Jak poradzic sobie z szumami usznymi

Szumy uszne bardzo często towarzyszą utracie słuchu. Pacjenci, którzy borykają się z tym problemem, słyszą piszczenie, szumy, gwizdanie, choć nie ma ono żadnego realnego źródła. Mogą pojawić się nagle i tak samo zniknąć, ale mogą też utrzymywać się przez wiele miesięcy. Chociaż na tę przypadłość nie ma konkretnego lekarstwa, to wciąż można na różne sposoby zniwelować jej efekty. Istnieje wiele terapii i sposobów leczenia szumów usznych. Wiele z nich potrafi zmniejszyć dyskomfort wywołany nieustannym słyszeniem irytujących dźwięków. W dzisiejszym artykule zebraliśmy najważniejsze z nich.

Ogólna troska o zdrowie

Nieraz słyszymy, że „jesteśmy tym, co jemy”. W tym prostym powiedzeniu ukrywa się wiele prawdy, gdyż odpowiednia dieta ma diametralny wpływ na cały nasz organizm. Jeśli staramy się jeść pełnowartościowe posiłki, dobre źródła białka i tłuszczy, które są olejem napędowym dla ciała, a także bogate w mikroelementy owoce i warzywa, w szybkim tempie zauważymy poprawę ogólnego stanu zdrowia, co może również poprawić nasz słuch. Warto zainteresować się też jakąś formą aktywności fizycznej, która pozwoli zmniejszyć poziomu stresu w organizmie.

Terapie dźwiękowe

Polegają one na wykorzystaniu zewnętrznych źródeł dźwięku, by odwrócić uwagę pacjenta cierpiącego na szum uszny i zmniejszyć jego reakcję na tę dolegliwość. Na rynku istnieje wiele sposobów, by zamaskować lub wytłumić irytujące dzwonienie, a jednym z nich jest aparat słuchowy z generatorem szumów. Emituje on dodatkowy dźwięk, który odwróci uwagę pacjenta od męczących dźwięków, które słyszy na co dzień. Co ciekawe, nowoczesne aparaty słuchowe pozwalają użytkownikom samodzielnie dobrać rodzaj dźwięku, który będzie maskował szumy.

Terapie behawioralne

Wiele osób dotkniętych szumami usznymi cierpi na różne formy zaburzeń lękowych i depresji, przez co wymagają pomocy specjalisty. Irytujące, nieustanne dźwięki w uszach potrafią obniżyć jakość życia. Na sesjach terapeutycznych pacjenci uczą się różnych technik i sposobów, dzięki którym będą w stanie lepiej koncentrować się na tym, co ich otacza. Ma to na celu pomóc im wrócić do normalnego funkcjonowania i zminimalizować poczucie bezsilności w walce z szumami usznymi.

Może przyczyna tkwi w lekach?

Wedle badań jest wiele leków, które same z siebie mogą prowadzić do pojawienia się szumu w uszach. Mogą to być np. środki przeciwbólowe lub różnego rodzaju antybiotyki. Taki efekt potrafi wywołać również mieszanie kilku typów lekarstw. Zanim postanowimy na własną rękę zrezygnować z przyjmowania jakiegoś leku lub zdecydujemy się na zastosowanie nowego, warto pójść po poradę do specjalisty laryngologa. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko wiążące się ze zmianą sposobu leczenia.

Podsumowanie

Szumy uszne są wyjątkowo irytującą przypadłością, która potrafi negatywnie wpłynąć na kondycję psychiczną. Warto poszukać sposobu, który pozwoli poradzić sobie z tym trudnym doświadczeniem. Dla jednych skuteczna będzie psychoterapia, inni mogą zdecydować się na zastosowanie aparatów słuchowych z generatorem szumów. Możemy łagodzić występujące objawy i – pomimo dolegliwości – prowadzić regularne, szczęśliwe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here