Uprzaz asekuracyjna

Uprząż asekuracyjna wykorzystywana jest w wielu dziedzinach sportu, a także w firmach świadczących usługi na wysokościach. Do najpopularniejszych rodzajów uprzęży należy alpinistyczna oraz przemysłowa. Zadaniem dowolnego modelu jest przede wszystkim ochrona przed upadkiem z wysokości. Bez względu na typ, każda uprząż składa się ze wspólnych elementów, tj. liny statycznej, pasa biodrowego i udowego, szelek oraz taśmy, która je łączy. Elementy te wykonane są z wytrzymałych włókien, dzięki czemu doskonale amortyzują ciało podczas ewentualnego upadku. Jakie są podstawowe rodzaje uprzęży asekuracyjnej?

Biodrowa uprząż asekuracyjna do wspinaczki

Uprząż asekuracyjna przeznaczona do wspinaczki jest modelem wykorzystywanym do sportów wspinaczkowych, zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Producenci w szczególności zadbali o to, aby waga całego zestawu była jak najniższa, a konstrukcja prosta i żadne elementy nie plątały się. Podstawowy model uprzęży sportowej posiadaj jedną klamrę do zapinania pasa biodrowego. Pasy udowe najczęściej nie są regulowane. Natomiast w zaawansowanym modelu, została zastosowana podwójna klamra regulująca obwód pasa biodrowego. Dzięki temu łatwo można wyregulować długości pasów do wspinaczki (np. w zimie na grube ubranie). Istnieje również specjalistyczny rodzaj uprzęży, który nie chłonie wody. Wykorzystywany jest często do wspinaczki lodowcowej przez ratowników, jak i osoby prywatne. Posiada opcję regulacji pętli udowych, a główny punkt mocowania liny znajduje się w pasie biodrowym.

Piersiowa uprząż asekuracyjna

Piersiowa uprząż asekuracyjna jest doskonałym dopełnieniem biodrowej. Takie połączenie zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Zestaw często wykorzystywany jest przez ratowników górskich, alpinistów oraz osoby wykonujące prace wspinaczkowe. Część piersiowa nazywana jest również szelkami, wyprofilowanymi w odpowiedni sposób, aby nie powodować ucisku lub otarć podczas długotrwałego użytkowania. Podczas upadku, naprężenia zostają rozłożone na część biodrową i piersiową uprzęży, co chroni użytkownika przed urazami. Szelki posiadają punkty służące do podpięcia karabinków. W profesjonalnych modelach część piersiowa jest połączona z udową za pomocą karabinka, nawet z potrójnym zabezpieczeniem. Dzięki temu w skutek przeciążeń w trakcie upadku nie dochodzi do rozerwania tych elementów. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia zakładanie oraz zdejmowanie uprzęży. Uprząż asekuracyjna piersiowa przeznaczona do prac na wysokościach zbudowana jest z wąskich pasów, aby nie krępować ruchów. Natomiast osprzęt używany np. do mycia okien, posiada dodatkowe uchwyty, na których można powiesić akcesoria.

Lina statyczna do uprzęży

Lina statyczna jest mniej rozciągliwa niż półstatyczna czy dynamiczna, dlatego często jest stosowana do zabezpieczania osób pracujących na wysokościach, a także przez alpinistów, ratowników górskich, w parkach linowych oraz do transportu sprzętu na wysokości. Liny statyczne dzielą się na A i B. Pierwszy typ jest najczęściej stosowany, ponieważ cechuje się wyższą wytrzymałością oraz wydajnością dynamiczną. Natomiast typ B zwykle jest wykorzystywany w przypadkach, gdy wymagana jest jak najniższa waga sprzętu. Jest bowiem lżejszy niż poprzedni i mniej wytrzymały. Liny statyczne mają natomiast różne średnice i wytrzymałości, które dobierane są indywidualnie.

Asekuracyjna uprząż jest niezbędna do zachowania bezpieczeństwa podczas wspinaczki i w pracach na wysokości. Dlatego należy wybrać model zgodny z przeznaczeniem. Ponadto kluczową rolę podczas upadku pełni lina statyczna, która powinna posiadać wymaganą wytrzymałość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here