawnej. Nawet jeśli nie mamy wystarczających środków, by za nią zapłacić.

Tradycja pro bono związana jest z etyką zawodu. Pozbawianie opieki i pomocy prawnej tylko z powodów finansowych jest po prostu sprzeczne z zasadami społecznymi. Często jednak działalność ta nie jest jedynie formą pomocy, ale także kwestią prestiżu. Aby to podkreślić, co roku przeprowadzany jest konkurs, w którym prawnicy nominowani są do tytułu Prawnika Pro Bono. Taki plebiscyt dodatkowo motywuje do włączenia się w działalność pro bono. Prowadzi ją obecnie prawie każda kancelaria radców prawnych.

Inspirowane: radcowie-prawni.waw.pl – radca prawny Legionowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here