Karta kredytowa – jak działa i czy warto ją posiadać?

Według danych NBP w 2018 r. w portfelach Polaków znajdowało się około 6 milionów kart kredytowych. Ich popularność rośnie z roku na rok i trudno się temu dziwić. Karta kredytowa okazuje się niezastąpiona podczas podróży zagranicznych, jest też niezwykle przydatna na co dzień w finansowaniu różnych potrzeb zawsze wtedy, gdy na koncie zabraknie własnej gotówki. Sprawdź, czy ten rodzaj produktu bankowego przyda się także w Twoim portfelu!

Czym właściwie jest karta kredytowa?

Na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od karty debetowej, jaką otrzymujemy do obsługi konta osobistego. To także narzędzie płatnicze, jednak o nieco innym charakterze.

Przede wszystkim karta kredytowa nie jest powiązana z kontem – środki, jakie się na niej znajdują, należą do banku, który pozwala nam z nich skorzystać w ramach przyznanego limitu. Aby wyrobić ten rodzaj karty w danym banku, nie musisz więc mieć założonego w nim konta osobistego.

Ponadto jest specyficznym rodzajem kredytu, który:

  • ma charakter odnawialny,
  • daje dostęp do dodatkowych środków bez płacenia odsetek,
  • służy głównie do operacji bezgotówkowych.

To najważniejsze cechy karty kredytowej, dlatego wyjaśniamy je szczegółowo w kolejnych punktach.

Odnawialny limit kredytowy

Zwykły kredyt gotówkowy charakteryzuje się tym, że bank wypłaca nam jednorazowo określoną sumę pieniędzy, którą potem spłacamy w ratach wraz z odsetkami. Karta kredytowa natomiast jest odnawialnym limitem, który możemy wykorzystać albo od razu w całości, w części, albo w ogóle – przez dłuższy czas możemy go nie pobierać, jeśli nie mamy takiej potrzeby.

Jeśli jednak wydamy jakiekolwiek środki z karty, musimy je zwrócić w wyznaczonym terminie – tutaj jednak mam dobrą informację: jeśli zrobimy to w tzw. okresie bezodsetkowym, to bank nie naliczy nam odsetek. Po spłacie wykorzystanej sumy środków limit odnawia się, czyli możemy ponownie z niego skorzystać w pełnej wysokości.

Okres bezodsetkowy i ważne terminy

Największym atutem karty kredytowej jest jej okres bezodsetkowy. Jest to określony w umowie czas, w którym bank nie obciąży nas odsetkami z tytułu wydanych środków (pod jednym warunkiem, o czym niżej). Wynosi on najczęściej około 50 dni, ale na przykład w banku Santander są to aż 54 dni. Na okres bezodsetkowy składają się:

  • okres rozliczeniowy – trwa on zwykle 30 dni,
  • grace period – okres po okresie rozliczeniowym, w którym nie są naliczane odsetki od wykorzystanej sumy z limitu – trwa on np. 20 dni, jeśli okres bezodsetkowy wynosi 50 dni.

Aby bank nie kazał płacić nam odsetek, wydaną kwotę z karty musimy zwrócić w pełnej wysokości do końca grace period. Warto pamiętać, że terminy okresu rozliczeniowego ustala bank – dlatego okres bezodsetkowy należy liczyć według tych dat, a nie od daty transakcji kartą.

Inne opcje spłaty zadłużenia

Pewnie zastanawiasz się, co się stanie, jeśli nie zdążysz spłacić wykorzystanego limitu w okresie bezodsetkowym. Otóż jak co miesiąc otrzymasz z banku wyciąg operacji, w którym znajdziesz informację o naliczonych odsetkach, a także o tym, w jakim terminie masz uregulować tzw. minimalną kwotę zadłużenia. Wystarczy przelać część zadłużenia, by móc dalej używać karty.

Operacje bezgotówkowe

Trzecią ważną cechą karty kredytowej jest to, że służy ona do operacji bezgotówkowych np. w sklepach i punktach usługowych, a także płatności w Internecie. Tylko takie transakcje uprawniają do skorzystania z nieoprocentowanego kredytu. Jeśli kartą kredytową wybierzesz gotówkę z bankomatu, musisz liczyć się z tym, że bank zacznie od tej kwoty naliczać odsetki, a dodatkowo jeszcze pobierze prowizję za wypłatę.

Czy warto mieć kartę kredytową?

Wiele osób boi się kart kredytowych, ponieważ nie do końca rozumie sposobu ich działania. Tak naprawdę jednak wystarczy przestrzegać terminów, by mieć zawsze dostęp do nieoprocentowanego kredytu. Należy pamiętać, że ten specyficzny produkt bankowy służy głównie do finansowania dodatkowych wydatków, na które nie mamy wystarczających środków.

Na co dzień powinniśmy więc używać głównie karty debetowej, a tylko w wyjątkowych sytuacjach sięgać po kartę kredytową. Dzięki niej możemy jednak dużo sprawniej zarządzać budżetem i oszczędzić sobie sporo nerwów z powodu przejściowych braków na koncie. Warto pamiętać, że jest coraz więcej sytuacji, w których okazuje się niezbędna – np. przy rezerwacji większości hoteli za granicą, czy do zakupu biletów lotniczych.

Wybierając kartę, porównaj oferty kilku banków. Zwróć uwagę na bonusy i promocje – wiele instytucji za regularne używanie ich karty „płaci” punktami – możesz je zbierać np. za płatności w określonych sklepach i potem wymienić na atrakcyjne nagrody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here